• Co kryje gleba? Let's Talk about Soil- projekt europejski Erasmus+

        • Projekt Erasmus+ "Co kryje gleba?" / "Let's Talk about Soil" koncentruje się na glebach – ważnym elemencie ekosystemu. Planowane działania projektowe obejmują między innymi rozpoznawanie gleb, ich wartości użytkowej czy procesów degradacji, prowadzenie upraw w skrzyniach, omówienie zagadnienia zrównoważonego rolnictwa czy promocję tradycyjnych produktów lokalnych i gospodarstw agroturystycznych. Czas trwania projektu wrzesień 2018- sierpień 2021.

          O PROJEKCIE- więcej informacji

          PARTNERZY PROJEKTU

          OFICJALNA STRONA PROJEKTU

          DZIENNIK PROJEKTU

           

          MAJ 2021

          • Spotkanie online Szkół Partnerskich Programu Erasmus+ "Co kryje gleba?” w Gorlicach w dniach 24- 28 maja 2021r.

          Gospodarzem ostatniego spotkania Erasmus+ była nasza szkoła. Chcielibyśmy gościć zaprzyjaźnionych nauczycieli i uczniów osobiście, jednak z powodu pandemii okazało się to niemożliwe. W przygotowanych prezentacjach, filmach przybliżyliśmy naszym partnerom piękno i historię naszego regionu.

          Po oficjalnym powitaniu przez Pana Dyrektora, zaprezentowaliśmy naszą szkołę, miasto i okolice. Następnie młodzież ze szkół partnerskich przedstawiła swoje miejscowości i regiony oraz relacje z przeprowadzonych wcześniej warsztatów glebowych.

          Podczas drugiego dnia Spotkania Erasmusa w projekcie "Co kryje gleba?" nasi uczniowie prezentowali piękno naszego miasta, regionu Beskidu Niskiego oraz województwa małopolskiego.

          Our_school__town_and_county.pdf

          Następnie wszyscy partnerzy pokazywali lokalne specjały, które chętnie jedzą mieszkańcy i turyści zwiedzający Słowenię, Hiszpanię, Holandię, Polskę oraz Włochy.

          W trzeci dzień Spotkania Erasmusa zaprezentowaliśmy partnerom stolicę Malopolski- Kraków i najstarszy uniwersytet w Polsce - Uniwersytet Jagielloński.  Następnie połączyliśmy się z panem Mateuszem Stolarczykiem z Instytutu Geografii UJ, który poprowadził warsztaty glebowe online dla wszystkich krajów partnerskich. Na warsztatach dokonaliśmy analizy próbek glebowych: pH gleby, zawartość węglanów, skład granulometryczny, barwę i jej plastyczność. Serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi Stolarczykowi!

          Czwarty dzień spotkania Erasmusa poświęcony był agroturystyce. Zaprezentowaliśmy ciekawe miejsca w naszym regionie i poznaliśmy gospodarstwa agroturystyczne w Słowenii, włoskiej Kalabrii i na Teneryfie. A na zakończenie spotkania zaprezentowaliśmy nagranie przygotowane dla gości przez naszego ucznia Pawła Jędrzejowskiego. Serdeczne podziękowania dla Pawła! 

          W ostatnim dniu spotkania projektowego Erasmusa nasi partnerzy mogli odbyć wirtualną wycieczkę w Tatry oraz do Wieliczki, a podsumowaniem pracy był krótki webquest, w którym znalazły się pytania związane z naszym regionem i miastem. Ukoronowaniem spotkania był występ Eslavo Quartet kończący spotkanie.

          Spotkanie zostało zorganizowane i przeprowadzone przez panie Alicję Honek i Marzenę Wójtowicz, przy pomocy pana Sławomira Dedy, pani Joanny Nalepki- Sanek i pana Roberta Góry.

          Obejrzyj galerię:

          KWIECIEŃ 2021

          • Konkurs fotograficzny pod tytułem ”Krajobraz rolniczy”

          Serdecznie zapraszamy młodzież naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem ”Krajobraz rolniczy”, który organizowany jest w ramach projektu Erasmus+ „Co kryje gleba?”

          W naszych okolicach łatwo znaleźć malownicze tereny zagospodarowane rolniczo, które bardzo pięknie się prezentują na tle wiosennej zieleni- sfotografuj je i weź udział w konkursie! Nagrody czekają.

          • Zdjęcia w formacie  JPEG (rozdzielczość powyżej 1000 pikseli) prześlij na adres bibliotekakromer12@gmail.com
          • Pamiętaj o podaniu imienia, nazwiska i klasy
          • Możesz przesłać do 3 zdjęć
          • Termin do końca maja 2021

          MARZEC 2021

          • Spotkanie Erasmusa online- Włochy, Cosenza

          W dniach 22- 27 marca 2021r. trwało spotkanie projektowe Erasmusa w ramach projektu 'Co kryje gleba'. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany wyjazdu do Włoch, więc zorganizowaliśmy możliwość spotkania się z naszymi partnerami online ???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ????????

          Sala spotkania została przygotowana pod względem technicznym, uczniowie wzięli udział w spotkaniu osobiście w sali oraz przy laptopach i telefonach. Dzięki tej formule spotkania zdobyliśmy nowe doświadczenia i poszerzyliśmy naszą wiedzę. 

          Podczas pierwszego dnia spotkania Erasmusa Włosi pokazali nam ciekawe miejsca w Cosenzie i Kalabrii, opowiedzieli o swojej szkole i działaniach projektowych, pokazali jak przygotować tradycyjny deser. Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich partnerów  przekazała też Pani Dyrektor Angela Sirianni.

          W drugim dniu wirtualnego spotkania zespoły partnerskich szkół zaprezentowały informacje na temat systemów edukacji w swoich krajach oraz bieżące działania projektowe.

          Natomiast trzeci dzień spotkania projektowego rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji przygotowanych przez uczniów z Teneryfy. Mogliśmy zobaczyć również  fragmenty występów w ramach koncertu 'Underground', który każda szkoła partnerska organizowała w zeszłym roku szkolnym. Dla miłośników włoskiego jedzenia były pokazy kulinarne: jak przygotować tradycyjne gnocchi oraz tiramisu.

          W czwartek, 26 marca, spotkanie rozpoczęliśmy prezentacją o Holandii, pełną ciekawostek, przedstawioną w przejrzysty i bardzo zrozumiały sposób. Następnie nadszedł czas na eksperyment przyrodniczy: zbadaliśmy przepuszczalność gleby. Na przygotowane próbki gleby (z samą glebą, z glebą pokrytą liśćmi i gałązkami oraz z zasianą rzeżuchą) nalaliśmy jednakową ilość wody i obserwowaliśmy przepuszczalność. Na zakończenie prof. Fabio Scarciglia z Uniwersytetu Kalabryjskiego opowiedział nam o zależności rodzaju gleb od podłoża skalnego, wykorzystaniu gleb przez  człowieka i ich degradacji oraz o tym jakie gleby dominują w Kalabrii i co można na nich uprawiać.

          Ostatni dzień spotkania Erasmusa poświęcony był w dużej części mitom i legendom związanym z naturą, glebą oraz miejscem zamieszkania naszych partnerów. Uczniowie szkoły włoskiej opowiedzieli nam historię Persefony oraz Alaryka I - króla Wizygotów, którego grób, według legendy, znajduje się w pobliżu Cosenzy. Nagrali nawet piosenkę z ważnym przekazem: 'it is important to love the environment and nature', 'each man breathes the same air, populates the same land from which he is hosted'. 
          Uczniowie z Teneryfy odpowiedzieli na wyzwanie gospodarzy spotkania i przygotowali krótki filmik z przepisem na popularny w okresie Wielkanocy przysmak, który można podać na śniadanie lub deser: torrijas.

          Spotkanie projektowe online to nowe wyzwania i doświadczenia. Miejmy nadzieję, że kolejne, organizowane przez naszą szkołę, będziemy wspominać równie miło jak kończące się dzisiaj spotkanie 'włoskie'.

          Obejrzyj galerię:

          • Mity i legendy polskie oraz regionu Karpat

          W marcu nasi uczniowie opracowali również artykuły na temat mitów i legend związanych z naszym regionem. Materiały zostały opracowane w języku angielskim. Zachęcamy do zapoznania się z wieloma ciekawostkami:

          POLISH_PAGAN_BELIEFS.pdf

          PAGAN_CEREMONIES_IN_POLAND.pdf

          FOLK_MYTHS_AND_LEGENDS.pdf

          CHRISTIAN_TRADITIONS.pdf

          POLISH_PROVERBS.pdf

           

          • Nasze zdjęcia z 73 misji NASA Sally Ride EarthKam

          W dniach od 2 do 5 marca 2021 uczestniczyliśmy w kolejnej edycji programu edukacyjnego NASA Sally Ride EarthKAM - była to już 73 Misja. Tym razem zdjęcia Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonywali uczniowie klasy 2c4 i 2b pod kierunkiem mgr Alicji Honek. Najciekawsze fotografie, z których większość zawiera elementy krajobrazu rolniczego,  zamieściliśmy w galerii.

          Obejrzyj galerię:

          GRUDZIEŃ 2020

          • Światowy Dzień Gleby

          Gleba: źródło pożywienia, biomasy oraz surowców. Naturalne siedlisko i miejsce gromadzenia zasobów genetycznych. Bez niej nie mielibyśmy żywności.
          5 grudnia, w ponad 50 krajach, również w Polsce, odbywają się obchody oraz wydarzenia mające na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat roli gleby w środowisku i w życiu człowieka.
          Gleba jest zasobem nieodnawialnym, raz zniszczona, nie odnowi się samoczynnie w przeciągu jednego lub nawet kilku pokoleń. Stanowi największy magazyn zasobów węgla na ziemi. Jest podstawą produkcji rolnej: ponad 90 proc. żywności pochodzi z gleby lub wytwarza się ją z płodów rolnych uprawianych w i na glebie. Gleba to również filtr dla środowiska: zatrzymuje i przekształca zanieczyszczenia naturalne.
          Trzeba ją więc chronić ze względu na jej znaczenie, zarówno dla środowiska, jak i w kontekście ekonomiczno-społecznym!

          Gleba jest też tematem realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+ "Co kryje gleba?" Uczniowie zapoznają się tematyką gleby i biorą udział w licznych aktywnościach i wyjazdach.

           

          LISTOPAD 2020

          • Zdjęcia z kosmosu zrobione przez uczniów klasy 2c4

          Uczniowie klasy 2c4 uczestniczyli w programie edukacyjnym NASA Sally Ride EarthKAM, który umożliwia im wykonywanie zdjęć wybranych miejsc na Ziemi za pomocą kamery zainstalowanej w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W listopadzie odbyła się 72 Misja tego programu i prezentujemy najciekawsze fotografie. Uczniowie pracowali pod opieką pani Alicji Honek, koncentrując się na fotografowaniu ziem uprawnych i terenów rolniczych.

          Obejrzyj galerię:

          STYCZEŃ 2020

          • Opracowanie kalendarza na rok 2021

          Wspólnie z partnerami opracowaliśmy kalendarz na rok 2021, w którym wyróżniliśmy dni ważne dla nas i naszego projektu i który zdobią zdjęcia z działań partnerskich :-)

          LET_S_TALK_ABOUT_SOIL_CALENDAR-skompresowany.pdf

          • Prezentacje na temat agroturytyki

          Nasi uczniowie opracowali prezentacje oraz film dotyczące agroturystyki w naszym regionie, zachęcamy do zapoznania się z nimi:

          Agroturism_Jakub.pptx.pdf

          Agrotourism_Hania_i_Oskar.pptx.pdf

          Agrotourism_and_sustainable_agriculture_in_Poland.pptx.pdf

          • Koncert Underground

          W dniu 21 stycznia 2020r. w auli naszej szkoły odbył się koncert zatytułowany "Underground", czyli "Pod Ziemią". Tytuł koncertu związany jest z projektem Erasmus+ realizowanym w naszej szkole "Co kryje gleba?"

          Koncert zorganizowaliśmy we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gorlicach. Wystąpili nasi uczniowie pod opieką artystyczną MDK oraz goście.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim występującym. Byli to Zuzanna Malisz, Patrycja Rotko, Krystian Kosiński, Paweł Jędrzejowski, Aleksandra Poznańska, Magdalena Tacyn, Dagmara Rolak- Koszyk, Aleksndra Kuniczak, Maciej Jamro, Emilia Zych, Marcelina Hojdak, Aleksandra Przybyłowicz, Anna Gryboś, Jan Dusza, Igor Foryś, Patryk Styrczula, Hanna Zając i Anna Nowak.
          Koncert prowadzili Izabela Sobol i Jakub Tumidajski.

          Dziękujemy zespołowi akompaniującemu występującym- panom Tomaszowi Kubali, Mirosławowi Bogoniowi, Rafałowi Belczykowi i Rafałowi Fudali, panu Wojciechowi Tokarzowi nagłośniającemu koncert, panu Sławomirowi Dedzie za zrobienie zdjęć oraz paniom Marzenie Wójtowicz i Alicji Honek za organizację.

          Zachęcamy do obejrzenia i posłuchania występów z koncertu:

           

          Obejrzyj galerię:

          GRUDZIEŃ 2019

          • Warsztaty Zespołu Erasmusa w IGiGP Uniwersytetu Jagiellońskiego

          W poniedziałek 9 grudnia 2019 pod opieką Pana Sławomira Dedy oraz Pana wicedyrektora Roberta Góry o godzinie 7 rano wyruszyliśmy z Gorlic w kierunku Krakowa na warsztaty glebowe organizowane w ramach programu Erasmus+. Naszym celem był Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

          Po dotarciu na miejsce mieliśmy możliwość zobaczenia szkieletu dinozaura o nazwie „Smok wawelski” , który miliony lat temu żył na terenach Polski. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i udaliśmy się do laboratorium. Porównywaliśmy tam skały i osady pobrane z różnych odcinków biegu rzeki. W tym samym laboratorium przy pomocy mikroskopu zbadaliśmy próbki naszych włosów. Kolejnym zadaniem było obliczenie wieku drzew na podstawie ilości słoi z próbki pobranego korzenia. Dowiedzieliśmy się jak rozpoznać okres, w którym korzeń przebywał pod powierzchnią oraz na świeżym powietrzu. Ostatnim punktem pierwszej części zajęć było odwiedzenie pomieszczenia, w którym znajdował się tunel aerodynamiczny wykorzystywany np. do badania sposobu transportowania piasku przez wiatr.
          Następnie udaliśmy się do laboratorium glebowego tym samym rozpoczynając drugą część zaplanowanych wykładów. Przydzielono nam mikroskopy i dzięki nim przy pomocy odpowiednich filtrów obserwowaliśmy preparaty przygotowane z minerałów. Po krótkiej prelekcji Pana Mateusza Stolarczyka, prowadzącego zajęcia na temat zanieczyszczeń gleby wykonaliśmy doświadczenie mające na celu wykrycie fosforanów. Dowiedzieliśmy się również o zjawisku eutrofizacji i zanieczyszczeniach metalami ciężkimi. Kolejnym etapem zajęć było porównywanie gleb pobranych z różnych miejsc świata przy pomocy systemu barw Munsell’a. Nie kryliśmy zdziwienia gdy dowiedzieliśmy się jego ceny (była bardzo duża). Na koniec warsztatów mieliśmy możliwość zobaczyć urządzenia, które m.in. przy pomocy podczerwieni i diamentu badają zanieczyszczenia gleby oraz takie, które używają ultradźwięków do rozszczepiania jej na pojedyncze cząsteczki.
          Po skończonych zajęciach był również czas na zwiedzenie Instytutu Geografii UJ. Przed odjazdem zebraliśmy się przy zegarze słonecznym, którego sposób działania wyjaśnili nam Pan Deda i Pan Góra. Pełni wiedzy i umiejętności oraz w bardzo dobrym nastroju wyruszyliśmy w drogę powrotną do Gorlic.

          Obejrzyj galerię:

          • Dzień Gleby

          Gleby były niedoceniane przez długi czas, większość społeczeństwa nie wiąże ich z żywnością, czystą wodą, klimatem czy bioróżnorodnością. W celu podniesienia problemu ochrony i zrównoważonego użytkowania gleb Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2013 roku ustanowiła 5 grudnia Światowym Dniem Gleby.

          W naszej szkole od zeszłego roku szkolnego realizujemy projekt Erasmus+ "Co kryje gleba?" Uczniowie zaangażowani są w liczne działania- biorą udział w warsztatach, wykładach, sadzą rośliny, badają glebę w terenie. Wszystkie te działania dokumentujemy na bieżąco. Pamiętajmy jak ważna jest dla człowieka gleba!

           

          LISTOPAD 2019

          • Popołudnie z Holandią

          W dniu 6 listopada uczestniczki wyjazdu do Rotterdamu zorganizowały Spotkanie z Holandią. Celem spotkania było podzielenie się wrażeniami z pobytu projektowego w szkole partnerskiej w Rotterdamie oraz wiedzą zdobytą w trakcie tego wyjazdu.

          Hania, Emilia, Natalia, Karolina i Aurelia opowiedziały o swoich wrażeniach z 5 dni spędzonych w Rotterdamie w szkole Christelijke Scholengemeenschap Comenius College, zwiedzaniu tego miasta oraz Delft i Amsterdamu, a także wizycie na Uniwersytecie rolniczym Wageningen, nowoczesnej uprawie pomidorów i hodowli krów. Zaproszonych uczestników bardzo zainteresowały zdjęcia i informacje. Wiele osób zdecydowało się wziąć udział w quizie wiedzy o Holandii, który wygrały Zuza i Laura z klasy 3c.

          HOLANDIA_QUIZ.odp

          Obejrzyj galerię:

          PAŹDZIERNIK 2019

          • Wizyta partnerska w Holandii


          W dniach 13- 18 października 2019r. wzięliśmy udział w wizycie w szkole partnerskiej Christelijke Scholengemeenschap Comenius College w Rotterdamie.

          Wizytę w szkole partnerskiej Comenius College rozpoczęliśmy, kiedy na zewnątrz było jeszcze ciemno. Szkoła ta jest jeszcze większa od naszej a uczniowie uczą się w niej według eksperymentalnego programu nauczania. Znaczy to że częściowo sami decydują o uczonych się przez nich przedmiotach, udzielana jest im natychmiast pomoc w razie trudności w nauce oraz że zadania domowe odrabiają w szkole . Na początek dostaliśmy rozwiązanie trudnego quizu, nad którym pracowaliśmy podróżując do Rotterdamu pociągiem, zaraz po przyjeździe z lotniska. Zwiedziliśmy też nowoczesny budynek szkoły- dużo miejsca do nauki, ale także wypoczynku, zjedzenia posiłków i zaparkowania swojego roweru :-) Wszyscy uczniowie przyjeżdżają tu do szkoły na rowerach.

          Szkoła Comenius College wywarła na nas duże wrażenie, a szczególnie warsztaty gdzie wyodrębnialiśmy swoje DNA i wyposażenie laboratorium chemicznego. Po warsztatach zwiedziliśmy port Rotterdam- do niedawna największy port na świecie!

          Kolejnego dnia mieliśmy zajęcia na Uniwersytecie Wageningen, jak podkreślał holenderski koordynator pan Niek, jednym z najlepszych uniwersytetów rolniczych na świecie. Produkcja żywności, dystrybucja i certyfikacja - to główne zagadnienia warsztatów, w których wzięliśmy udział. W quizie na temat marnowania żywności zajęłyśmy I i III miejsce.
          Zajęcia odbyły się nie tylko w salach uniwersytetu, ale również w uniwersyteckim ogrodzie, gdzie studenci prowadzą różne uprawy i hodują pszczoły.

          Następnego dnia po zajęciach w szkole zwiedziliśmy nowoczesne gospodarstwo hodowlane oraz Tomatoworld. O ile gospodarstwo nie zaskoczyło nas niczym nowym to Tomatoworld pokazało nam jak będzie wyglądać zrównoważona przyszłość upraw roślin. Jest to jedna z licznych w Holandii 'farm', na których uprawiane są różne odmiany pomidorów. Ekologia, zrównoważony rozwój, wydajność- to cele, które im przyświecają. Nam to miejsce  będzie się kojarzyć z cudownym zapachem i smakiem jednego z naszych najbardziej ulubionych warzyw. Ostatnim punktem tego dnia było na koniec zwiedzanie Delft. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Holandii, miejsce urodzenia słynnego malarza Jana Vermeera i produkcji niebieskiej porcelany. Bywa nazywane małym Amsterdamem i rzeczywiście na taką nazwę zasługuje. Z ponad stumetrowej wieży można podziwiać panoramę miasta i jego okolic, a urocze uliczki wzdłuż kanałów zachęcają do spacerów. Niestraszny był nam wiatr, deszcz i chłód 😉

          W ostatni dzień wizyty partnerskiej zwiedziłyśmy stolicę Holandii- Amsterdam. To wyjątkowe miasto, w którym mogłyśmy obejrzeć piękną architekturę, wiele z ponad tysiąca kanałów i oczywiście zobaczyć piękne tulipany! Stanowiło ono olbrzymi kontrast z nowoczesnym Rotterdamem, który szczyci się wieloma oryginalnymi budynkami nowoczesnej architektury.

          Wizyta partnerska w Rotterdamie otworzyła nam oczy na wiele aspektów życia w Holandii i pokazała nam ten kraj od nieznanej nam wcześniej strony.

          Wrazenia_z_Holandii_Hania_Zajac.pdf

          Obejrzyj galerię:

          • Warsztaty glebowe w Łazach

          Drugiego października 2019 r. grupa uczniów wchodząca w skład naszego projektu wzięła udział w warsztatach glebowych zorganizowanych w miejscowości Łazy niedaleko Bochni. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele geografii: pani mgr Alicja Honek oraz pan mgr Sławomir Deda.

          Po obiektach badawczych oprowadzał nas pan Mariusz Klimek, tutejszy badacz i pasjonat gleb. W ogródku meteorologicznym mogliśmy poznać budowę, wygląd oraz zasady działania pewnych przyrządów pomiarowych wykorzystywanych do obserwacji pogody. Były to m.in. higrometr, heliograf, termometr, deszczomierz oraz wiatromierz. Poprzez "wędrówkę kropli wody" poznaliśmy zależności między poszczególnymi elementami środowiska przyrodniczego. Prowadziliśmy pomiary pobliskiego potoku, ustalając możliwe granice podtopień i związane z tym skutki. Celem wycieczki było poznanie właściwości gleby, czyli badanie profilu glebowego. Specjalnie przygotowaną odkrywkę glebową zbadaliśmy pod wieloma względami, m.in. rodzaju gleby, ilości korzeni występujących na danych warstwach podłoża, jej plastyczności oraz odczynu (pH).

          Takie wyjazdy to wspaniała okazja do poznania ze strony praktycznej znanych tematów geograficznych. Zamiast nauki w szkole mogliśmy samodzielnie wykonać doświadczenia,o których nieraz czytamy w podręcznikach. Pomogło to nam lepiej zrozumieć i na długo zapamiętać dane procesy zachodzące w glebie.

          Lazy_workshops.pptx.pdf

          Gabriela Czyżyk, kl. If4

          Obejrzyj galerię:

           

          WRZESIEŃ 2019

          • Strajkujemy dla klimatu!

          W piątek 20 września b.r. od rana na terenie całej szkoły widać było plakaty, ulotki i materiały informacyjne na temat globalnego ocieplenia. Organizatorzy przygotowali również krótką audycję. Finałem akcji była zbiórka uczniów i sesja fotograficzna na sali gimnastycznej. Uczestnicy dostali niebieskie wstążki, które zawiązali na nadgarstkach. Był to symbol solidarności z wszystkimi strajkującymi dla klimatu. Ten dzień był pełen uśmiechu i pozytywnej energii.

          Inicjatorami akcji, zorganizowanej w ramach projektu "Co kryje gleba?" byli Marcelina Hojdak i Kacper Rak. W organizacji pomogli Julia Gucwa, Jakub Bednarz oraz Emilia Augustyn- pierwszoklasiści, którzy dopiero rozpoczęli naukę w naszej szkole!

          #StrajkDlaKlimatu #FridayForFuture #ClimateStrike

          Obejrzyj galerię:

          • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

          20 września b.r. jury rozstrzygnęło konkurs fotograficzny „Krajobraz rolniczy”
          realizowany w ramach projektu Erasmus+. Do konkursu przystąpiło 13 osób, które przedstawiły 60 zdjęć.

          Wchodzące w skład jury panie Alicja Honek, Marzena Wójtowicz i Joanna Sanek nagrodziły następujące osoby:

          I miejsce Katarzyna Gucwa kl. 3a
          II miejsce Karolina Krupa kl. 2f
          III miejsce Iwona Zięba kl. 2b

          Wyróżnienia:
          Marek Kamień kl. 3d,
          Karolina Gubała kl. 2e

          Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

          • Udział w Sally Ride EarthKam

          Także w rozpoczynającym się roku szkolnym uczestnicy projektu "Co kryje gleba?" brać będą udział w tegorocznych misjach programu edukacyjnego NASA Sally Ride EarthKam, koncentrując się na zdjęciach krajobrazu rolniczego.

          CZERWIEC 2019

          • Warsztaty glebowe

          17 czerwca 2019 r. Zespół Erasmusa przygotował i przeprowadził ostatnie w tym roku szkolnym badania odkrywki glebowej na terenie ogrodu szkolnego naszej szkoły.
          Na początku określiliśmy położenie, sposób użytkowania terenu, typ roślinności oraz dokonaliśmy odpowiedniej głębokości wykopu odsłaniającego poszczególne warstwy gleby. Po oczyszczeniu i odświeżeniu profilu, za pomocą gwoździ dystansowych, barwnej nici oraz taśmy pomiarowej, wyznaczyliśmy i zmierzyliśmy poszczególne poziomy glebowe (ściółka, próchnica, przekształcony poziom brunatnienia, zwietrzelina skały macierzystej). Uczniowie pracujący w grupach badali poszczególne poziomy pod względem fizycznych i chemicznych właściwości gleby. Określili barwę poszczególnych warstw na podstawie wymazu, skład granulometryczny (piasek, żwir, glina, fragmenty cegły, zaprawy murarskiej), układ gleby (zwięzły, zbity), plastyczność (próba palcowa). Za pomocą elektronicznego przyrządu pomiarowego ustalili temperaturę, wilgotność, nasłonecznienie oraz odczyn gleby. Obojętny odczyn pH potwierdziliśmy także tradycyjnym kwasomierzem glebowym przy użyciu płynu Helliga. Wykazano również dużą zawartość węglanów badając próbki gleby roztworem kwasu HCl. Wyniki pracy poszczególnych zespołów zawarte zostały w kartach opisu glebowego oraz w dokumentacji fotograficznej.
          Przeprowadzone badania wskazują na znaczne przekształcenie badanego obszaru przez działalność człowieka co pozwala zaliczyć analizowaną odkrywkę do grupy gleb antropogenicznych – urbisole.

          Third_pedological_workshops_June_2019.pptx.pdf

          Obejrzyj galerię:

          • Dzień Erasmusa

          W dniu 3 czerwca 2019 r. odbył się Konkurs Wiedzy o Krajach Partnerskich w ramach Dnia Erasmusa. W sali 23 zgromadziły się trzyosobowe zespoły z różnych klas oraz kibice :-) Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 23 pytania związane z różnymi aspektami historii, kultury, geografii i języków naszych krajów partnerskich w projekcie Erasmus+ "Co kryje gleba?"- czyli Słowenii, Hiszpanii, Włoch i Holandii. Pytania nie były łatwe ;-)

          Zwyciężył zespół z klasy 1c- Emilia Cetnarowska, Jessica Chudek i Amelia Gierut. Gratulujemy!

          Konkurs zorganizowały panie Alicja Honek i Marzena Wójtowicz.

          Obejrzyj galerię:

          • Prezentacja o lokalnych produktach województwa małopolskiego

          Prezentację przygotowały uczennice Emilia Cetnarowska i Aurelia Gierut. Zachęcamy do obejrzenia!

          LOCAL_PRODUCTS_POLAND.pptx.pdf

          MAJ 2019

          • Dzień Ziemi

          W dniu 21 maja w naszej szkole pojawiła się wisząca wystawa informująca na temat zagrożeń związanych z nadmiernym użyciem sztucznych tworzyw, czyli plastiku, oraz donice z kwiatami, które zdobić będą wejście do szkoły od podwórka.

          Celem tych działań były symboliczne obchody Dnia Ziemi, zaznaczenie zagrożenia plastikiem oraz ozdobienie naszej szkoły :-) Wystawę przygotowała pani Joanna Nalepka- Sanek a kwiaty posadziły dziewczęta z klasy 1e i 1c  pod opieką pani Joanny Łopaty.

          Obchody Dnia Ziemi zorganizowane zostały w ramach projektu Erasmus+ "Co kryje gleba?"

          Obejrzyj galerię:

          KWIECIEŃ 2019

          • Konkurs fotograficzny

          Serdecznie zapraszamy młodzież naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem "Krajobraz rolniczy", który organizowany jest w ramach projektu Erasmus+ "Co kryje gleba?"

          W naszych okolicach łatwo znaleźć malownicze tereny zagospodarowane rolniczo, które bardzo pięknie się prezentują na tle wiosennej zieleni- sfotografuj je i weź udział w konkursie! Wywołane zdjęcia w formacie 15 x 21 przynieś do pani Marzeny Wójtowicz lub pani Joanny Sanek, bądź skontaktuj się z nimi w sprawie zdjęć w wersji elektronicznej.

          Nagrody czekają! :-)

          • Konkurs na grafikę Save Soil

          W lutym i marcu uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie "Soil Pollution- Save Soil"- "Zanieczyszczenie gleby- uratujmy glebę". W konkursie tym brali też udział uczniowie szkół partnerskich, z którymi współpracujemy w ramach projektu Erasmus+ "Co kryje gleba?" Tym razem zwycięską grafikę wykonał Mattia Mazzuca z Włoch.

          Obejrzyj galerię:

          • Zdjęcia z 66 misji Sally Ride EarthKam

          W ramch 66 misji programu edukacynego NASA Sally Ride EarthKam nasi uczniowie wykonali piękne zdjęcia krajobrazu rolniczego z kosmosu.

          Obejrzyj galerię:

          • Spotkanie z Teneryfą

          25 kwietnia 2019r. ekipa Erasmusa zorganizowała Spotkanie z Teneryfą. W tym dniu naszą szkołę odwiedzali też gimnazjaliści i uczniowie klas ósmych podczas Dnia Otwartego. Wielu z nich przyszło na nasze spotkanie.

          Julita Prajznar, Laura Szpilka, Zuzanna Trybus, Damian Sowa i Wiktor Tenerowicz opowiadali o swoim pobycie na Teneryfie oraz Gran Canarii, o poznanych osobach, historii i kulturze Wysp Kanaryjskich. Na koniec przeprowadzili quiz sprawdzający ile informacji zapamiętali widzowie. Okazało się że ich opowiadanie bardzo przybliżyło wszystkim Teneryfę :-)

          Teneryfa-co-zobaczylismy.pdf

          TENERYFA_QUIZ.pptx.pdf

          MARZEC 2019

          • Relacja z Teneryfy

          Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją z wyjazdu Erasmus+ napisaną przez panie Marzenę Wójtowicz i Alicję Honek, bogato ilustrowaną w piękne zdjęcia. Grupa uczniów wraz z opiekunkami przebywała na Teneryfie od 24 do 30 marca 2019, realizując nasz projekt "Co kryje gleba?".

          Teneryfa-co-zobaczylismy.pdf relacja pań Alicji Honek i Marzeny Wójtowicz

          Relacje uczniów- uczestników wyjazdu: Wrazenia-z-Teneryfy-Damian.pdf  Wrazenia-z-Teneryfy-Julita.pdf Wrazenia-z-Teneryfy-Laura.pdf  Wrazenia-z-Teneryfy-Wiktor.pdf  Wrazenia-z-Teneryfy-Zuzia.pdf

          • 21 marca- Dzień Erasmusa

          21 marca wraz z pierwszym dniem wiosny obchodziliśmy też Dzień Erasmusa, chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły ten interesujący program Unii Europejskiej, przeznaczony dla uczniów, studentów oraz pracowników edukacji.

          Z tej okazji zespół Erasmusa przygotował siatkę z informacjami oraz ciekawostkami na temat programu Erasmus. Kolorowa siatka zawieszona została w holu szkoły, a kolorowe balony imitujące flagi krajów partnerskich na pierwszym piętrze. Na dłuższych przerwach  członkowie zespołu Erasmusa poinformowali o akcji oraz przez radiowęzeł nadawali piosenki z krajów partnerskich.

          Imię Erasmus pozostanie z nami na dłużej, ponieważ kilka dni wcześniej na podwórku szkoły zasadziliśmy także drzewo- mamy nadzieję że dąb Erasmus będzie rósł przez wiele lat! :-)

          Obejrzyj galerię:

          • Warsztaty glebowe na Uniwersytecie Jagiellońskim

          Dnia 13 marca szkolna ekipa Erasmusa odwiedziła kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego celem uczestnictwa w zajęciach laboratoryjnych dotyczących gleb.

          O godzinie 10 poznaliśmy plan zajęć oraz zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, w których te warsztaty miały się odbywać. Na dziedzińcu poznaliśmy budowę i działanie zegara słonecznego oraz uniwersytecki ogródek meteorologiczny. Odwiedziliśmy także Wydział Geologii, gdzie mieliśmy okazję podziwiać różnorodne wystawy oraz usłyszeć parę ciekawostek na temat historii naszej planety.

          Następnie wzięliśmy udział w zajęciach glebowych, które były głównym celem naszej wycieczki. Odbywały się one w laboratoriach w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Podczas nich dowiedzieliśmy się, między innymi, jak zbudowana jest gleba, w jaki sposób jest ona badana oraz jak wygląda praca gleboznawcy. Przy pomocy kwasu solnego badaliśmy zawartość węglanów w różnych rodzajach gleby oraz określaliśmy jej barwę. Mogliśmy również obserwować wcześniej przygotowane preparaty glebowe pod specjalistycznymi mikroskopami.

          Były to już kolejne warsztaty w naszym projekcie "Co kryje gleba?", który realizujemy od września 2018 r. Do Gorlic wróciliśmy około godziny 18, pełni nowych wrażeń i w doskonałym humorze.

          Napisał Wiktor Hajduk, klasa 1b

          Obejrzyj galerię:

             

          Obejrzyj prezentację z warsztatów w języku angielskim:

          2nd_pedological_workshops_in_Krakow.pptx.pdf

          LUTY 2019

          • Konkurs na zdjęcie krajobrazu rolniczego

          Jako jedno z zadań projektu Erasmus+ "Co kryje gleba?" uczniowie naszej szkoły oraz szkół partnerskich wykonali zdjęcia terenów rolniczych w programie NASA EarthKam, z wykorzystaniem aparatu znajdującego się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W konkursie na najlepsze zdjęcie tego krajobrazu wygrał Damian Sowa, uczeń klasy 2c. Gratulujemy!

          Obejrzyj galerię:

          • Konkurs na grafikę komputerową "Save Soil"

          Przypominamy że trwa konkurs na grafikę komputerową pod tytułem "Save Soil". Prace, które można tworzyć indywidualnie lub w zespołach powinny dotyczyć tematyki zanieczyszczenia gleby oraz jej ratowania przed zanieczyszczeniem i degradacją.

          Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu.

          COMPUTER GRAPHICS COMPETITION - RULES

          STYCZEŃ 2019

          • Zapoznanie społeczności szkolnej z wiedzą na temat degradacji gleb

          Kolejnym zadaniem przeprowadzonym w ramach kampanii była prezentacja krótkiego filmiku „Let’s talk about soil’ uczniom klas I i II. W trakcie lekcji GDDW członkowie Zespołu Erasmusa podzielili się z kolegami i koleżankami swoją wiedzą na temat gleb i ich degradacji. Prezentację opracowały Julita Praiznar, Laura Szpilka, Zuzanna Trybus, Julia Kopytowska  i Joanna Kaszczak, z klasy 2 c. 

          Soil_degradation.pptx.pdf

          GRUDZIEŃ 2018

          • Warsztaty gleboznawcze

          Dnia 10 grudnia 2018 roku odbyła się wycieczka grupy Erasmus+ z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach do Krakowa. W wyjeździe tym wzięła udział prawie cała grupa uczestników projektu pod opieką pani Alicji Honek oraz pani Marzeny Wójtowicz. Gdy dotarliśmy do Krakowa, przeszliśmy uliczkami miasta, zwracając uwagę na ważne miejsca, takie jak, między innymi, Uniwersytet Jagielloński, czy Kościół św. Piotra i Pawła. Spędziliśmy także czas na Głównym Rynku Krakowa, uatrakcyjnionym przez Jarmark Bożonarodzeniowy. Głównym punktem wyjazdu był pobyt na Uniwersytecie Rolniczym, gdzie zdobyliśmy wiele cennych informacji o glebie. Pan przewodnik tłumaczył nam te zagadnienia ciekawymi przykładami z użyciem rekwizytów. Następnie oglądaliśmy profile gleb i mogliśmy stworzyć ich małe odpowiedniki. Droga powrotna minęła szybko i nim się obejrzeliśmy byliśmy w Gorlicach. Był to bardzo przyjemny i wartościowy wyjazd.

          Obejrzyj galerię:

          • Wystawa o glebie

          5 grudnia obchodziliśmy w szkole  Międzynarodowy Dzień Gleby. Gleba dostarcza ludziom żywość oraz jest podstawowym elementem środowiska naturalnego. Aby wytworzyć 1 cm gleby, potrzebne jest niemal 1000 lat. Oznacza to, że jest ona zasobem praktycznie nieodnawialnym, ponieważ jej degradacja i utrata jest niemożliwa do odzyskania w ciągu ludzkiego życia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Gleby zorganizowaliśmy wystawę o glebie na korytarzu szkoły. 

          Obejrzyj prezentację przygotowaną przez uczniów na temat zanieczyszczenia gleb:

          soil_pollution.pptx.pdf

           

          LISTOPAD 2018

          • Prace projektu

          Powstały kolejne prezentacje w języku angielskim: Paulina Barnowska oraz Patrycja Wójtowicz szczegółowo opisały typy gleb występujące na terenie naszego kraju, a na korytarzu na I piętrze pojawiła się wystawa zdjęć ze spotkania projektowego w Słowenii.

          Soils_in_Poland.pptx.pdf

          • Popołudnie ze Słowenią

          14 listopada 2018 r. roku odbyło się ‘Popołudnie ze Słowenią’ -spotkanie zespołu Erasmus+, podczas którego uczniowie różnych klas mieli szansę wysłuchać relacji uczestników wyjazdu do Słowenii. Na początku uczestnicy spotkania przedstawili prezentację i dokładnie omówili każdy dzień ze swojego tygodniowego pobytu w kraju partnerskim. Wszystkim bardzo podobały się ciekawe zdjęcia oraz opisy miejsc i zajęć, w których uczniowie brali udział. Swoimi odczuciami z wyjazdu podzielili się również nauczyciele. Po prezentacji przyszedł czas na quiz, który wzbudził najwięcej emocji i śmiechu. Przybyli na spotkanie uczniowie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące Słowenii, wykazali się przy tym dużą pomysłowością. Mieli szansę na poznanie wielu ciekawostek o tym kraju, mogli również wykazać się znajomością geografii. Po quizie obejrzeli filmiki o stolicy Słowenii – Lublanie oraz filmik o spotkaniu zmontowany przez członków naszego zespołu. Na zakończenie uczestnicy wyjazdu otrzymali certyfikaty oraz drobne upominki.

          Obejrzyj filmik:

          Obejrzyj galerię:

          • Zimowe ogródki

          W salach 14, 25 oraz w bibliotece szkolnej pojawiły się skrzynki z roślinami zasadzonymi przez uczniów klas Ib, Ie, IIb i IIc i IIe. To nasze szkolne zimowe ‘ogródki’ :-) 

          Obejrzyj galerię:

          • Udział w programie Sally Ride EarthKam

          W ramach projektu "Co kryje gleba?" przez caly czas trwania projektu uczniowie pod kierownictwem nauczycieli geografii będą wykonywać zdjęcia naszej planety za pomocą urządzeń Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to możliwe dzięki programowi edukacyjnemu NASA Sally Ride EarthKam, w którym nasza szkoła uczestniczy już od lat. 


           

          PAŹDZIERNIK 2018

          • Przygotowania do wyjazdu do Spotkania Erasmusa w Sentjur, Słowenia

          W tym miesiącu bierzemy udział w spotkaniu projektowym w Słowenii. W związku z tym przystąpiliśmy do realizacji zadań, których efekty będą prezentowane w trakcie spotkania. Powstały propozycje logotypów, z których jedna została wybrana jako oficjalne logo projektu. Wiktor Kretowicz, Agata Szurek i Izabella Szkaradek przygotowali prezentację w języku angielskim na temat naszej szkoły, regionu i kraju. Wiktor opracował też prezentację na temat programu edukacyjnego Sally Ride EarthKam, który pięknie przedstawiła w trakcie spotkania Iza. Ale, co najważniejsze, uczniowie opracowali wyniki pierwszych szkolnych warsztatów pedologicznych w Ciężkowicach, które przedstawili w języku angielskim w formie filmu i prezentacji. Wszystkie prace zostały zaprezentowane podczas spotkania projektowego w Sentjur, które odbyło się w dniach 22 – 26 października 2018 r. Relację ze spotkania napisał Wiktor Kretowicz.W języku angielskim spotkanie zrelacjonowały Julka Zawlik i Zuzia Nikiel.

          Zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

          EarthKam_guide.pptx.pdf

          prezentacja_szkola__okolice__Polska.pdf

          • Spotkanie Erasmusa w Sentjur, Słowenia

          Niedziela 21 października- W niedzielę około godziny 20:30 byliśmy już w Sentjur. Gdy przyjechaliśmy autokarem pod szkołę rodziny, u których mamy spędzić najbliższy tydzień już na nas czekały. Po zabraniu bagaży ruszyliśmy z rodzinami do domów. Zmęczeni podróżą trwającą ponad 17 godzin, lecz zadowoleni, zapoznaliśmy się z naszymi gospodarzami. Poniedziałek 22 Październik Poniedziałek rozpoczął się o godzinie 8:15 przedstawieniem planu działań na najbliższe dni. Uczniowie szkół partnerskich podzielili się informacjami na temat swoich krajów i regionów w doskonale przygotowanych prezentacjach. Po krótkiej przerwie poszliśmy zwiedzać szkołę. Najmłodsi uczniowie przywitali nas śpiewając i grając na instrumentach. Dowiedzieliśmy się, że najstarsza część szkoły ma ponad 100 lat. Następnie delegacje wszystkich państw (jeden uczeń i jeden nauczyciel z każdego kraju) wybierały główne logo projektu. Niestety, polskie logo zajęło drugie miejsce, a pierwsze zdobyło logo uczniów ze Słowenii. Nadszedł czas na zapoznanie i integrację z uczniami z Hiszpanii, Włoch, Holandii i Słowenii a następnie czekał nas piękny spektakl teatralny przedstawiony przez uczniów słoweńskich przy akompaniamencie wspaniałego chóru. Obejrzeliśmy też znakomicie zrobioną w 3D prezentację na temat gleby i projektu. Po lunchu wróciliśmy do domów, by o godzinie 17:00 wystartować na dyskotekę w szkole. Dzięki dyskotece jeszcze bardziej zintegrowaliśmy się z uczestnikami projektu. 

          Wtorek 23 października- Dzisiejszy dzień zaczął się wcześniej niż poprzedni. Wyruszyliśmy z Sentjur o godzinie 7:20. Po niecałych dwóch godzinach dotarliśmy do Lublany , gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat gleb przygotowanego przez dr.Boruta Vrscaja. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji na temat gleb, poznaliśmy ich różne rodzaje oraz funkcje. Wiemy jak zaradzić niszczeniu, zaśmiecaniu oraz dewastacji gleb. Poznaliśmy techniki wykorzystywania gleby w agrokulturze i przemyśle. Po zakończeniu znakomicie prowadzonego wykładu zjedliśmy lunch i według planu ruszyliśmy w dalszy ,,podbój‘’ Słowenii. Zwiedziliśmy stolicę Słowenii-Lublanę. Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się paru ciekawostek na temat tego pięknego, skrywającego wiele tajemnic miasta. Wybraliśmy się też na zwiedzanie średniowiecznego zamku królującego nad miastem i tradycyjnie zakupiliśmy pamiątki. W drodze powrotnej do Sentjur zatrzymaliśmy się w miejscowości Trojane, która słynie z ogromnych i przepysznych pączków. Po powrocie każdy miał czas na spędzenie czasu z rodzinami oraz regenerację przed kolejnym dniem. 

          Środa 24 października- Kolejny dzień rozpoczęliśmy prezentacjami z zajęć terenowych . Następnie zapoznaliśmy naszych partnerów z programem NASA Saaly Ride EarthKam. Po krótkiej przerwie uczestniczyliśmy w warsztatach glebowych, min badaliśmy PH gleby różnymi sposobami oraz badaliśmy parametry chemiczne gleby. Ponownie zjedliśmy lunch w restauracji i ruszyliśmy w drogę do pięknie usytuowanej ekologicznej farmy niedaleko Starego Mlinu. Piękna pogoda pozwoliła na krótki spacer po pobliskim lesie, w którym odkryliśmy stary młyn. Wyglądał niczym domek z bajki. Dookoła nas rozpościerały się widoki na pobliskie góry, w oddali dostrzec mogliśmy Alpy. Zrobiliśmy tu wiele zdjęć. 

          Czwartek 25 października-  O godzinie 8:00 wyruszyliśmy z Sentjur do Valenje. Znajduje się tam kopalnia lignitu – jednej z odmian węgla brunatnego. Po zjechaniu szybem na głębokość 160 metrów mogliśmy zapoznać się z historią górnictwa podziemnego od czasów najstarszych do współczesnych. Największą atrakcją była symulacja zawału w kopalni. Po zwiedzeniu części muzealnej kopalni oraz galerii obrazów ruszyliśmy do Logarskiej Doliny w Alpach Kamnicko – Sawińskich. Dno tej doliny, uważanej za jedną z najpiękniejszych polodowcowych dolin alpejskich, otoczone jest przez imponujące szczyty dwutysięczników. Dolina każdego roku odwiedzana jest ona przez setki turystów. Znajduje się tu wiele atrakcji przyrodniczych, m in. 90 metrowy wodospad Rinka, przy którym zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, polodowcowe skały czy Jaskinia Klemenča. W 1987 roku Dolina Logarska objęta została chronionym parkiem krajobrazowym. W drodze powrotnej do Sentjur zatrzymaliśmy się niedaleko miasta, aby obejrzeć wcześniej wykopaną odkrywkę glebową. Zmęczeni lecz usatysfakcjonowani widokami i wrażeniami wróciliśmy do rodzin. 

          Piątek 26 października- Nasz ostatni dzień projektu rozpoczęliśmy od wykonania plakatów przedstawiających nasze wrażenia z poszczególnych dni spędzonych w Słowenii. Wzięliśmy też udział w quizie znajomości krajów partnerskich. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów. Po lunchu ruszyliśmy na zwiedzanie z naszymi rodzinami goszczącymi. 

          Sobota 27 października- Dziś wyjechaliśmy z malowniczej Słowenii. Po pożegnaniu z naszymi rodzinami oraz nauczycielami wyruszyliśmy do Lublany, aby przez Wiedeń dotrzeć o 2 w nocy do Gorlic. Zmęczeni lecz spełnieni i zauroczeni wyjazdem. Dzięki spotkaniu poznaliśmy świetnych ludzi, zapoznaliśmy się z rówieśnikami innych narodowości oraz zwiedziliśmy piękne zakątki Słowenii.

          Obejrzyj galerię:

          WRZESIEŃ 2018

          • Inauguracja projektu "Co kryje gleba?"/ Let's Talk About Soil

          1 września 2018 r. rozpoczęliśmy realizację projektu ‘Let’s Talk About Soil’, czyli „Co kryje gleba?”. Zespół Erasmusa – uczniowie wraz z nauczycielami przystąpili do wyznaczonych zadań. Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się prace propagujące projekt. Uczniowie przygotowali też słowniczki z podstawowymi zwrotami w językach krajów partnerskich: słoweńskim, włoskim, holenderskim i hiszpańskim. Nauczyciele przygotowali słowniczek z podstawową terminologią z zakresu tematu gleb w języku polskim i angielskim.

          Obejrzyj galerię:

          • Warsztaty Przyrodnicze

          27 września 2018r. grupa Zespołu Erasmusa wzięła udział w Warsztatach Przyrodniczych w Ciężkowicach. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z ekspozycją Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Razem z przewodnikiem odkrywaliśmy różnorodność miejscowego ekosystemu, jego bogatą florę i faunę, jak również zagrożenia dla organizmów żyjących w dolinach rzecznych. Podczas wędrówki przez Skamieniałe Miasto zachwycaliśmy się pięknem formacji skalnych w tym wyjątkowym rezerwacie przyrody nieożywionej. Przewodnik zapoznał nas ze sposobem powstania form z piaskowca, historią rezerwatu oraz opowiedział związaną z tym miejscem legendę. Poza terenem rezerwatu przeprowadziliśmy badanie odkrywki glebowej, którą najpierw musieliśmy samodzielnie przygotować. Pracując w grupach dokonaliśmy pomiarów głębokości poziomów glebowych, określiliśmy barwę warstw, skład granulometryczny, odczyn pH i zawartość węglanu wapnia. Zakończeniem warsztatów było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

          Napisała Julia, klasa 1e.

          Obejrzyj galerię:

          Obejrzyj prezentację z warsztatów glebowych:

          Pedological_workshops_in_Ciezkowice.pptx.pdf