• Edycja 2021/22

          • Okres realizacji projektu: 13.09.2021 r. – 30.06.2022 r.

            Całkowita wartość projektu wynosi: 46.950.00 zł w tym współfinansowanie z UE: 39.907,50 zł 

          • Beneficjent: Powiat Gorlicki.


          • Inauguracja zajęć Małopolskiej Chmury Edukacyjnej

          W październiku bieżącego roku rozpoczęła się kolejna, 3 już edycja zajęć Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Uczniowie rozpoczęli swoją przygodę z fizyką, chemią i biologią. Na pierwszych zajęciach został im przedstawiony program zajęć.

          • Zajęcia z fizyki w ramach MCHE na AGH w Krakowie

          W dniu 22.03 uczniowie klasy 2a wraz z nauczycielami: Robertem Górą i Sławomirem Dedą uczestniczyli w warsztatach z fizyki na AGH w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Tematem zajęć był „Model Einsteina zapoczątkowujący ścisłą kosmologię relatywistyczną”. Podczas wykładu prowadzonego przez dr Tomasza Płazaka uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat podstaw kosmologii relatywistycznej.

           Po wykładzie dr Tomasza Płazaka uczniowie wzięli udział pod kierunkiem dr inż. Pawła Janowskiego w zajęciach w pracowni fizycznej.  Podczas zajęć praktycznym mogli wykonywać doświadczenia z zakresu między innymi z akustyki, drgań, ruchu falowego, optyki, elektromagnetyzmu i prądu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami jakie wykonują studenci podczas zajęć w ramach pracowni fizycznej.  Zajęcia były bardzo ciekawe i poszerzające wiedzę uczniów z zakresu astronomii i fizyki.

          Zajęcia z fizyki w ramach MCHE na AGH w Krakowie - Obrazek 2

          Zajęcia z fizyki w ramach MCHE na AGH w Krakowie - Obrazek 3

          Zajęcia z fizyki w ramach MCHE na AGH w Krakowie - Obrazek 4

          Zajęcia z fizyki w ramach MCHE na AGH w Krakowie - Obrazek 5

           

          • Zajęcia w ramach MCHE na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

          W dniu 25.05 uczniowie klasy 1f wraz z nauczycielem dr Magdaleną Semlą-Kurzawą uczestniczyli w warsztatach z biologii na Uniwersytecie Rolniczym w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Tematyka zajęć dotyczyła układu kostnego i „czytania” z kości. W pierwszej części zajęć uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat anatomii człowieka. Na zajęciach dowiedzieli się jak zbudowana jest kość, jakie kości budują szkielet człowieka, jak pracuje antropolog, jakie różnice są między archeologiem a antropologiem. W drugiej części zajęć uczniowie nauczyliśmy się rozróżniać kości i wskazywać na szkielecie. Na zakończenie zajęć przybliżono metodykę prac terenowych i przedstawiono możliwości analiz specjalistycznych, które poszerzają naszą wiedzę o zmarłych, ich wyglądzie, budowie ciała, diecie, przebytych lub trapiących ich chorobach, jak i ostatecznie o przyczynach ich śmierci. Zajęcia były bardzo ciekawe i ważne dla dalszej edukacji uczniów realizujących przedmiot biologia w zakresie rozszerzonym.

          • Zajęcia z biologii

          W ramach programu Małopolska Chmura Edukacyjna realizowane są w naszej szkole zajęcia z biologii. W zajęciach uczestniczy 15-osobowa grupa uczniów z klasy 1f. Opiekę nad uczniami sprawuje dr Magdalena Semla-Kurzawa. Zajęcia z biologii prowadzone są na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, odbywają się co dwa tygodnie, dzięki nowoczesnej infrastrukturze sieciowej. Zajęcia składaj się z dwóch części. W pierwszej części zajęć uczniowie mogą posłuchać ciekawych wykładów prowadzonych przez znanych naukowców oraz obejrzeć interesujące prezentacje. Druga część zajęć to praktyczne ćwiczenia w czasie których uczniowie obserwują przebieg doświadczeń i uzupełniają karty pracy. Wybrane tematy zajęć z biologii to:

          •  Zarys anatomii serca i fizjologii układu krążenia
          • Tajemnice kwasów nukleinowych – elektroforeza i izolacja DNA
          • Różnorodność stawonogów
          • Ptaki - przystosowanie do życia w różnych środowiskach
          • Adaptacja kręgowców do życia w środowisku wodnym
          • Układ kostny – czytanie z kości
          • Człowiek w świecie małp człekokształtnych
          • Pierścienice: segmentacja – przypadek i adaptacja
          • Antocyjany -indykatory pH w komórce roślinnej
          • Badanie właściwości fizykochemicznych barwników fotosyntetycznych
          • Szybkie ruchy w świecie roślin
          • Analiza jakościowa i ilościowa białek

          Udział w zajęciach z MCHE to nie tylko wiedza i doświadczenie jakie zdobywają uczniowie ale również dzięki udziałowi w programie pracownia biologiczna w naszej szkole wzbogaciła się w aparaturę badawczą i odczynniki. W ramach programu zakupiono m.in.: mikroskopy optyczne z kamerą, mikroskopy z dotykowym ekranem LCD, mikroskopy stereoskopowe, pipety automatyczne, zestawy do daktyloskopii, stetoskopy, tacki i narzędzia do preparowania, szkielet człowieka oraz modele ryby, skóry a także modele bezkręgowców zatopione w akrylu.

           

          • Zajęcia z chemii

          W ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna w obszarze chemia uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akademickich wykładach prowadzonych on-line. Współpracujemy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, a zajęcia prowadzone są przez wykładowców z Katedry Chemii. W zajęciach bierze udział 15-sto osobowa grupa uczniów klasy 2e.
           Poszczególne tematy zajęć dotyczą między innymi: substancji stosowanych w żywości, charakterystyki wybranych związków organicznych, substancji czynnych w lekach,  odziaływania światła widzialnego z materią,  właściwości i zastosowania środków myjących np. mydła.  Część z przeprowadzonych zajęć ma charakter praktyczny dzięki czemu uczniowie mają możliwość obserwacji na żywo prostych eksperymentów, a następnie analizowanie ich i wyciąganie wniosków, co jest szczególnie ważne w przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego z chemii. Równie istotna jest możliwość zapoznania się uczniów z aparaturą chemiczną oraz zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas wykonywania eksperymentów chemicznych. 
          W ramach zajęć zaplanowany jest również wyjazd, trakcie którego uczniowie wezmą udział w ćwiczeniach laboratoryjnych oraz zostaną oprowadzeni po uczelni PWSZ. 
          Należy podkreślić, że dzięki tym zajęciom uczniowie nie tylko mogą w lepszym stopniu przygotować się do egzaminu maturalnego z chemii, ale również poszerzyć swój zakres wiedzy i umiejętności w zakresie chemii oraz przedmiotów pokrewnych, a także rozwijać swoje zainteresowania. 


           

          Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt realizowany przez Powiat Gorlicki przy wsparciu Unii Europejskiej.

          Beneficjenci projektu uczestniczyć będą w zajęciach on-line prowadzonych przez nauczycieli akademickich/doktorantów za pomocą wideokonferencji w czasie rzeczywistym przy udziale nauczycieli ze Szkoły, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z młodzieżą. 

          Zakłada się, że w projekcie weźmie udział 45 uczniów. Planuje się realizację następujących form wsparcia:

          • 30 godzin zajęć on-line z chemii
          • 30 godzin zajęć on-line z biologii
          • 30 godzin zajęć on-line z fizyki

          Formy wsparcia realizowane w ramach projektu obejmowały będą również wyjazdy na zajęcia stacjonarne na uczelnie (po 1 wyjeździe dla każdej grupy). Uczniowie ubiegający się o uczestnictwo w projekcie powinni złożyć Formularz zgłoszeniowy (stanowiący Załącznik Nr 1 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa)do dnia 8 października 2021 roku. Szczegółowe informacje dotyczące procesu rekrutacji oraz uczestnictwa znajdują sięw Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Małopolska Chmura Edukacyjna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach –III edycja”. 

          Szczegółowe  informacje dotyczące procesu rekrutacji oraz uczestnictwa znajdują się w Regulaminie Rekrutacji i uczestnictwa w projekcie "Małopolska Chmura Edukacyjna w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera w Gorlicach:

          Regulamin_projektu.doc