• W dniu 11 czerwca 2021 r. po długich staraniach dyrekcji szkoły oraz zarządu Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera powróciło do naszej szkoły Godło Szkoły, które zostało zabrane podczas drugiej wojny światowej. Odnalazł je jesienią 2020r. na jednej z aukcji kolekcjoner z centralnej Polski i poinformował o swoim odkryciu dyrektora pana Jana Drożdża.

Godło Rzeczpospolitej Polskiej wg wzoru obowiązującego w latach 1927-1945, na odwrocie zawiera odcisk pieczątki z napisem: BIBLIOTEKA UCZNIÓW PAŃSTW. GIMNAZJUM IM. M. KROMERA w GORLICACH. Jest również adnotacja: „Gorlice, 7.9.39”. Jest to najprawdopodobniej data zabrania godła przez hitlerowskich najeźdźców.

W uroczystości w Auli brali udział zaproszeni goście- starosta pani Maria Gubała, członkowie Zarządu Powiatu panowie Adam Urbanek i Jerzy Nalepka – wieloletni dyrektor tej placówki, przedstawiciele sponsorów i Stowarzyszenia Przyjaciół I LO oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej, oraz pan Piotr Capała, kolekcjoner z Puław, dzięki którego pomocy Orzeł wrócił do naszego liceum.