Kompetentni pracownicy, którzy dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami mają ogromny wpływ na efektywność pracy. Nie inaczej jest w przypadku nauczycieli. Zmieniają się nasi uczniowie, a wraz z nimi sposoby nauczania i metody rozwiązywania problemów. Mierzymy się z nowymi wyzwaniami i trudnymi sytuacjami. Dlatego dbamy o podnoszenie naszych kompetencji: poszerzamy wiedzę i zdobywamy nowe umiejętności, aby zapewnić naszym uczniom wysoki poziom nauczania. Zdobywamy środki finansowe na doskonalenie zawodowe samodzielnie, aplikując do programu Erasmus+, a szkolenia, które wybieramy są wysoko oceniane przez uczestników z różnych krajów europejskich.
W kwietniu 2024r. rozpoczęliśmy koleją serię szkoleń w ramach Akcji KA122 w ramach programu Erasmus+. Prosimy o zapoznanie się z naszymi celami. Zwracamy uwagę na to, iż stopień realizacji założonych celów decyduje o ocenie projektu i wypłacie pełnego grantu. Wszystkie nasze dotychczasowe projekty otrzymały wysokie oceny i pełne dofinansowanie.
Koordynator projektu- Marzena WójtowiczWydarzenia projektu:
- Kurs Joyful English Basic Course or Upgrade English Language Course for Teachers and Educators
W ostatnim tygodniu czerwca panie Anna Knapik i Katarzyna Pyznar wzięły udział w kursie języka angielskiego "Joyful English Basic Course or Upgrade English Language Course for Teachers and Educators". Miejscem szkolenia było miasteczko Soverato położone w południowej części Włoch. Kurs rozpoczął się 16 czerwca i trwał 8 dni. Razem z paniami swoje kompetencji podnosili inni nauczyciele z Polski a także Litwy.
Udział w kursie był nie tylko edukacyjnie i zawodowo wartościowym doświadczeniem ale także osobistym wyzwaniem, które przyniosło wiele satysfakcji na wielu płaszczyznach życia. Zdobytą wiedzę panie Anna i Katarzyna wykorzystają w pracy z uczniami. W ostatnim dniu kursu uczestnicy dokonali ewaluacji zajęć i każdy z uczestników otrzymał certyfikat.
- Kurs Joyful English Basic Course or Upgrade English Language Course for Teachers and Educators
Panie Barbara Zawilińska i Monika Sopala wzięły udział w kursie "Joyful English Basic Course or Upgrade English Language Course for Teachers and Educators" który rozpoczął się 28 maja w Soverato (Włochy). W kursie wzięli udział nauczyciele z Algierii, Hiszpanii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii i Polski.
Zajęcia odbywały się w szkole językowej a także w plenerze gdzie prowadzone były gry językowe. Każdy nowy dzień był ogromnym wyzwaniem ale Johann Wolfgang Goethe powiedział "Iloma językami mówisz tylekroć jesteś człowiekiem". Język angielski otworzył przed naszymi paniami zupełnie nowe możliwości. Wiedzę zdobytą na kursie wykorzystają na zajęciach.
- Kurs STEM: INNOVATIVE MATH AND SCIENCE APPLICATIONS AT SCHOOLS
W kursie „STEM: INNOVATIVE MATH AND SCIENCE APPLICATIONS AT SCHOOLS”, który rozpoczął się 13 maja b.r. w Walencji (Hiszpania), wzięła udziała pani Anna Więcek oraz nauczyciele matematyki i/lub fizyki z Łotwy, Węgier i Polski. Trenerem był akademicki wykładowca dr Raziye Atakan z Istanbul Technical University z Turcji.
Głównym celem kursu była analiza powszechnie spotykanych w szkołach europejskich przeszkód i trudności w nauczaniu przedmiotów ścisłych oraz poznanie najlepszych praktyk w celu ich przezwyciężenia. Na kursie uczestnicy poznali nowoczesne, skuteczne strategie nauczania angażujące uczniów w proces edukacji oraz metody projektowania efektywnych lekcji w obszarze matematyki i nauk przyrodniczych (m.in. fizyki). Był to bardzo intensywny tydzień wypełniony nauką, warsztatami (m.in. Marshmallow Challenge i projekty STEM) oraz konstruktywnymi dyskusjami.
W ramach kursu uczestnicy odwiedzili również kompleks obiektów naukowo-kulturalno-rozrywkowych Ciudad de lasi Artes y las Ciencias (Miasteczko Sztuki i Nauki), zwany przez mieszkańców miasta „dzielnicą przyszłości”.
W Muzeum Nauki Księcia Filipa uczestnicy wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach związanych z przestrzenią kosmiczną oraz obecnością człowieka w kosmosie. Ciekawostką jest, że część eksponatów i wystaw stworzona została przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) m.in. symulator „Zero Grawitacji”, gdzie można doświadczyć stanu nieważkości i poczuć się jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.- Udział w kursie Greener School for a Sustainable Future
Panie Marzena Wójtowicz i Alicja Honek wzięły udział w kursie "Greener School for a Sustainable Future" w Reykjaviku, na Islandii. Kurs odbył się w kwietniu b.r. ramach projektu Erasmus+ "Rozwój kompetencji kadry jako podstawa kształcenia we współczesnym liceum".
W kursie wzięło udział 9 zespołów: z Niemiec, Francji, Belgii, Hiszpanii, Grecji i Polski, co świadczy o dużym zainteresowniu edukacją ekologiczną. Kurs objął wiele zagadnień, od nieodnawialnych i odnawialnych źródeł energii po ślad ekologiczny każdego z nas. Panie pracowały w zespołach międzynarodowych, korzystały z narzędzi cyfrowych (padlet) i zgromadziły mnóstwo materiałów, które do wykorzystania w pracy z naszymi uczniami.
Wśród licznych zajęć podczas kursu panie Alicja i Marzena dowiedziały się jak działa geotermia i do czego jest wykorzystywana podczas wizyty w jednej z największych na świecie elektrowni geotermalnych. Pokrywa ona zapotrzebowanie mieszkańców Reykjaviku i okolic w gorącą wodę w 65%. Zaopatruje 3/4 populacji Islandii w energię elektryczną. Wykorzystywana jest również do ogrzewania szklarni, które zaopatrują wyspę w pomidory, ogórki i pietruszkę. Do upraw tych nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin.
Islandczycy od niedawna angażują się w ochronę środowiska. Sadzą drzewa, rekultywują gleby i oczyszczają wybrzeże z plastiku. Uczestnicy kursu odwiedzili jedną z fundacji, która podejmuje takie działania, Worldwide Friends. Współpracuje ona z Europejskim Korpusem Solidarności. W ciągu ostatnich 20 lat fundacja gościła prawie 20 tys. wolontariuszy 103 narodowości, a grupa miała przyjemność poznać jedną z nich, młodą Polkę.
https://gorlice.edupage.org/#photos:album:310
- Szkolenie The Fundamental ICT Tools
Pani Magdalena Górska wzięła udział w kursie pt. The Fundamental ICT Tools for Education w Rzymie w ramach projektu Erasmus+ realizowanego w naszej szkole.
Szkolenie trwało od 8 do 13 kwietnia, a jego celem było podniesienie kwalifikacji zawodowych i wykorzystanie technologii informacyjnych i komputerowych w nauczaniu.
Uczestnicy omówili i wykorzystywali w praktyce narzędzia takie jak : Padlet, I can draw, Green Screen, Canva and Google Earth. Nauczyciele z 6 krajów Unii Europejskiej podzielili się swoimi doświadczeniami z tego zakresu. Każdy z uczestników omawiał jaki projekt z wykorzystaniem ww. technologii planuje wdrożyć w swojej szkole i w jaki sposób to zwiększy jego efektywność nauczania.
1