• Awans w konkursie z informatyki
     • Awans w konkursie z informatyki

     • W konkursie CyberSkiller Challenge Poland (edycja II) do kolejnego etapu awansowało trzech uczestników:
      Kamila Gryboś, Julian Kobus i Adam Górowski.

      Uczniom i ich rodzicom życzymy sukcesu w następnym etapie konkursu. Uczniowie pracowali pod opieką pana Rafała Wrony.

     • Kwalifikacje do kolejnych etapów olimpiad przedmiotowych

     • Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapów okręgowych różnych olimpiad z zakresu humanistyki.
      Do drugiej części (ustnej) etapu okręgowego XLVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej zakwalifikował się Michał Buźniak z klasy 2d. Uczestniczką części pierwszej (pisemnej) tego etapu była również Vittoria Pesce z klasy 3d4. Opiekunem uczniów jest Jerzy Tomasik
      Do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza” zakwalifikował się Mikołaj Szetela z klasy 3d, opiekun Ewa Klimek.

      Do etapu okręgowego LXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym zakwalifikowali się:

      • Mikołaj Szetela z klasy 3d, opiekun Ewa Klimek
      • Mikołaj Mikrut z klasy 3d4 oraz Michał Buźniak z klasy 2d, opiekun Jerzy Tomasik

      Uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych etapach olimpiad.

     • Sukcesy matematyczne

     • Do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki awansowali uczniowie klasy 3a : Aleksandra Rząca, Kosma Kierek i Piotr Zborowski.

      Piotr Zborowski również zakwalifikował się do finału Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego.

      Opiekunem uczniów jest B. Zawilińska

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.

    • Życzenia świąteczne
     • Życzenia świąteczne

     • Wszystkim Uczniom, Rodzicom i Sympatykom naszej szkoły życzymy zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego spotkania. Oby magia Bożego Narodzenia przetrwała w nas jak najdłużej!

     • Projekt eTwinning z włoską szkołą

     • W listopadzie uczniowie klas 3f4, 3d4, 3a4, 2c, 1c i 1e rozpoczęli międzynarodowy projekt eTwinning pod tytułem "Let's Make Friends". Projekt polega na wymianie korespondencji z uczniami szkoły średniej w Prato, we włoskim regionie Toskania, zapoznaniu się ze zwyczajami i kulturą tych krajów. Ze strony naszej szkoły w projekcie biorą udział nauczyciele języka angielskiego Marzena Wójtowicz, Joanna Łopata i Marcin Koczera.

      W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia nasi uczniowie postanowili podarować przyszłym przyjaciołom prezent.

      Jak pisze uczennica klasy 3f4 Gabriela Czyżyk: Paczka jest w trakcie podróży do ciepłych krajów (mam nadzieję, że wybór Poczty Polskiej zamiast sprawdzonych sań Świętego Mikołaja okaże się słuszny), jednak co zawiera? Oczywiście polskie, tradycyjne słodycze. Czy wyobrażamy sobie nasze dzieciństwo bez krówek, piernika, ptasiego mleczka (zjedzonego w odpowiedni, warstwowy sposób), mleka w tubce czy chociażby soku marki Tymbark (koniecznie o smaku jabłko - mięta)? Dodam, że każda rzecz została starannie opisana (w związku z tym liczymy, że delicje zostaną zjedzone w prawidłowy sposób, a prince polo słusznie zostanie uznany za najlepszy istniejący baton). Oprócz słodkości, w paczce znalazły się takie gadżety, jak: gorlicki kubek, pocztówka i magnesy oraz ołówki z nazwami największych polskich miast.

      Liczymy, że taki podarunek wywoła uśmiech na twarzy naszych przyszłych włoskich przyjaciół i że tak jak My, Polacy, docenią nasze narodowe wyroby.

    • Awans do II etapu Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego
     • Awans do II etapu Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

     • Zakończył się pierwszy etap V edycji Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego.  Do drugiego etapu, który odbędzie się 19 grudnia 2021r zakwalifikował się Piotr Zborowski z klasy 3a. Życzymy powodzenia w kolejnych etapach.

      Opiekunem uczniów jest p. Barbara Zawilińska.

      Serdecznie gratulujemy.

    • Interesująca chemia...
     • Interesująca chemia...

     • Nie masz pomysłu na prezent? A może by tak.... Wykonać go samodzielnie? Uczniowie klasy biologiczno-chemicznej na lekcji chemii przygotowali pachnące, kolorowe mydełka, które ładnie zapakowane mogą być świetnym prezentem na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Oczywiście nie zabrakło chemii ponieważ uczniowie zapoznali się ze składem chemicznym bazy mydlanej, olejków eterycznych oraz barwników.

      Uczniowie pracowali pod opieką dr Anny Knapik.

     • Akcja KROMER POMAGA ZWIERZĘTOM właśnie się rozpoczęła!

     • Dołącz do Akcji - Kromer pomaga zwierzętom ! Dzięki Wam pomagamy zwierzętom w schroniskach. Dla nich to jedyny dom, dla wielu z nich ostatni... Akcja Kromer pomaga zwierzętom to coroczna przedświąteczna zbiórka w naszej szkole podczas której uczniowie i nauczyciele razem zbierają karmę suchą i mokrą, kocem, żwirki dla kotów, pościele, ręczniki, zabawki i inne akcesoria dla psów i kotów, by wspomóc niechciane, wyrzucone, często skrzywdzone przez człowieka, zwierzęta. Dołącz do nas! W dniach 13-17 XII przy wejściu na salę gimnastyczną znajduje się punkt zbiórki. Kosz na razie jest pusty ale mamy nadzieję, że już jutro zapełni się po brzegi pysznościami i akcesoriami dla psów i kotów. Otwórzcie swoje serca na potrzebę bezdomnych zwierząt i wspólnie sprawmy aby ten świąteczny czas był wyjątkowy dla nas wszystkich !

      Więcej informacji na temat zbiórki udzielają uczennice Basia Skrobot i Ola Chrobak z klasy 2f. Zbiórkę organizuje Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze pod opieką dr Magdaleny Semla-Kurzawy.

    • Ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów
     • Ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów

     • W dniu 6 grudnia 2021 roku młodzież Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody wraz z opiekunką koła panią Mariolą Łukasiak zorganizowała w naszej szkole warsztaty: „Ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów”. W czasie zajęć można było zdobyć wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem ozdób świątecznych z papieru, wikliny, włóczki, sznurka i innych materiałów, które można zebrać podczas spaceru na łące, w lesie oraz we własnym ogrodzie.

      Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy najchętniej tworzyli różnorakie ozdoby z wikliny, wykazali się bardzo duża pomysłowością, talentem i zaangażowaniem, czego skutkiem było powstanie wielu bardzo ładnych prac.

    • Przyjdź i napisz list!
     • Przyjdź i napisz list!

     • W poniedziałek 6 grudnia odbyło się główne wydarzenie Maratonu Pisania Listów, ale pisanie jeszcze się nie skończyło! Na razie mamy napisane około 340 listów, ale może uda się nam dojść do 500?

      Wciąż możesz przyjść i napisać list w obronie wybranego przez siebie bohatera! Papier, koperty, wzory i historie bohaterów są dostępne w bibliotece w godzinach pracy. Finał akcji przewidziany jest na piątek, 10 grudnia.

      Tymczasem dziękujemy osobom zangażowanym w organizację Maratonu. Mikołaj Mikrut, Szymon Dobek, Aleksandra Gurbowicz i Szymon Kleszyk z 3d4 przez cały dzień przybliżali piszącym prawa człowieka oraz sylwetki bohaterów, a uczniowie klasy 2d pomagali przy pisaniu listów. Także uczniowie 2d przekazali ciasta do sprzedaży, z której dochód pokryje wysyłkę napisanych listów.

      Maraton organizowały panie Joanna Łopata, Alicja Honek, Joanna Nalepka- Sanek i Monika Sopala.

     • XII Maraton Pisania Listów już w poniedziałek!

     • Ta piękna siatka została zawieszona w holu szkoły z okazji zbliżającego się Maratonu Pisania Listów!

      Już 6 grudnia (poniedziałek) w godzinach 9:30 do 14:30 będziemy pisać listy w obronie praw człowieka. Miejscem pisania będzie jak zwykle nasza szkolna biblioteka. Zapraszamy wszystkich chętnych!

      Ze względu na sytuację epidemiologiczną, listy będziecie mogli pisać także w kolejne dni tygodnia, w godzinach pracy biblioteki. Materiały na temat bohaterów, papier oraz koperty będą dostępne do piątku. W ten sposób unikniemy większych zgromadzeń. Prosimy też o wchodzenie do biblioteki w maseczkach.

       

     • I miejsce w konkursie Julii Ligęzy

     • Miło nam poinformować, że Julia Ligęza uczennica kl. Ie zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych w XXVII edycji Konkursu „ZNAM  MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ” o tematyce „Ocalić od zapomnienia - rodzinna historia powiązana z dziejami Ziemi Gorlickiej”.

     • Akcja profilaktyki czerniaka pod hasłem "Znamię? Znam je!"

     • W naszej szkole trwa tydzień profilaktyki czerniaka pod hasłem "Znamię? Znam je!". Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Celem programu jest przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz uświadamianie zagrożeń i zasad profilaktyki.

      W naszej szkole wydarzenie organizowane jest przez członków Szkolnego Koła Medyczno-Przyrodniczego pod opieką dr Magdaleny Semli-Kurzawy. W ramach wydarzenia przygotowany został punkt informacyjny na temat profilaktyki czerniaka w formie gazetki na korytarzu przy wejściu do sali gimnastycznej. W wybranych klasach zostanie przeprowadzona krótka akcja profilaktyczna prowadzona przez Annę Cieślę, uczennice klasy 1f oraz Małgorzatę Wszołek, uczennicę klasy 3e4 w ramach której uczniowie mogą zobaczyć film edukacyjny oraz rozwiązać grę interaktywną „Znamię! Znam je?. Zachęcamy również do odwiedzenia FB koła – znajdziecie tam informacje na temat profilaktyki czerniaka.

      Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w organizowanych spotkaniach.

       

     • Ekobohaterzy z Kromera najlepsi w Polsce!!!


     • Z radością i dumą informujemy, że drużyna „Ekobohaterów z Kromera” pod opieką dr Magdaleny Semla-Kurzawa zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Ekobohaterzy, za przeprowadzenie na terenie naszego powiatu kampanii „Podążaj za śladem” i tym samym Kromer został najbardziej proekologiczną szkołą w Polsce.

      Gratulujemy całej drużynie, w skład której weszli uczniowie klasy 3f : Ewelina Basista, Justyna Hudzik, Marta Jankowska, Maria Jarkiewicz, Patrycja Maniak, Kamila Sekuła, Sebastian Stec, Sylwia Ślusarczyk i Urszula Ziomek.

      Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny Ekobohaterzy zorganizowany został przez Główny Instytut Górnictwa, pod patronatem Ministerstwa Klimatu, a finansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs miał na celu promowanie wśród uczniów proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju. W dniu 19 listopada 2021 roku, podczas uroczystej gali w Katowicach, ogłoszono wyniki konkursu i wręczono każdemu członkowi zwycięskiej drużyny oraz opiekunowi atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym smartfon, głośnik bezprzewodowy oraz dysk zewnętrzny. Nagrodą specjalną jest nagranie profesjonalnego filmu z udziałem Ekobohaterów z Kromera.

      Ponadto nasza szkoła otrzymała wartościowe nagrody, tj. tablicę interaktywną oraz dodatkowe wyposażenie pracowni biologicznej (m.in. mikroskopy, modele i zestawy edukacyjne). Łączna kwota otrzymanych nagród rzeczowych to ponad 25 000 zł.

      Dumni z osiągniętego sukcesu, dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania, zarówno na etapie przygotowań, jak i trwania konkursu. W szczególności dziękujemy następującym osobom: Pani Starosta Gorlicki Maria Gubała, która objęła wydarzenie honorowym patronatem, Burmistrz Miasta Gorlice Pan Rafał Kukla, Eko-doradca Urzędu Miejskiego Paulina Setlak oraz Dyrektor I LO Pan Jan Drożdż, którzy wspierali nas na każdym etapie trwania konkursu i okazali wielką pomoc w organizacji kampanii. Chcemy również podziękować –lokalnym sponsorom kampanii, tj. przedsiębiorstwom: Arpi Group, Empol i Saint Gobain, a także pozostałym instytucjom i organizacjom: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Wydział Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gorlicach, MPGK w Gorlicach, Liga Ochrony Przyrody Oddział Gorlice, GCK Gorlice.

      Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu gorlickiego oraz do szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody którzy wzięli czynny udział w naszej akcji organizując wydarzenia w swoich szkołach.

      Na zakończenie dziękujemy uczniom, młodzieży i wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, którzy śledzili nasze media społecznościowe, brali udział w wydarzeniach i wspierali nas na każdym etapie trwania konkursu. Dziękujemy lokalnym mediom: Gorlice TV, HaloGorlice, radio RDN Małopolska oraz Gazeta Gorlicka.

      Relacja z gali wręczenia nagród i odczytania wyników dostępna jest tutaj: 

      https://www.youtube.com/watch?v=g0lSK_QVmfA

     • Profilaktyczne spotkanie z funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach

     •                    

                          W dniu 15 i 17 listopada br. uczniowie klasy I a, I b, I c, I d, 3 b wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z  funkcjonariuszem z  Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.


                  Podczas spotkań z klasami pierwszymi asp. Gustaw Janas omówił zagadnienia dotyczące cyberprzemocy i cyberbezpieczeństwa. Funkcjonariusz zwrócił uwagę na fakt, iż hejt i przemoc w Internecie wśród młodzieży szkolnej są zjawiskiem  niestety powszechnym  od dawna, jednak często ukrywanym, zwłaszcza przez ofiary i świadków cyberprzemocy. W trakcie spotkania policjant edukował  uczestników na temat konsekwencji prawnych takich zachowań, a także prawidłowego zabezpieczania konta na portalach społecznościowych. Asp. Gustaw Janas radził także, jak zachować się i gdzie udać w sytuacjach, kiedy doświadczyło się lub zauważyło akt cyberprzemocy.

                  Funkcjonariusz Policji w klasie 3 b poruszył również bardzo ważny temat, jakim jest handel ludźmi.  
      W trakcie spotkania z młodzieżą policjant przedstawiał główne zagadnienia związane z handlem „żywym towarem”, metodami pozyskiwania osób, wskazując przy tym na różne formy i skalę tego zjawiska oraz sposoby niwelowania i unikania zagrożeń. Policjant przypomniał, że na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek.
      Spotkanie to było okazją do podniesienia świadomości młodych osób w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlem ludźmi oraz przekazania podstawowych informacji, jak nie stać się jego ofiarą.


       

       

         

     • Akcja charytatywna w szkole

     • W dniu 18.11.2021r. Szkolne Koło Caritas oraz Szkolny Klub Wolontariatu zorganizowały akcję charytatywną, z której całkowity dochód został przekazany uczniom naszej szkoły znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Podczas akcji zostały sprzedane 43 paczki, a łączny dochód wyniósł 427,01 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji!!!

     • Szycie chirurgiczne ran

     • 16 listopada b.r. klasy o profilu medycznym wzięły udział w spotkaniu z weterynarzem panem Jackiem Jaworkiem. Tematem zajęć bylo szycie chirurgiczne ran. Po zapoznaniu się z teorią, uczniowie ćwiczyli szycie ran.

      Zajęcia zorganizowane przez pana Bogusława Matałę pozwoliły uczniom zobaczyć w praktyce że umiejętności manualne są w zawodach medycznych często równie ważne jak nauczona się z książek teoria.