• Współpraca z Politechniką Warszawską

• W bieżącym roku szkolnym Pan Dyrektor naszego Liceum nawiązał kontakt i podpisał porozumienie o współpracy z dziekanem Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej Panem prof. dr  hab. inż. Januszem Frączkiem.

I LO w Gorlicach oraz wspomniany wydział MEiL Politechniki Warszawskiej łączy osoba wybitnego absolwenta naszego Kromera (1919) prof. Franciszka Janika- niezwykłego pasjonata lotnictwa. Franciszek Janik był pilotem szybowcowym, samolotowym i balonowym, inżynierem- projektantem samolotów, obliczeniowcem lotniczym i twórcą tzw. „krzywej wyrwania” wprowadzonej do przepisów budowy samolotów na całym świecie. Był również wykładowcą na Wydziale Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Dzięki podpisanemu porozumieniu uczniowie z klas matematyczno-fizycznych mogą uczestniczyć w wykładach oraz zajęciach praktycznych w uczelnianych laboratoriach, w których na co dzień prowadzą swoje prace badawcze studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. Działalność naukowa i badawcza wydziału MEiL obejmuje aerodynamikę, systemy lotnicze, budowę i eksploatację samolotów i śmigłowców, projektowanie maszyn i robotów, problemy wytrzymałości materiałów i inżynierię materiałową, mechanikę, biomechanikę, a także zagadnienia energetyki w tym energetyki jądrowej.

W dniu 6 czerwca b.r. pierwsza grupa uczniów z klas 3a i 1a – w ramach wycieczki naukowo-krajoznawczej do Warszawy – uczestniczyła w zajęciach na Politechnice Warszawskiej pod opieką p. Anny Więcek i p. Roberta Góry. Prodziekan MEiL Pan prof. dr  hab. inż. Artur Rusowicz przedstawił historię wydziału oraz aktualne możliwe kierunki kształcenia i perspektywy dla absolwentów MEiL. Po wykładzie uczniowie udali się w grupach na zajęcia praktyczne do Instytutu Techniki Cieplnej, gdzie odwiedzili Zakład Silników Lotniczych oraz do Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej, gdzie w Zakładach Podstaw Konstrukcji oraz Samolotów i Śmigłowców są projektowane i budowane modele maszyn latających, w Zakładzie Aerodynamiki przeprowadza się w specjalnych tunelach testy tych modeli, a w Zakładzie Automatyki i Osprzętu Lotniczego w Laboratorium Symulatorów przeprowadza się symulacje w zakresie ruchu obiektów i pracy urządzeń pokładowych. Uczniowie mogli poćwiczyć manewry lotnicze w symulatorze lotów Boeing B737 MAX, a w Zakładzie Teorii Maszyn i Robotów uczestniczyli w zajęciach w Laboratorium Badawczym Robotyki. Ostatnim punktem programu było spotkanie ze studentami kół naukowych wydziału MEiL m.in. Studenckiego Koła Astronautycznego.

Podsumowując – nasza wizyta na wydziale MEiL PW to bardzo ciekawie i intensywnie spędzony czas, to spotkanie z Wielką Nauką oraz Ludźmi pełnymi pasji i miłości do tego co robią na co dzień, to wiele niezapomnianych wrażeń i refleksji... i być może niektórzy Kromerianie zostali oczarowani i „zarażeni” tym naukowym klimatem.

Kolejna grupa uczniów z naszej Szkoły weźmie udział w zajęciach na Politechnice Warszawskiej na przełomie października i listopada b.r.

W organizację oraz realizację całego przedsięwzięcia zaangażował się Pan Mieczysław Pyzel – Przewodniczący Rady Rodziców 1 LO i jednocześnie absolwent wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej - za co społeczność Szkoły wyraża Panu serdeczne podziękowania.

Współpraca Kromera z Politechniką Warszawską to ogromne wyróżnienie dla naszego Liceum i promocja dla powiatu gorlickiego, z inicjatywy którego w 2015r. na dziedzińcu Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gorlicach zostało odsłonięte popiersie prof. Franciszka Janika!