Współpraca z Politechniką Warszawską
W roku szkolnym 2023/24 Pan Dyrektor naszego Liceum nawiązał kontakt i podpisał porozumienie o współpracy z dziekanem Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej Panem prof. dr hab. inż. Januszem Frączkiem.
I LO w Gorlicach oraz wspomniany wydział MEiL Politechniki Warszawskiej łączy osoba wybitnego absolwenta naszego Kromera (1919) prof. Franciszka Janika- niezwykłego pasjonata lotnictwa. Franciszek Janik był pilotem szybowcowym, samolotowym i balonowym, inżynierem- projektantem samolotów, obliczeniowcem lotniczym i twórcą tzw. „krzywej wyrwania” wprowadzonej do przepisów budowy samolotów na całym świecie. Był również wykładowcą na Wydziale Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Dzięki podpisanemu porozumieniu uczniowie z klas matematyczno-fizycznych mogą uczestniczyć w wykładach oraz zajęciach praktycznych w uczelnianych laboratoriach, w których na co dzień prowadzą swoje prace badawcze studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. Działalność naukowa i badawcza wydziału MEiL obejmuje aerodynamikę, systemy lotnicze, budowę i eksploatację samolotów i śmigłowców, projektowanie maszyn i robotów, problemy wytrzymałości materiałów i inżynierię materiałową, mechanikę, biomechanikę, a także zagadnienia energetyki w tym energetyki jądrowej.
- Współpraca z Politechniką Warszawską- wykłady i zajęcia praktyczne, listopad 2024
W ramach współpracy I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach oraz Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej uczniowie z klasy 3a (matematyczno-fizycznej) mogli w pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego uczestniczyć w wykładach oraz zajęciach praktycznych w laboratoriach Politechniki Warszawskiej. Jest to już kolejna grupa uczniów naszego liceum, która podczas wycieczki naukowej pod opieką p. Anny Więcek i p. Edyty Augustyn, gościła w grudniu na Politechnice Warszawskiej.
Uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Jacka Gadomskiego na temat metod projektowania i budowy modeli maszyn latających i robotów. Pan dr Gadomski przedstawił również aktualne możliwe kierunki kształcenia na wydziale i perspektywy dla absolwentów MEL. Po wykładzie uczniowie udali się w grupach na zajęcia praktyczne do Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej oraz do Instytutu Techniki Cieplnej.
W Instytucie Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej MEL PW prowadzone są m.in. badania w dziedzinie dynamiki samolotów (w tym analiza wypadków lotniczych, identyfikacja parametryczna statków powietrznych, sterowanie samolotów, symulatory lotu). W szczególności w Zakładzie Automatyki i Osprzętu Lotniczego specjalizującym się w awionice, systemach pokładowych, sterowania, mechaniki lotu, modelowania i symulacji oraz aeromechanice wiropłatów mogliśmy poćwiczyć manewry lotnicze w symulatorze lotów Boeing B737 MAX 😊
Zakład Aerodynamiki MEL PW jest zaangażowany w szeroki zakres badań z zakresu mechaniki płynów, zarówno w eksperymencie, jak i obliczeniach. Tu mogliśmy podziwiać różnego typu tunele aerodynamiczne, w których testuje się elementy (a nawet całe modele) obiektów latających.
W Zakładzie Teorii Maszyn i Robotów MEL PW uczestniczyliśmy w zajęciach w Laboratorium Badawczym Robotyki. Zakład ten prowadzi m.in. badania w zakresie biorobotyki i humanoidów, projektowania układów robotycznych, robotów medycznych i rehabilitacyjnych oraz robotów mobilnych.
Zakład Samolotów i Śmigłowców MEL PW zajmuje się projektowaniem obiektów latających oraz multidyscyplinarną optymalizacją konstrukcji lotniczych. W hangarze tego zakładu mogliśmy zobaczyć modele samolotów bezzałogowych oraz lekkich samolotów i szybowców, które zostały zaprojektowane i wykonane przez pracowników naukowych PW.
W Instytucie Techniki Cieplnej MEL PW odwiedziliśmy Zakład Silników Lotniczych. W zakładzie tym prowadzone są badania procesów spalania w silnikach tłokowych (nowe systemy zapłonu i spalania, silnik tłokowy o zmiennym stopniu sprężania, alternatywne paliwa silnikowe - wodór, gaz ziemny), badania procesów spalania i detonacji (rozprzestrzenianie się płomieni i fal detonacyjnych, wybuchy w urządzeniach przemysłowych, tłumienie wybuchów, spalanie w komorach o stałej objętości, spalanie w warunkach nieważkości), badania komór spalania i palników oraz symulacje komputerowe procesów spalania i detonacji (przepływy i spalania w silnikach tłokowych, turbinowych i rakietowych, fale detonacyjne, rozprzestrzenianie się płomieni, modelowanie spalania w palnikach i komorach). Dowiedzieliśmy się dużo o paliwach rakietowych i modelach rakiet projektowanych przez inżynierów PW.
Mięliśmy również okazję porozmawiać ze studentami kół naukowych PW - w szczególności z członkami Koła Naukowego Napędów MELprop, które zajmuje się projektowaniem i budowaniem silników rakietowych hybrydowych oraz na paliwo ciekłe, silników pulsacyjnych zaworowych i bezzaworowych, a także ich praktycznym wykorzystaniem.
Bardzo ciekawe zajęcia, dużo nowej inspirującej wiedzy i niezapomnianych wrażeń, intensywnie spędzony czas – tak można podsumować naszą wizytę na Politechnice Warszawskiej.
W organizację oraz realizację przedsięwzięcia zaangażował się – już tradycyjnie - Pan Mieczysław Pyzel, Przewodniczący Rady Rodziców I LO, za co serdecznie Panu dziękujemy 😊
- Inauguracyjna wizyta na Politecznice Warszawskiej- czerwiec 2024
W dniu 6 czerwca b.r. pierwsza grupa uczniów z klas 3a i 1a – w ramach wycieczki naukowo-krajoznawczej do Warszawy – uczestniczyła w zajęciach na Politechnice Warszawskiej pod opieką p. Anny Więcek i p. Roberta Góry. Prodziekan MEiL Pan prof. dr hab. inż. Artur Rusowicz przedstawił historię wydziału oraz aktualne możliwe kierunki kształcenia i perspektywy dla absolwentów MEiL. Po wykładzie uczniowie udali się w grupach na zajęcia praktyczne do Instytutu Techniki Cieplnej, gdzie odwiedzili Zakład Silników Lotniczych oraz do Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej, gdzie w Zakładach Podstaw Konstrukcji oraz Samolotów i Śmigłowców są projektowane i budowane modele maszyn latających, w Zakładzie Aerodynamiki przeprowadza się w specjalnych tunelach testy tych modeli, a w Zakładzie Automatyki i Osprzętu Lotniczego w Laboratorium Symulatorów przeprowadza się symulacje w zakresie ruchu obiektów i pracy urządzeń pokładowych. Uczniowie mogli poćwiczyć manewry lotnicze w symulatorze lotów Boeing B737 MAX, a w Zakładzie Teorii Maszyn i Robotów uczestniczyli w zajęciach w Laboratorium Badawczym Robotyki. Ostatnim punktem programu było spotkanie ze studentami kół naukowych wydziału MEiL m.in. Studenckiego Koła Astronautycznego.
Podsumowując – nasza wizyta na wydziale MEiL PW to bardzo ciekawie i intensywnie spędzony czas, to spotkanie z Wielką Nauką oraz Ludźmi pełnymi pasji i miłości do tego co robią na co dzień, to wiele niezapomnianych wrażeń i refleksji... i być może niektórzy Kromerianie zostali oczarowani i „zarażeni” tym naukowym klimatem.
Kolejna grupa uczniów z naszej Szkoły weźmie udział w zajęciach na Politechnice Warszawskiej na przełomie października i listopada b.r.
W organizację oraz realizację całego przedsięwzięcia zaangażował się Pan Mieczysław Pyzel – Przewodniczący Rady Rodziców 1 LO i jednocześnie absolwent wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej - za co społeczność Szkoły wyraża Panu serdeczne podziękowania.
Współpraca Kromera z Politechniką Warszawską to ogromne wyróżnienie dla naszego Liceum i promocja dla powiatu gorlickiego, z inicjatywy którego w 2015r. na dziedzińcu Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gorlicach zostało odsłonięte popiersie prof. Franciszka Janika!
18