XII Maraton Pisania Listów już w poniedziałek!
Ta piękna siatka została zawieszona w holu szkoły z okazji zbliżającego się Maratonu Pisania Listów!
Już 6 grudnia (poniedziałek) w godzinach 9:30 do 14:30 będziemy pisać listy w obronie praw człowieka. Miejscem pisania będzie jak zwykle nasza szkolna biblioteka. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, listy będziecie mogli pisać także w kolejne dni tygodnia, w godzinach pracy biblioteki. Materiały na temat bohaterów, papier oraz koperty będą dostępne do piątku. W ten sposób unikniemy większych zgromadzeń. Prosimy też o wchodzenie do biblioteki w maseczkach.
I miejsce w konkursie Julii Ligęzy
Miło nam poinformować, że Julia Ligęza uczennica kl. Ie zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych w XXVII edycji Konkursu „ZNAM MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ” o tematyce „Ocalić od zapomnienia - rodzinna historia powiązana z dziejami Ziemi Gorlickiej”.
Akcja profilaktyki czerniaka pod hasłem "Znamię? Znam je!"
W naszej szkole trwa tydzień profilaktyki czerniaka pod hasłem "Znamię? Znam je!". Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Celem programu jest przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz uświadamianie zagrożeń i zasad profilaktyki.
Ekobohaterzy z Kromera najlepsi w Polsce!!!
Z radością i dumą informujemy, że drużyna „Ekobohaterów z Kromera” pod opieką dr Magdaleny Semla-Kurzawa zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Ekobohaterzy, za przeprowadzenie na terenie naszego powiatu kampanii „Podążaj za śladem” i tym samym Kromer został najbardziej proekologiczną szkołą w Polsce.
Profilaktyczne spotkanie z funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach
W dniu 15 i 17 listopada br. uczniowie klasy I a, I b, I c, I d, 3 b wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.
Podczas spotkań z klasami pierwszymi asp. Gustaw Janas omówił zagadnienia dotyczące cyberprzemocy i cyberbezpieczeństwa. Funkcjonariusz zwrócił uwagę na fakt, iż hejt i przemoc w Internecie wśród młodzieży szkolnej są zjawiskiem niestety powszechnym od dawna, jednak często ukrywanym, zwłaszcza przez ofiary i świadków cyberprzemocy. W trakcie spotkania policjant edukował uczestników na temat konsekwencji prawnych takich zachowań, a także prawidłowego zabezpieczania konta na portalach społecznościowych. Asp. Gustaw Janas radził także, jak zachować się i gdzie udać w sytuacjach, kiedy doświadczyło się lub zauważyło akt cyberprzemocy.
Akcja charytatywna w szkole
W dniu 18.11.2021r. Szkolne Koło Caritas oraz Szkolny Klub Wolontariatu zorganizowały akcję charytatywną, z której całkowity dochód został przekazany uczniom naszej szkoły znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Podczas akcji zostały sprzedane 43 paczki, a łączny dochód wyniósł 427,01 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji!!!
Szycie chirurgiczne ran
16 listopada b.r. klasy o profilu medycznym wzięły udział w spotkaniu z weterynarzem panem Jackiem Jaworkiem. Tematem zajęć bylo szycie chirurgiczne ran. Po zapoznaniu się z teorią, uczniowie ćwiczyli szycie ran.
Zajęcia zorganizowane przez pana Bogusława Matałę pozwoliły uczniom zobaczyć w praktyce że umiejętności manualne są w zawodach medycznych często równie ważne jak nauczona się z książek teoria.
Uwaga konkurs!
Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze ponawia konkurs na logo i nazwę naszego koła.
W konkursie może wziąć udział każdy uczeń uczęszczający do I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach. Każdy uczestnik nadsyła jedną nazwę oraz jeden projekt logo. Nazwa powinna być zapisana w formacie: .doc/.docx. Każdy projekt powinien być przedstawiony w wersji elektronicznej. Projekty mogą być wykonane w dowolnej technice graficznej. Projekty graficzne powinny być zapisane w jednym z następujących formatów: *.psd/*.cdr lub *.jpg w wysokiej rozdzielczości (min. 2000x2000 pikseli), rozmiar plików nie powinien jednakże przekraczać 25MB.
„ZNAM MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ”
Miło nam poinformować, że Julia Ligęza uczennica kl. I e zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych w XXVII edycji Konkursu „ZNAM MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ” o tematyce „Ocalić od zapomnienia - rodzinna historia powiązana z dziejami Ziemi Gorlickiej”.
Gratulujemy serdecznie uczennicy. Opiekunem Julii była Pani Elżbieta Góra.
Obchody Święta Niepodległości
W dniu 10 listopada, nasza szkoła uczciła Święto Niepodległości, dołączając do akcji Szkoła do Hymnu. Uczniowie zaśpiewali wspólnie hymn oraz wysłuchali montażu słowno- muzycznego upamiętniającego wydarzenie listopada roku 1918.
Pamiętajmy że Polska wciąż potrzebuje naszego patriotyzmu. Dziś nie przejawia się on w potrzebie walki i obrony naszego kraju, ale w wypełnianiu obowiązków obywatela, dbaniu o siebie nawzajem, godnego reprezentowania naszego środowiska i kraju w Unii Europejskiej i na świecie.
Awans do II etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
5 listopada w odbył się I etap Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński dla uczniów klas przedmaturalnych oraz maturalnych.
Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie:
- Kajetan Borowicz – III e4
- Alicja Bednarz – III e4
- Kornelia Łacny – III e4
- Nina Rębisz– III e4
Zmiana czasu trwania lekcji w dniu 12.11.2021 r.
W związku z trudnościami komunikacyjnymi, w dniu 12.11.2021r. lekcje będą skrócone. Zajęcia będą odbywały się wg następującego planu:
- 8.00-8.35
- 8.40-9.15
- 9.25-10.00
- 10.15-10.50
- 10.55-11.30
- 11.35-12.10
- 12.20-12.55
- 13.00-13.35
- 13.40-14.15
Zajęcia z MChE
W paźdzerniku bieżącego roku rozpoczeła się kolejna, 3 już edycja zajęć Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Uczniowie rozpoczęli swoją przygodę z fizyką, chemią i biologią. Na pierwszych zajęciach został im przedstawiony progam zajęć.
Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt realizowany przez Powiat Gorlicki przy wsparciu Unii Europejskiej.
Uczenie się metodą aktywizującą na lekcjach biologii
W październiku uczniowie klas medycznych 3e, 3e4 i 3b wzięli udział w lekcjach, podczas których wykonali sekcję ryby. Uprzednio zapoznali się z budową tych zwierząt podczas zajęć, jednak zobaczenie narządów wewnętrznych oraz wyizolowanie ich własnoręcznie to zupełnie inna sprawa.
Dlatego ważne jest żeby uczyć się w sposób aktywny. Wiedzieli to już starożytni uczeni- „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” te słowa wypowiedział Konfucjusz w V wieku przed naszą erą.
Zajęcia terenowe z biologii
W dniu 07 października 2021r. klasa II e udała się na wycieczkę naukową w ramach projektu prowadzonego przez Nadleśnictwo Gorlice „Mała retencja – więcej wody dla przyrody”. Miejscem szkolenia były okolice Wołowca w Beskidzie Niskim. Kierownikiem naukowym wyjazdu był pan profesor Bogusław Matała, nauczyciel biologii.
Po przybyciu na miejsce młodzież udała się na obserwacje naukowe prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Gorlice. Projekt budowy małych zbiorników retencyjnych w Beskidzie Niskim wychodzi naprzeciw racjonalnej gospodarce wodnej, a także służy rozwojowi flory i fauny w okolicznych lasach. Wartym podkreślenia jest fakt, iż tego rodzaju ingerencja człowieka w ekosystem bardzo pozytywnie stymuluje bio odnawialność i bioróżnorodność zasobów przyrodniczych. Rzecz w tym, że małe zbiorniki retencyjne, mimo iż są dziełem inżynierii leśnej, czyli zostały zaprojektowane i sztucznie u
Spotkanie z lekarzem
29 października 2021 roku odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Panem Wojciechem Przybytniem - lekarzem medycyny rodzinnej, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego .
Zgromadzona młodzież z klas przede wszystkim biologiczno – chemicznych (np. III b 4, IIIe, IIIe4) mogła poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób bakteryjnych i wirusowych, poznając ich drogi zarażenia, objawy i działania profilaktyczne. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość pomiaru ciśnienia, osłuchania pracy serca i sprawdzenia saturacji.
Uczniowie dzięki zastosowaniu aktywizujących metod prowadzenia zajęć, ciekawej prezentacji, przykładom z życia i dyskusji zdobyli wiedzę, która pozostanie na długo w pamięci uczestników tego spotkania.
Szkoła Pamięta
W październiku 2021r. nasze liceum bierze udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła Pamięta.
W jej ramach uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w różnych aktywnościach:
- Nasi uczniowie pod opieką pana Piotra Ciapaja odwiedzili cmentarz wojenny nr 91 na Górze Cmentarnej w Gorlicach. Pod Gorlica
Licealiada Szachowa dla Kromera!
W dniu 28.10.2021r. na terenie Gorlickiego Klubu Szachowego "Kornuty" w Gorlicach odbyła się Licealiada Szachowa organizowana przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Bieczu.
Drużyna I LO im. M. Kromera w Gorlicach w składzie: Anna Wieściecińska, Wiktoria Liana, Katarzyna Szura oraz Wiktoria Wszołek zajęły I miejsce zdobywając Mistrzostwo Powiatu. Teraz drużynę czeka udział w Mistrzostwach Województwa, które odbędą się w Myślenicach. Gratulacje!!! Opiekunem grupy jest mgr Robert Gniady.
Udział uczniów klasy 3c4 w wykładach w Instytucie Geografii UP w Krakowie
12 października uczniowie klasy 3c4 pod opieką Pani Magdaleny Semli-Kurzawy i Pana Sławomira Dedy uczestniczyli w wykładach naukowych w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Zajęcia w Instytucie Geografii rozpoczęły się od spotkania z Dyrektorem Instytutu Geografii ds. Kształcenia i Studenckich Panem dr Franciszkiem Mrozem. Następnie młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawego wykładu wygłoszonego przez pracownika naukowego Panią dr Renatę Rettinger z Katedry Turystyki i Badań Regionalnych na temat znaczenia turystyki we współczesnym świecie.
Kurs dla nauczycieli w Irlandii
W dniach od 4 do 9 października b.r. panie Marzena Wójtowicz, Alicja Honek i Joanna Łopata wzięły udział w kolejnym kursie w ramach projektu POWER.
Nasz kurs zatytułowany był "The Best Social Media and Web Solutions for Your Classroom" i miał miejsce w Dublinie, stolicy Irlandii. Poznałyśmy narzędzia ICT wspomagające pracę nauczyciela, wymieniłyśmy się doświadczeniami z nauczycielami z Irlandii, Włoch i Austrii oraz zwiedziłyśmy stolicę Zielonej Wyspy.
Galeria zdjęć
brak danych