• Wydarzenia szkolne

   •  

    • Ekobohaterzy z Kromera najlepsi w Polsce!!!

    Z radością i dumą informujemy, że drużyna „Ekobohaterów z Kromera” pod opieką dr Magdaleny Semla-Kurzawa zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Ekobohaterzy, za przeprowadzenie na terenie naszego powiatu kampanii „Podążaj za śladem” i tym samym Kromer został najbardziej proekologiczną szkołą w Polsce.

    Gratulujemy całej drużynie, w skład której weszli uczniowie klasy 3f : Ewelina Basista, Justyna Hudzik, Marta Jankowska, Maria Jarkiewicz, Patrycja Maniak, Kamila Sekuła, Sebastian Stec, Sylwia Ślusarczyk i Urszula Ziomek.

    Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny Ekobohaterzy zorganizowany został przez Główny Instytut Górnictwa, pod patronatem Ministerstwa Klimatu, a finansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs miał na celu promowanie wśród uczniów proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju. W dniu 19 listopada 2021 roku, podczas uroczystej gali w Katowicach, ogłoszono wyniki konkursu i wręczono każdemu członkowi zwycięskiej drużyny oraz opiekunowi atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym smartfon, głośnik bezprzewodowy oraz dysk zewnętrzny. Nagrodą specjalną jest nagranie profesjonalnego filmu z udziałem Ekobohaterów z Kromera.

    Ponadto nasza szkoła otrzymała wartościowe nagrody, tj. tablicę interaktywną oraz dodatkowe wyposażenie pracowni biologicznej (m.in. mikroskopy, modele i zestawy edukacyjne). Łączna kwota otrzymanych nagród rzeczowych to ponad 25 000 zł.

    Dumni z osiągniętego sukcesu, dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania, zarówno na etapie przygotowań, jak i trwania konkursu. W szczególności dziękujemy następującym osobom: Pani Starosta Gorlicki Maria Gubała, która objęła wydarzenie honorowym patronatem, Burmistrz Miasta Gorlice Pan Rafał Kukla, Eko-doradca Urzędu Miejskiego Paulina Setlak oraz Dyrektor I LO Pan Jan Drożdż, którzy wspierali nas na każdym etapie trwania konkursu i okazali wielką pomoc w organizacji kampanii. Chcemy również podziękować –lokalnym sponsorom kampanii, tj. przedsiębiorstwom: Arpi Group, Empol i Saint Gobain, a także pozostałym instytucjom i organizacjom: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Wydział Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gorlicach, MPGK w Gorlicach, Liga Ochrony Przyrody Oddział Gorlice, GCK Gorlice.

    Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu gorlickiego oraz do szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody którzy wzięli czynny udział w naszej akcji organizując wydarzenia w swoich szkołach.

    Na zakończenie dziękujemy uczniom, młodzieży i wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, którzy śledzili nasze media społecznościowe, brali udział w wydarzeniach i wspierali nas na każdym etapie trwania konkursu. Dziękujemy lokalnym mediom: Gorlice TV, HaloGorlice, radio RDN Małopolska oraz Gazeta Gorlicka.

    Relacja z gali wręczenia nagród i odczytania wyników dostępna jest tutaj: 

    https://www.youtube.com/watch?v=g0lSK_QVmfA

    • Profilaktyczne spotkanie z funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach

    W dniu 15 i 17 listopada br. uczniowie klasy I a, I b, I c, I d, 3 b wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z  funkcjonariuszem z  Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.
                Podczas spotkań z klasami pierwszymi asp. Gustaw Janas omówił zagadnienia dotyczące cyberprzemocy i cyberbezpieczeństwa. Funkcjonariusz zwrócił uwagę na fakt, iż hejt i przemoc w Internecie wśród młodzieży szkolnej są zjawiskiem  niestety powszechnym  od dawna, jednak często ukrywanym, zwłaszcza przez ofiary i świadków cyberprzemocy. W trakcie spotkania policjant edukował  uczestników na temat konsekwencji prawnych takich zachowań, a także prawidłowego zabezpieczania konta na portalach społecznościowych. Asp. Gustaw Janas radził także, jak zachować się i gdzie udać w sytuacjach, kiedy doświadczyło się lub zauważyło akt cyberprzemocy.

                Funkcjonariusz Policji w klasie 3 b poruszył również bardzo ważny temat, jakim jest handel ludźmi.  
    W trakcie spotkania z młodzieżą policjant przedstawiał główne zagadnienia związane z handlem „żywym towarem”, metodami pozyskiwania osób, wskazując przy tym na różne formy i skalę tego zjawiska oraz sposoby niwelowania i unikania zagrożeń. Policjant przypomniał, że na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek.
    Spotkanie to było okazją do podniesienia świadomości młodych osób w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlem ludźmi oraz przekazania podstawowych informacji, jak nie stać się jego ofiarą.

    • Akcja charytatywna w szkole
    •  
    • W dniu 18.11.2021r. Szkolne Koło Caritas oraz Szkolny Klub Wolontariatu zorganizowały akcję charytatywną, z której całkowity dochód został przekazany uczniom naszej szkoły znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Podczas akcji zostały sprzedane 43 paczki, a łączny dochód wyniósł 427,01 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji!!!
    •  

      

    •  Wizyta w mieście partnerskim Nyiregyhaza

    Grupa 13 uczniów z naszej szkoły wraz z 2 opiekunami - Panią Moniką Sopala i Robertem Górą przebywa od 16.09.2021 r. do 19.09.2021 r. w mieście partnerskim Nyiregyhaza na Węgrzech. W spotkaniu bierze udział 13 miast partnerskich z 9 państw.

    W pierwszym dniu uczestnicy zaprezentowali swoje miasta, natomiast wieczorem odbyła się gra miejska, w której zajęliśmy 2 miejsce! W drugim dniu spotkania miast partnerskich młodzież została podzielona na grupy, w których pracowała, analizując i debatując nad różnymi wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską. Wieczorem miała miejsce prezentacja regionalnych przysmaków, wywodzących się z małych ojczyzn uczestników. Dzień trzeci rozpoczął się wizytą na festiwalu Tirpak. W jego otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miast partnerskich. Natomiast w czwarty dzień uczestnicy zwiedzili ogród zoologiczny i w godzinach popołudniowych wrócili do domu.

    W trakcie pobytu nawiązaliśmy wiele znajomości, mieliśmy okazję sprawdzić swój angielski w praktyce oraz poznać węgierską kulturę.

    • Wycieczka naukowa do Stróż

    W dniu 9 września klasy 2e4 i 2b4 rozszerzające biologię zwiedziły Gospodarstwo Pasieczne Bartnik w Stróżach, gdzie wysłuchały wykładu pt. "Życie społeczne pszczół" oraz zwiedziły gospodarstwo, dowiadując się wielu ciekawych faktów na temat tych fascynujących i pożytecznych stworzeń.

    Wycieczkę zorganizowali pani Jolanta Szymczyk i pan Bogusław Matała.

    • Wystawa 115- lecie Kromera

    Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera zapraszają na wernisaż wystawy: 115 - lecie gorlickiego „Kromera”, który odbędzie się 20 września (poniedziałek) 2021 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach przy ulicy Wąskiej 7.

    Na wystawie eksponowane będą m. in. wybrane stare szkolne tableau oraz inne materiały przedstawiające historię szkoły i jej Absolwentów. Zaprezentowane będzie też należące do szkoły w latach trzydziestych XX w. godło państwowe, utracone we wrześniu 1939 r. po zajęciu budynku przez wojsko niemieckie, a odzyskane w czerwcu bieżącego roku dzięki staraniom i wsparciu wielu osób.

    Okazją do zorganizowania wystawy jest także zakończenie rozpoczętego wiosną 2020 r. remontu i modernizacji budynku szkolnego, po którym stał się on na powrót prawdziwą ozdobą i chlubą Ziemi Gorlickiej.

    • Infopunkt na temat szczepień

    Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze zaprasza wszystkich zainteresowanych do "Infopunktu na temat szczepień". Na gazetce ściennej wiszącej przy wejściu do sekretariatu szkoły znajdziecie informacje na temat m.in. działania szczepionek, korzyści ze szczepień przeciw Covid-19 dla młodzieży oraz fakty i mity na temat szczepień.

    Bądźmy odpowiedzialni za siebie, najbliższych i następne pokolenia!!!

    Opiekunem Koła jest dr Magdalena Semla-Kurzawa.

    • Jak wygląda nasza szkoła po remoncie?

    Zapraszamy do obejrzenia naszej szkoły po remoncie, z lotu ptaka! Film nakręcił nasz absolwent Maciej Pachana, któremu serdecznie dziękujemy!

    •  Wyjazdy z projektu  "Nauczyciel kompetentny i zmotywowany to nauczyciel skuteczny i przyjazny uczniom" 
     

    W dniach 12 -18 czerwca b.r. trzy nauczycielki naszego liceum - panie Monika Sopala, Katarzyna Nowak-Zabierowska oraz Anna Gubała-Halibożek przebywały na Malcie, gdzie doskonaliły znajomość języka angielskiego, poznały kulturę oraz zwiedzały zabytki tej pięknej wyspy.
    Wyjazd zrealizowany został dzięki projektowi "Nauczyciel kompetentny i zmotywowany to nauczyciel skuteczny i przyjazny uczniom." Celem projektu jest wdrożenie idei uczenia się przez całe życie, poprzez podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i poziomu jakości nauczania. Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich - POWER. 

    Z kolei 3 lipca panie Barbara Cygańczuk i Joanna Łopata zakończyły kurs 4 Cs- Creativity, Communication, Collaboration and Critical thinking in Schools (Kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie i współpraca w szkołach) Poznały wiele metod i ćwiczeń, które promują współpracę w obrębie społeczności szkolnej, wykorzystanie kreatywności na zajęciach. Od następnego roku szkolnego wykorzystają je w praktyce. Udało się im też zwiedzić Florencję, stolicę włoskiego regionu Toskania.

    Kursy języka angielskiego ukończyły też w lipcu panie Joanna Nalepka- Sanek- w Splicie w Chorwacji (Intensive English Course for Teachers and School Staff) i Katarzyna Pyznar i Anna Knapik- w St Julian na Malcie (Fluency and English Language Development for Educational Institutions). 

    W drugim tygodniu sierpnia odbył się kolejny kurs w ramach realizowanego przez szkołę projektu POWER " Nauczyciel kompetentny i zmotywowany to nauczyciel skuteczny i przyjazny uczniom". Panie Marzena Wójtowicz i Alicja Honek uczestniczyły w zajęciach 'Creative and Critical Mind' w Sewilli, stolicy Andaluzji. Tradycyjnie, oprócz warsztatów, program kursu pozwolił na zapoznanie się z regionem, jego kulturą, tradycjami i środowiskiem przyrodniczym. Sewilla i jej zabytki sięgające czasów rzymskich, arabskich i epoki Kolumba wywierają ogromne wrażenie.
    Kurs ten był okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami z różnych regionów Europy. Okazało się, że wiele nas łączy, mamy podobne zarówno osiągnięcia jak i problemy, wszyscy wkładamy dużo wysiłku w rozwój zawodowy i bardzo zależy leży nam dobrej przyszłości naszych uczniów. Rozwój kompetencji miękkich jest o wiele trudniejszy od rozwoju kompetencji twardych. Na nauczanie ich ma wpływ wiele czynników, a same kompetencje są trudne w ocenie. Dlatego cieszymy się że panie Alicja i Marzena mogły poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

    Oprócz zdobywania wiedzy, kursy metodyczne i językowe stanowią dla nauczycieli możliwość rozwijania kompetencji miękkich, poprawy pracy szkoły, poszerzenia wiedzy o krajach europejskich- kulturze i historii. Można też nawiązać wiele cennych kontaktów zawodowych.

    Kursy są częścią realizowanego w szkole projektu POWeR "Nauczyciel kompetentny i zmotywowany to nauczyciel skuteczny i przyjazny uczniom" podnoszącego kwalifikacje nauczycieli. Projekt opracowały panie Alicja Honek i Marzena Wójtowicz

    Dalsze wyjazdy będą realizowane w nadchodzącym roku szkolnym.

    • Powrót Orła

    W dniu 11 czerwca 2021 r. po długich staraniach dyrekcji szkoły oraz zarządu Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera powróciło do naszej szkoły Godło Szkoły, które zostało zabrane podczas drugiej wojny światowej. Odnalazł je jesienią 2020r. na jednej z aukcji kolekcjoner z centralnej Polski i poinformował o swoim odkryciu dyrektora pana Jana Drożdża.

    Godło Rzeczpospolitej Polskiej wg wzoru obowiązującego w latach 1927-1945, na odwrocie zawiera odcisk pieczątki z napisem: BIBLIOTEKA UCZNIÓW PAŃSTW. GIMNAZJUM IM. M. KROMERA w GORLICACH. Jest również adnotacja: „Gorlice, 7.9.39”. Jest to najprawdopodobniej data zabrania godła przez hitlerowskich najeźdźców.

    W uroczystości w Auli brali udział zaproszeni goście- starosta pani Maria Gubała, członkowie Zarządu Powiatu panowie Adam Urbanek i Jerzy Nalepka – wieloletni dyrektor tej placówki, przedstawiciele sponsorów i Stowarzyszenia Przyjaciół I LO oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej, oraz pan Piotr Capała, kolekcjoner z Puław, dzięki którego pomocy Orzeł wrócił do naszego liceum.

    • Kromer na obserwacjach częściowego zaćmienia Słońca

    10 czerwca 2021r. tuż przed godziną 12.00 rozpoczęło się obrączkowe zaćmienie Słońca. W Polsce mimo, że nie mogliśmy zobaczyć całkowitego zaćmienia a jedynie częściowe, uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie korzystając z pięknej pogody obserwowali to niezwykle rzadkie zjawisko z nauczycielami na placu szkolnym.

     

    • Ekotydzień w Kromerze już za nami…

    Z okazji Światowego Dnia Ziemi, w dniach 20-25 kwietnia 2021r. w naszej szkole odbyło się „Ekologiczny Tydzień w Kromerze”, którego celem było promowanie proekologicznych postaw wśród społeczeństwa a także budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

    W ramach wydarzenia na terenie naszej szkoły została przeprowadzona zbiórka makulatury, plastikowych butelek typu PET oraz nakrętek. Łącznie udało się zebrać ponad 800 kg odpadów!

    Młodzież wraz z nauczycielami chętnie włączyła się w zbiórkę pod hasłem: „Posprzątaj miasto po zimie” zorganizowaną w ramach Gorlickich Dni Ziemi. Udało nam się zebrać łącznie około 40 worków śmieci zalegających w często uczęszczanych przez spacerowiczów miejscach w mieście.

    W ramach Ekotygodnia odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny pod patronatem powiatowego oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Młodzież wykazała się wysokim poziomem wiedzy na temat aktualnych problemów ekologicznych. Zwycięzcom gratulujemy!

    Ekotydzień w Kromerze zostało zorganizowane przez Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze oraz grupę Ekobohaterów z Kromera (młodzież z klasy 2f), która podczas trwania Ekotygodnia na swoim fanpage’u uświadamiała młodzież na temat problemów zmian klimatu.

    Grupą Ekobohaterów i akcją Ekotydzień kieruje dr Magdalena Semla- Kurzawa. Do zbiórki odpadów włączyła się młodzież z klas 2c4 i 2c pod opieką pań Joanny Nalepki- Sanek, Moniki Sopali i Joanny Łopaty.

    Poniżej prezentujemy fotorelację z „Ekotygodnia w Kromerze”.

    • Nauczyciele doskonalą znajomość angielskiego

    Kończy się przygotowanie językowe nauczycieli biorących udział w projekcie europejskim NAUCZYCIEL KOMPETENTNY I ZMOTYWOWANY TO NAUCZYCIEL SKUTECZNY I PRZYJAZNY UCZNIOM w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).  Osoby zaangażowane w projekt odbyły 30 godzin nauki języka angielskiego, w formie zajęć online. Przygotowanie prowadziłą pani Joanna Łopata.

    W niedługim czasie wezmą oni udział w kursach językowych oraz różnorodnych kursach metodycznych, wzbogacając wiedzę z zakresu ICT, innowacyjnych metod nauczania i wiedzę kulturowo-językową. Kursy te będą odbywały się w krajach Unii Europejskiej.

     

    • Pożegnanie absolwentów 2021

    Obecna sytuacja nie pozwoliła nam spotkać się z Wami w sali gimnastycznej szkoły, aby w ten sposób uczcić ukończenie przez Was naszego liceum. Pragniemy jednak zapewnić, ze jesteśmy z Wami myślami. Chcemy podziękować Wam serdecznie za te wspólnie spędzone w murach szkoły 3 lata. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w życie szkolnej społeczności i wszystkie akcje przez nią organizowane. Mamy nadzieje, ze będziecie miło wspominać ten czas. Życzymy Wam powodzenia i wytrwałości.

    Do absolwentów słowa pożegniania i podziękowań zwrócił pan dyrektor Jan Drożdż. Na profilu Facebook został też utworzony pamiątkowy album zdjęć tegorocznych absolwentów, wykonanych z zachowaniem reżimu sanitarnego- Album Absolwentów

    • Nowoczesne laboratorium chemiczne w Kromerze!

    Panie mgr Jolanta Szymczyk i dr Anna Knapik, nauczycielki chemii w naszym liceum  nadzorowały montaż nowego laboratorium chemicznego wraz z wyposażeniem, które po powrocie do szkoły będzie czekać na uczniów, przede wszystkim klas z rozszerzoną chemią!

    Sala została sfinansowana ze środków własnych Powiatu Gorlickiego.