• Udział uczniów klasy 3c4 w wykładach w Instytucie Geografii UP w Krakowie

     • 12 października uczniowie klasy 3c4 pod opieką Pani Magdaleny Semli-Kurzawy i Pana Sławomira Dedy uczestniczyli w wykładach naukowych w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

      Zajęcia w Instytucie Geografii rozpoczęły się od spotkania z Dyrektorem Instytutu Geografii ds. Kształcenia i Studenckich Panem dr Franciszkiem Mrozem. Następnie młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawego wykładu wygłoszonego przez pracownika naukowego Panią dr Renatę Rettinger z Katedry Turystyki i Badań Regionalnych na temat znaczenia turystyki we współczesnym świecie.

      Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach z zakresu systemów informacji geograficznej (GIS), wykonywania map i zarządzania danymi które przeprowadził dla nas Pan dr Paweł Struś Kierownik Zespołu Badań Geoinformacyjnych Katedry Geoinformacji i Badań Geośrodowiskowych. Następnie młodzież zwiedzała wraz z przewodnikiem Muzeum Iluzji Krakil. Muzeum Iluzji to przestrzeń, w której iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką: fizyka i optyka prezentowane są razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne wzbogaca interaktywna rozrywka – rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

       

    • Kurs dla nauczycieli w Irlandii
     • Kurs dla nauczycieli w Irlandii

     • W dniach od 4 do 9 października b.r. panie Marzena Wójtowicz, Alicja Honek i Joanna Łopata wzięły udział w kolejnym kursie w ramach projektu POWER.

      Nasz kurs zatytułowany był "The Best Social Media and Web Solutions for Your Classroom" i miał miejsce w Dublinie, stolicy Irlandii. Poznałyśmy narzędzia ICT wspomagające pracę nauczyciela, wymieniłyśmy się doświadczeniami z nauczycielami z Irlandii, Włoch i Austrii oraz zwiedziłyśmy stolicę Zielonej Wyspy.

      Od czasu pandemii  zapoznałyśmy się z wieloma narzędziami umożliwiającymi naukę przez internet, jednak nasza wiedza była mimo wszystko dość fragmentaryczna. Udział w kursie pozwolił nam tą wiedzę uporządkować i usystematyzować. Zapoznałyśmy się także z nowymi dla nas narzędziami takimi jak Edmodo, Nearpod, TED.ed, EdPuzzle czy Sway. Miałyśy też możliwość zwiedzić stolicę Irlandii oraz piękne okolice Dublina.

      Polecamy udział w kursach finansowanych przez UE w ramach programów Erasmus+ i POWER. Są na bardzo dobrym poziomie merytorycznym, pozwalają doskonalić umiejętności językowe i poznać kulturę krajów UE.
       

     • Paweł Jędrzejowski laureatem konkursu

     • Z przyjemnością informujemy że uczeń klasy 3c Paweł Jędrzejowski został laureatem konkursu ,,Ruszaj po nagrody” organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Grupą Lotos.

      Konkurs polegał na tym że trzeba było za pośrednictwem np. zdjęcia, plakatu, filmiku czy scenariusza reklamowego rozpromować bezpieczną jazdę. Pracą konkursową stworzoną przez Pawła była autorska piosenka, którą skomponował, wykonał i nagrał samodzielnie.

      Piosenki można posłuchać TU

      Gratulujemy Pawłowi i jego rodzicom kolejnego już sukcesu na polu artystycznym.

    • Konkurs Discover EU
     • Konkurs Discover EU

     • Masz 18 lat? Jako obywatel Unii Europejskiej weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest podróż po Europie

      DiscoverEU to inicjatywa Unii Europejskiej, dzięki której młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Ta podróż, głównie koleją, to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy. Laureaci otrzymają od UE bilety na podróż.

      Można podróżować w  pojedynkę albo w grupie. W tegorocznej turze zostanie wybranych 60 tysięcy osób, z czego spora ilość biletów przypadnie Polsce (jako krajowi o dość wysokiej liczbie obywateli)- więc szanse na wygraną są całkiem duże! 

      Konkurs Discover EU wraca po przerwie spowodowanej pandemią, więc w przyszłym roku udział będą mogli wziąć tegoroczni 17- latkowie. Jeśli interesuje Was ta inicjatywa, zapoznajcie się z nią już teraz!

      Wszelkie informacje znajdują się pod linkiem DISCOVER EU

       

     • Zdjęcia do mLegitymacji - bezpłatnie i ze smartfona

     • W ciągle cyfryzującym się świecie, papierowe wersje powoli stają się przeżytkiem, odchodzącym do lamusa. Co jest zaskakujące, podobnie działają organy rządowe, wprowadzając coraz to nowsze udogodnienia w sferze dokumentów. W końcu możesz zapomnieć o papierowej legitymacji szkolnej, bo jej elektroniczną wersję będziesz miał zawsze przy sobie, w swoim smartfonie - mLegitymacja.

      W mig przygotuj zdjęcia do swojej nowej mLegitymacji!

      Kreator zdjęć do mLegitymacji pozwala Ci bezpłatnie, w ciągu kilku chwil, przygotować serię fotografii do twojej nowej elektronicznej legitymacji. Wystarczy, że wgrasz swoje wcześniejsze zdjęcia lub zrobisz nowe z poziomu aplikacji, a generator przerobi je tak, by dostarczyć Ci idealne fotografie. Kreator zdjęć do mLegitymacji działa na podstawie algorytmów sztucznej inteligencji, która usuwa tło z twoich fotografii, poprawia oświetlenie
      oraz przycina zdjęcie tak, by zawsze było zgodne z oficjalnymi wytycznymi.
      Musisz pamiętać, by wgrane przez Ciebie zdjęcia były zgodne z kilkoma odgórnie przygotowanymi zasadami. Oto one:

      1. Patrz prosto w obiektyw, nie przechylaj głowy ani nie spoglądaj w dół.
      2. Zdjęcie nie może być tzw. selfie - poproś kogoś, by ci pomógł.
      3. Pamiętaj, by twoje usta były zamknięte a oczy otwarte.
      4. Zadbaj o to, by twoja twarz była jednolicie oświetlona - wykorzystaj ścianę naprzeciwko okna. Cienie na twarzy są niedozwolone.

      Możesz wgrać tyle zdjęć, ile tylko chcesz, a potem wybrać najkorzystniejszą wersję. Jeśli wykonasz powyższe punkty, Generator dostarczy Ci idealnie fotografie dopasowane do oficjalnych wytycznych. A teraz prześlij je do sekretariatu!
      Generator do zdjęć do mLegitymacji po zakończonym działaniu pozwoli Ci zapisać fotografie na dysku. To ważne, ponieważ aplikacja na żadnym etapie nie zapisuje Twoich zdjęć. Teraz wystarczy tylko byś przesłał zdjęcia do sekretariatu, a po kilku dniach będziesz mógł cieszyć się swoją nową mLegitymacją.

      Możesz być spokojny o swoją prywatność, bo aplikacja nie zapisuje Twoich zdjęć. Co więcej, połączenie z serwerem jest szyfrowane z certyfikatami SSL, w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

     • Zbiórka makulatury, butelek typu PET i nakrętek

     • Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze w dniach 27.09-01.10 ogłasza zbiórkę makulatury, plastikowych butelek typu pet i nakrętek. Zbiórka prowadzona jest przy wejściu do szkoły od strony parkingu.

      WAŻNE!

      Do przyniesionych odpadów należy dołączyć kartkę z imieniem i nazwiskiem, klasą oraz wagą przyniesionych odpadów (w kilogramach). Dla osób które przyniosą najwięcej makulatury i zwyciężą w konkursie przewidziane są nagrody m.in. smartfon! Więcej informacji znajdziecie na plakatach.

      Pamiętajcie zbierając odpadły niesiemy pomoc naszej Planecie! Przyłączcie się do Akcji!

    • Rekrutacja do Małopolskiej Chmury
     • Rekrutacja do Małopolskiej Chmury

     • Rusza rekrutacja do projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach – III edycja”.

      Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach w zakresie: chemii, biologii i fizyki przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych. Grupę docelową stanowią uczniowie klas II i III, którzy wykazują zainteresowanie w/w obszarami oraz posiadają kompetencje umożliwiające opracowanie materiału wykraczającego poza podstawę programową.

      Beneficjenci projektu uczestniczyć będą w zajęciach on-line prowadzonych przez nauczycieli akademickich/doktorantów za pomocą wideokonferencji w czasie rzeczywistym przy udziale nauczycieli ze Szkoły, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z młodzieżą. Zakłada się, że w projekcie weźmie udział 45 uczniów.

      Planuje się realizację następujących form wsparcia:
      - 30 godzin zajęć on-line z chemii
      - 30 godzin zajęć on-line z biologii
      - 30 godzin zajęć on-line z fizyki

      Formy wsparcia realizowane w ramach projektu obejmowały będą również wyjazdy na zajęcia stacjonarne na uczelnie (po 1 wyjeździe dla każdej grupy).
      Uczniowie ubiegający się o uczestnictwo w projekcie powinni złożyć Formularz zgłoszeniowy (stanowiący Załącznik Nr 1 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa) do dnia 8 października 2021 roku.
      Szczegółowe informacje dotyczące procesu rekrutacji oraz uczestnictwa znajdują się w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie  „Małopolska Chmura Edukacyjna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach – III edycja”.

      Okres realizacji projektu:      13.09.2021 r. – 30.06.2022 r.
      Całkowita wartość projektu wynosi:         46.950,00 zł
      w tym współfinansowanie z UE:          39.907,50 zł
      Beneficjent:       Powiat Gorlicki

      Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Rekrutacji:

       

     • Udział młodzieży z Kromera w warsztatach na Politechnice Krakowskiej

     • 21 września 2021 uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera, z klasy IIIe o profilu biologiczno- chemicznym, pod opieką  pani Anny Knapik i pana Bogusława Matały, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących produkcji leków nowej generacji- przeciwdepresyjnych i przeciwnowotworowych

      Zajęcia odbyły się na Politechnice Krakowskiej, a prowadziła je wraz ze swoim zespołem dr inż. Jolanta Jaśkowska. Młodzi naukowcy z Politechniki zajmują się poszukiwaniem innowacyjnych metod syntezy znanych leków oraz tworzeniem nowych,głównie z obszaru chorób ośrodkowego układu nerwowego. W czasie warsztatów młodzież zapoznała się z nową technologią, która bazuje między innymi na zastosowaniu promieniowania mikrofalowego oraz ultradźwięków jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji leków, obecnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Ta nowa metoda jest uniwersalna- można ją wykorzystać do produkcji leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych. W przypadku antydepresantów czas otrzymania produktu zostaje skrócony nawet o 90 %.

      Koncerny farmaceutyczne wykorzystując tę technologię będą mogły znacznie obniżyć koszty produkcji, co przełoży się również na niższy koszt leku, który trafi do pacjenta. To rozwiązanie ułatwi życie wielu osobom ciężko chorym na depresję czy nowotwory.

      Dr Jaśkowska  zwróciła uwagę młodzieży na fakt, iż wykorzystanie ultradźwięków pozwala również na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Mniejsze zużycie energii oraz możliwość zastąpienia toksycznych rozpuszczalników, np. wodą, będą zapewne czynnikami bardziej przyjaznymi dla naszego i tak zanieczyszczonego środowiska.

     • Model bakteriofaga w spektakularnym powiększeniu

     • W bibliotece szkolnej jeszcze przez tydzień można podziwiać modele bakteriofagów wykonane przez uczniów klasy 2f. Zachęcamy do obejrzenia wystawy i wspólnego zdjęcia z wybranym modelem! Uczniom gratulujemy pomysłowości!

      Modele zostały wykonane w ramach lekcji biologii pod opieką dr Magdaleny Semli-Kurzawy.

     • Spotkanie informacyjne SKN M-P

     • Szkolne Koło Naukowe Medyczno- Przyrodnicze zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne dotyczące działalności i planu pracy Koła w roku szkolny 2021/2022.

      Spotkanie odbędzie się online, dnia 22.09 o godzinie 17:00 ma platformie Zoom. Poniżej przesyłam dane do logowania.

      Join Zoom Meeting

      https://us02web.zoom.us/j/81112191293...

      Meeting ID: 811 1219 1293

      Passcode: F8tkUw

      Zachęcamy do wzięcia udział w spotkaniu!

      Opiekunem Koła jest dr Magdalena Semla-Kurzawa

    • Młodzież z opiekunami na wizycie w mieście partnerskim Nyiregyhaza
     • Wizyta w mieście partnerskim Nyiregyhaza

     • Grupa 13 uczniów z naszej szkoły wraz z 2 opiekunami - Panią Moniką Sopala i Robertem Górą przebywa od 16.09.2021 r. do 19.09.2021 r. w mieście partnerskim Nyiregyhaza na Węgrzech. W spotkaniu bierze udział 13 miast partnerskich z 9 państw.

      W pierwszym dniu uczestnicy zaprezentowali swoje miasta, natomiast wieczorem odbyła się gra miejska, w której zajęliśmy 2 miejsce! W drugim dniu spotkania miast partnerskich młodzież została podzielona na grupy, w których pracowała, analizując i debatując nad różnymi wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską. Wieczorem miała miejsce prezentacja regionalnych przysmaków, wywodzących się z małych ojczyzn uczestników. Dzień trzeci rozpoczął się wizytą na festiwalu Tirpak. W jego otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miast partnerskich. Natomiast w czwarty dzień uczestnicy zwiedzą ogród zoologiczny i w godzinach popołudniowych wrócą do domu.

      W trakcie pobytu nawiązaliśmy wiele znajomości, mieliśmy okazję sprawdzić swój angielski w praktyce oraz poznać węgierską kulturę.

       

     • Wywiadówki

     • Informujemy że spotkania rodziców z wychowawcami klas drugich i trzecich odbędą się w czwartek, 23 września o godzinie 16:30

    • Uczniowie zwiedzają Gospodarstwo Pasieczne Bartnik
     • Wycieczka naukowa do Stróż

     • W dniu 9 września klasy 2e4 i 2b4 rozszerzające biologię zwiedziły Gospodarstwo Pasieczne Bartnik w Stróżach, gdzie wysłuchały wykładu pt. "Życie społeczne pszczół" oraz zwiedziły gospodarstwo, dowiadując się wielu ciekawych faktów na temat tych fascynujących i pożytecznych stworzeń.

      Wycieczkę zorganizowali pani Jolanta Szymczyk i pan Bogusław Matała.

    • Wystawa 115- lecie Kromera
     • Wystawa 115- lecie Kromera

     • Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera zapraszają na wernisaż wystawy: 115 - lecie gorlickiego „Kromera”, który odbędzie się 20 września (poniedziałek) 2021 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach przy ulicy Wąskiej 7.

      Na wystawie eksponowane będą m. in. wybrane stare szkolne tableau oraz inne materiały przedstawiające historię szkoły i jej Absolwentów. Zaprezentowane będzie też należące do szkoły w latach trzydziestych XX w. godło państwowe, utracone we wrześniu 1939 r. po zajęciu budynku przez wojsko niemieckie, a odzyskane w czerwcu bieżącego roku dzięki staraniom i wsparciu wielu osób.

      Okazją do zorganizowania wystawy jest także zakończenie rozpoczętego wiosną 2020 r. remontu i modernizacji budynku szkolnego, po którym stał się on na powrót prawdziwą ozdobą i chlubą Ziemi Gorlickiej.

     • Infopunkt na temat szczepień

     • Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze zaprasza wszystkich zainteresowanych do "Infopunktu na temat szczepień". Na gazetce ściennej wiszącej przy wejściu do sekretariatu szkoły znajdziecie informacje na temat m.in. działania szczepionek, korzyści ze szczepień przeciw Covid-19 dla młodzieży oraz fakty i mity na temat szczepień.

      Bądźmy odpowiedzialni za siebie, najbliższych i następne pokolenia!!!

      Opiekunem Koła jest dr Magdalena Semla-Kurzawa.

     • Odbiór świadectw maturalnych

     • Informujemy, że świadectwe maturalne uzyskane w sesji poprawkowej w sierpniu 2021r. będą do odebrania w dniu jutrzejszym (piątek) od godziny 9:00.

     • Spotkanie z rodzicami uczniów klas I

     • W dniu 7 września b.r. (wtorek) odbędą się spotkania rodziców uczniów klas pierwszych z Dyrektorem Szkoły o godzinie 16:00 na sali gimnastycznej.

      Spotkania z rodzicami uczniów klas drugich i trzecich planowane są w terminie późniejszym.

     • Zajęcia wspomagające

     • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 20 lipca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 naszej szkole są organizowane zajęcia wspomagające dla zainteresowanych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach okresie od 02 września 2021 r. do 22 grudnia 2021 roku.

      Zajęcia będą odbywały się z z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, są to: język polski, matematyka, język angielski, fizyka, chemia, biologia, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie.

      Udział uczniów w zajęciach wspomagających nie jest obowiązkowy. Zajęcia są organizowane tylko dla chętnych uczniów.

     • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

     • W dniu 1 września 2021r. zapraszamy uczniów klas pierwszych na uroczystą inaugurację roku szkolnego, która odbędzie się na sali gimnastycznej. Początek uroczystości nastąpi o godz. 8.30.

      Klasy drugie i trzecie zapraszamy na spotkania z wychowawcami do sal lekcyjnych na godzinę 9.30.

      Lista z przydziałem sal dla poszczególnych klas będzie umieszczona we wnętrzu szkoły.

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.