• Komunikat Młodzieżowej Rady Powiatu

          • " Na prośbę Młodzieżowej Rady Powiatu publikujemy poniżej link do formularza Młodzieżowej Rady Powiatu do zgłaszania uchybień w świadczeniu usług transportowych przez przewoźników komercyjnych. W formularzu można zasygnalizować spóźnienie, brak przejazdu lub niewydanie biletu zniżkowego przez firmę przewozową"
             
            https://forms.gle/jh2gc5NxUnYdAewh9
          • Jakub Kołotyło laureatem " Olimpiady z Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej"

          • ​​​Miło nam poinformować, że uczeń klasy 4a4 Jakub Kołotyło został laureatem Olimpiady o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej z matematyki.

            Uczeń w etapie finałowym uzyskał 100% punktów możliwych do zdobycia i otrzymał tytuł laureata stopnia pierwszego

            Serdecznie gratulujemy Jakubowi, Jego Rodzicom oraz opiekunowi: p. B. Zawilińskiej

             

             

          • Warsztaty w CERN w Genewie

          • Miło nam poinformować, że Pan Robert Góra został zakwalifikowany do udziału w warsztatach "Atomy wiedzy" w Genewie​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​.

            Zainteresowanie ministerialnym programem „Atomy wiedzy” przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, gdyż ORE otrzymało aż 257 zgłoszeń  całej Polski.  Wszystkie zgłoszenia były interesujące, zaangażowane i inspirujące więc wybór najlepszych osób był bardzo trudny. Spośród aplikujących wybrano 36 osób, które pojadą do Genewy w dniach 11-19 marca 2023 r.. 

            Zajęcia warsztatowe będą się odbywały w Europejskim Instytucie Badań Cząstek Elementarnych CERN w Genewie. Oprócz warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać fabrykę antymaterii oraz laboratoria  i eksperymenty tam przeprowadzane.

            Gratulujemy Panu Robertowi Górze sukcesu i mamy nadzieję, że po powrocie podzieli się z nami zdobytą tam wiedzą.

          • Sukcesy naszych uczniów w Mistrzostwach Powiatowych w Siatkówce

          • 27  i 28  lutego 2023 r odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Powiatu w Siatkówce Dziewcząt i Chłopców.

            Miło nam poinformować, że drużyna dziewcząt w składzie:

            Joanna Cebula 4f, Wiktoria Chowaniec 4e, Olga Święch 4e, Wiktoria Siwek 3b, Aleksandra Janik 3c, Angelika Martuszewska 3c, Katarzyna Szura 2e, Iga Szczerba 2f i Anna Kudłaty 2f  zajęła I miejsce w Powiecie Gorlickim!

            Natomiast drużyna chłopców w składzie:

            Szymon Makowski 4a, Artur Bąk 2b, Jakub Kuzia 2b, Filip Liszka 3b, Tobiasz Kordyl 3b, Kacper Ciapaj 2e, Paweł Partka 4a, Łukasz Gąsior 1e i Michał Czerhoniak 1b  zajęła II miejsce.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu obu drużynom oraz prowadzącemu zespoły p. Piotrowi Ciapaj.

          • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

            Kim byli „Żołnierze Wyklęci”? 

            „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”. 

            „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.

            Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób. 

            Działania podziemia antykomunistycznego 

            Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.

            Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania „Solidarności” – najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.

            Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

            Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.

            Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
             

          • Awans Jakuba Kołotyły z matematyki

          • Z przyjemnością informujemy że uczeń klasy 4a Jakub Kołotyło zakwalifikował się do etapu finałowego "Olimpiady o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej" z matematyki. Opiekunem ucznia jest mgr Barbara Zawilińska.

            Gratulujemy Kubie i jego rodzicomi życzymy Kubie powodzenia w finale olimpiady!

          • Warsztaty z cyberbezpieczeństwa

          • 15 lutego b.r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach z cyberbezpieczeństwa pod tytułem "Co czyha na nas w sieci?" zorganizowanych przez Instytut Studiów Strategicznych w Krakowie.

            Organizatorzy przeszkolili w kwestiach bezpieczeństwa w sieci okolo 200 uczniów naszej szkoły między innymi w kwestiach takich jak bezpieczne korzystanie z Internetu, czyhające w sieci zagrożenia, fałszywe informacje, algorytmy (ich wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości), cyberprzestępcy i metody wyłudzania danych, bezpieczeństwo psychiczne w sieci, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz przedstawienie zagrożeń, które płyną z nadmiernego korzystania z Internetu i social mediów.

            Dziękujemy Instytutowi oraz panu Rafałowi Wronie za zorganizowanie warsztatów.

          • Zbiórka pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji

          • Nasza szkoła partnerska Mustafa Gürbüz Necat Bayel Anadolu Lisesi (Współpracujemy z nią w projektach europejskich od 2016 roku) w Gaziantep, Turcji znalazła się w epicentrum zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi.  Jak wiemy, w Turcji i w Syrii jest już ponad 30 000 ofiar tej katastrofy.

            Dlatego w czwartek i piątek (16 i 17 lutego) bedziemy zbierać pieniądze, które wyślemy naszym przyjaciołom. Serdecznie zachęcamy do udziału!

          • Awans do etapu centralnego Michała Buźniaka

          • Miło nam poinformować ,że uczeń klasy 3d Michał Buźniak został laureatem etapu okręgowego XLIX Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej i zakwalifikował się do  etapu centralnego. W dwóch częściach kwalifikacji okręgowych: pisemnej i ustnej zgromadził łącznie 95% punktów, co dało mu 4.miejsce w województwie małopolskim.

            Etap centralny odbędzie się w Gdańsku na początku kwietnia br .Michał będzie w nim walczył  nie tylko o indeks na wybrany uniwersytet, ale również zwolnienie z matury z historii.

            Opiekunem ucznia jest Jerzy Tomasik

            Gratulujemy Michałowi i jego rodzinie sukcesu i trzymamy kciuki na etapie centralnym!

          • Srebrna Tarcza Perspektyw dla Kromera!

          • Srebrna Tarcza Perspektyw dla naszej szkoły! Znaleźliśmy się na 38 miejscu w województwie małopolskim, najwyżej wśród liceów powiatu gorlickiego, wyprzedzając kolejną placówkę o 12 miejsc!

            Link do Rankingu Perspektyw: https://2023.licea.perspektywy.pl/2023/rankings/ranking-malopolski

          • Zebrania z Rodzicami

          • Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach zaprasza Rodziców na zebranie, które odbędzie się w dniu 26 stycznia br. Spotkanie odbędzie się w dwóch grupach:

            1/ o godzinie 16-tej - odbędą się spotkania Rodziców uczniów klas pierwszych i drugich;

            2/ o godzinie 17-tej - odbędą się spotkania Rodziców uczniów klas  trzecich i czwartych

            Spotkania z Wychowawcami odbędą się w salach lekcyjnych. Przydział sal będzie wywieszony w budynku szkoły.

          • Awans do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy IVa Jakub Kołotyło został zakwalifikowany do kolejnego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. II etap odbędzie się 29.01.2023.

            Opiekunem ucznia jest p. B. Zawilińska

            Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia.

          • Awans do etapu okręgowego olimpiad humanistycznych

          • Uczeń klasy III d Michał Buźniak zakwalifikował się do etapu okręgowego XLIX Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej ( finał etapu na Uniwersytecie Jagiellońskim 16. stycznia) oraz LXIV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (finał etapu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie 28 stycznia). Opiekunem ucznia jest mgr Jerzy Tomasik.

            Gratulujemy Michałowi i jego rodzicom sukcesów oraz szerokich zainteresowań, i życzymy powodzenia w Krakowie!

          • Awans do zawodów II stopnia Olimpiady Geograficznej

          • Z przyjemnością informujemy że uczeń klasy 3d Michał Buźniak zakwalifikował się do zawodów II stopnia XLIX Olimpiady Geograficznej w Krakowie. Uczeń pracował pod opieką mgr Sławomira Dedy.

            Życzymy Michałowi powodzenia!

          • III miejsce dziewcząt w Powiatowej Licealiadzie

          • W dniu 16 grudnia 2022 w naszej szkole odbyła się Licealiada w koszykówce dziewcząt. Koszykarki z Kromera spisały sie znakomicie zajmując III miejsce pokonując w małym finale drużynę z Budowlanki. Zespół wystąpił w składzie: Martyna Przybycień, Łucja Halibożek, Mirabella Halizak, Zofia Lichoń,  Amelia Pyrcioch, Iga Szczerba, Katarzyna Szura, Zofia Turek, Julia Socha, Ewa Urzędowska. Opiekunem grupy jest Gniady Robert. 

            Gratulujemy drużynie sukcesu!

          • II miejsce w Licealiadzie Powiatowej w koszykówce

          • W Powiatowej Licealiadzie w Koszykówce Chłopców nasza drużyna w składzie: Jakub Augustyn, Michał Stępień, Natan Siwulski, Wiktor Koczera, Kacper Śleziak, Jakub Smoła, Witold Zych, Mateusz Świder, Szymon Makowski, Bartosz Pięta zajęła II miejsce. Drużynę przygotował i prowadził Tadeusz Zimowski.

            Gratulujemy drużynie sukcesu!

          • Przed świętami Bożego Narodzenia 2022r.

          • Nowa galeria Przed świętami Bożego Narodzenia 2022r. została dodana do albumu fotograficznego

            W ostatnim tygodniu w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera :-) Uczniowie częstowali się nawzajem piernikami (a 1a przy okazji zrobiła też powtórkę wzorów z matematyki i fizyki ;-) ) Koło Ligi Ochrony Przyrody zorganizowało warsztaty robienia ozdób świątecznych z naturalnych materiałów a w ostatni dzień zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej aby wysłuchać życzeń świątecznych pana dyrektora i księży katechetów oraz żeby wspólnie kolędować.

            Wszystkim rodzicom, opiekunom, uczniom i sympatykom naszej szkoły życzymy zdrowych, wesołych Świat Bożego Narodzenia!

          • Skrócone lekcje

          • Informujemy, że w dniu 22.12.22 wszystkie lekcje będą skrócone o 10 minut

             

            Czas trwania lekcji:

            1.       8.00-8.35

            2.      8.40-9.15

            3.      9.25-10.00

            4.      10.15-10.50

            5.      10.55-11.30

            6.      11.35-12.10

            7.      12.20-12.55

            8.     13.00-13.35

            9.      13.40-14.15

          • 2 miejsce w konkursie Gorlicki Mistrz Smaku

          • W niedzielę 18 grudnia na rynku odbył się konkurs kulinarny "Gorlicki Mistrz Smaku". Naszą szkołe reprezentowały Oliwia Gurba i Julia Piechowicz z klasy 2c oraz Anna Tatko z 2d. W tym roku uczestnicy przygotowywali lokalny przysmak- proziaki. Gratulujemy! :-)

            Zdjęcie ze strony gorlice.pl