30 września br. w Restauracji Pod Kogutkiem odbyło się X Spotkanie Pokoleń, tradycyjna impreza organizowana corocznie od 2012 roku przez Gorlickie Stowarzyszenie Przyjaciół I LO wraz z Dyrekcją Szkoły. Celem Spotkań jest podtrzymanie więzi absolwentów ze szkołą i umożliwienie im spotkania z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy. Spotkanie ma też integrować społeczność absolwentów różnych roczników jako wielką rodzinę „Kromera”.
W tym roku w imprezie wzięło udział 150 osób. Wśród uczestników byli zarówno absolwenci, jak i nauczyciele – czynni oraz emerytowani. Roczniki absolwentów były reprezentowane bardzo szeroko – od maturzystów z 1973 roku, obchodzących Jubileusz 50 lecia – matury (44 osoby), dość liczną grupę maturzystów z 1977 roku (25 osób), przez kilkuosobowe najczęściej grupki przedstawicieli roczników maturalnych: 1985 (10 osób), 1986 (1 osoba), 1987 (1 osoba), 1993 (1 osoba), 1994 (1 osoba), 1999 (6 osób), 2000 (3 osoby), 2001 (1 osoba), 2002 (5 osób), 2004 (1 osoba), 2005 (11 osób). Pojedyncze osoby reprezentowały też roczniki: 1969, 1978 oraz 2010.
Chętni do odwiedzenia szkoły i zobaczenia jej po latach mogli to zrobić od godziny 15.00. W szkolnym budynku oczekiwali na nich dyrektor Jan Drożdż oraz przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia.
Spotkanie w lokalu rozpoczęło się od części oficjalnej, czyli krótkich wystąpień Prezes Zarządu Stowarzyszenia Renaty Kochan i dyrektora I LO Jana Drożdża. Następnie do uczestników imprezy przemawiali: burmistrz miasta i jednocześnie absolwent „Kromera” Rafał Kukla, członek Zarządu Powiatu, dawny dyrektor szkoły Jerzy Nalepka oraz przewodniczący Rady Powiatu Witold Kochan. W imieniu absolwentów świętujących Jubileusz 50 – lecia głos zabrała Anna Sasinowska (z domu Pawlus). W ramach tej części programu emerytowany nauczyciel wychowania technicznego pan Józef Załęski przekazał szkole namalowaną przez siebie kopię obrazu Walentego Wańkowicza „Mickiewicz na Judahu skale”.
Po części oficjalnej tradycyjnie z programem artystycznym wystąpili obecni uczniowie, w tym roku reprezentowani bardzo licznie, z czego zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy bardzo się ucieszyli. Na program złożyły się piosenki oraz popisy taneczne dwóch par (jeden z tancerzy, Wojtek Parysz z Tarnowa, wystąpił dla nas gościnnie).
Piosenki:
1. „Serduszko puka w rytmie cza – cza” (z repertuaru Marii Koterbskiej) – wykonanie Agnieszka Król
2. „To nasze ostatnie bolero” (z repertuaru Adrianny Biedrzyńskiej) – wykonanie Marcelina Jędrzejowska
3. „Czy czuje pani cza-czę” (z repertuaru Andrzeja Rosiewicza) – wykonanie Dominik Bogusz
4. Tango tandresse” (z repertuaru Marzeny Trybały) – wykonanie Marcelina Jędrzejowska
Program taneczny:
1. Zuzanna Machowska, Wojciech Parysz (ze szkoły tanecznej Klasa Tarnów) – 1. walc angielski, 2. tango
2. Małgorzata Niemasik, Łukasz Gawlik – 1. cha-cha, 2. jive
3. Zuzanna Machowska, Wojciech Parysz – 1. cha-cha, 2. rumba
4. Małgorzata Niemasik, Łukasz Gawlik – walc wiedeński
Wokalistom towarzyszyli akompaniatorzy:
Skrzypce: Marcelina Jędrzejowska, Amelia Margraf, Paulina Skrobot, Karol Baran
Saksofon: Emilia Jędrzejowska, Zofia Prorok, Adrian Górski
Trąbka: Kamil Machowski, Daria Bochenek
Klarnet: Zuzanna Stec
Flet: Zuzanna Cudek
Perkusja: Artur Bąk
Akordeon: Mateusz Łaś
Gitara: Dominik Bogusz, Dawid Czyżyk
Fortepian: Karolina Grzesiak
Nad przygotowaniem piosenek, wybranych do programu przez panią Katarzynę Nowak – Zabierowską, czuwał jak zwykle pan Rafał Wrona. Pomocą przy nagłośnieniu służył nasz absolwent Krystian Kosiński, który podczas spotkania pełnił też rolę DJ-a i wykonawcy utworów do tańca.
Spotkanie zakończyło się … późno, co cieszy organizatorów, bo jest znakiem, że uczestnicy dobrze się bawili.
Zapraszamy serdecznie na spotkanie przyszłoroczne, o którego terminie poinformujemy później. Szczególnie zapraszamy roczniki, które w ramach Spotkania Pokoleń chciałyby obchodzić swoje jubileusze maturalne!
Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie, a także pomoc w jej przygotowaniu.
Do zobaczenia jesienią 2024!