• Szkoła Pamięta

     • W październiku 2021r. nasze liceum bierze udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła Pamięta. 

      W jej ramach uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w różnych aktywnościach:

      • Nasi uczniowie pod opieką pana Piotra Ciapaja odwiedzili cmentarz wojenny nr 91 na Górze Cmentarnej w Gorlicach. Pod Gorlicami miała miejsce jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej. Zostało po niej w regionie kilkaset cmentarzy.
      • Klasy I przygotowały materiały o znanych i nieodkrytych miejscach, ważnych postaciach i wydarzeniach z naszego regionu. Zorganizowana została wystawa w bibliotece szkolnej. Materiały i wystawa opracowane były przez uczniów pod opieką pani Joanny Nalepki- Sanek.
      • W tym roku świętujemy odzyskanie Godła skradzionego z naszej szkoły przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Godło eksponowane jest aktualnie w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach, a obejrzeli je uczniowie pod opieką pani Joanny Nalepki- Sanek.
      • W trakcie spacerów po centrum miasta uczniowie pod opieką pań Alicji Honek i Joanny Łopaty obejrzeli nowe murale- piękne owady, upamiętniające kolekcję księdza Bronisława Świeykowskiego, burmistrza Gorlic w czasie Bitwy pod Gorlicami.
      • Tablice upamiętniające nauczycieli i uczniów poległych w czasie I i II wojny światowej mijamy codziennie na szkolnym korytarzu. Czasami warto się przy nich zatrzymać. Po szkole uczniów oprowadziła pani Joanna Nalepka- Sanek.

      #SzkołaPamięta

     • Licealiada Szachowa dla Kromera!

     • W dniu 28.10.2021r. na terenie Gorlickiego Klubu Szachowego "Kornuty" w Gorlicach odbyła się Licealiada  Szachowa organizowana przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Bieczu.

      Drużyna I LO im. M. Kromera w Gorlicach w składzie: Anna Wieściecińska, Wiktoria Liana, Katarzyna Szura oraz Wiktoria Wszołek zajęły I miejsce zdobywając Mistrzostwo Powiatu. Teraz drużynę czeka udział w Mistrzostwach Województwa, które odbędą się w Myślenicach. Gratulacje!!! Opiekunem grupy jest mgr Robert Gniady.

     • Udział uczniów klasy 3c4 w wykładach w Instytucie Geografii UP w Krakowie

     • 12 października uczniowie klasy 3c4 pod opieką Pani Magdaleny Semli-Kurzawy i Pana Sławomira Dedy uczestniczyli w wykładach naukowych w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

      Zajęcia w Instytucie Geografii rozpoczęły się od spotkania z Dyrektorem Instytutu Geografii ds. Kształcenia i Studenckich Panem dr Franciszkiem Mrozem. Następnie młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawego wykładu wygłoszonego przez pracownika naukowego Panią dr Renatę Rettinger z Katedry Turystyki i Badań Regionalnych na temat znaczenia turystyki we współczesnym świecie.

      Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach z zakresu systemów informacji geograficznej (GIS), wykonywania map i zarządzania danymi które przeprowadził dla nas Pan dr Paweł Struś Kierownik Zespołu Badań Geoinformacyjnych Katedry Geoinformacji i Badań Geośrodowiskowych. Następnie młodzież zwiedzała wraz z przewodnikiem Muzeum Iluzji Krakil. Muzeum Iluzji to przestrzeń, w której iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką: fizyka i optyka prezentowane są razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne wzbogaca interaktywna rozrywka – rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

       

    • Kurs dla nauczycieli w Irlandii
     • Kurs dla nauczycieli w Irlandii

     • W dniach od 4 do 9 października b.r. panie Marzena Wójtowicz, Alicja Honek i Joanna Łopata wzięły udział w kolejnym kursie w ramach projektu POWER.

      Nasz kurs zatytułowany był "The Best Social Media and Web Solutions for Your Classroom" i miał miejsce w Dublinie, stolicy Irlandii. Poznałyśmy narzędzia ICT wspomagające pracę nauczyciela, wymieniłyśmy się doświadczeniami z nauczycielami z Irlandii, Włoch i Austrii oraz zwiedziłyśmy stolicę Zielonej Wyspy.

      Od czasu pandemii  zapoznałyśmy się z wieloma narzędziami umożliwiającymi naukę przez internet, jednak nasza wiedza była mimo wszystko dość fragmentaryczna. Udział w kursie pozwolił nam tą wiedzę uporządkować i usystematyzować. Zapoznałyśmy się także z nowymi dla nas narzędziami takimi jak Edmodo, Nearpod, TED.ed, EdPuzzle czy Sway. Miałyśy też możliwość zwiedzić stolicę Irlandii oraz piękne okolice Dublina.

      Polecamy udział w kursach finansowanych przez UE w ramach programów Erasmus+ i POWER. Są na bardzo dobrym poziomie merytorycznym, pozwalają doskonalić umiejętności językowe i poznać kulturę krajów UE.
       

     • Paweł Jędrzejowski laureatem konkursu

     • Z przyjemnością informujemy że uczeń klasy 3c Paweł Jędrzejowski został laureatem konkursu ,,Ruszaj po nagrody” organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Grupą Lotos.

      Konkurs polegał na tym że trzeba było za pośrednictwem np. zdjęcia, plakatu, filmiku czy scenariusza reklamowego rozpromować bezpieczną jazdę. Pracą konkursową stworzoną przez Pawła była autorska piosenka, którą skomponował, wykonał i nagrał samodzielnie.

      Piosenki można posłuchać TU

      Gratulujemy Pawłowi i jego rodzicom kolejnego już sukcesu na polu artystycznym.

    • Konkurs Discover EU
     • Konkurs Discover EU

     • Masz 18 lat? Jako obywatel Unii Europejskiej weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest podróż po Europie

      DiscoverEU to inicjatywa Unii Europejskiej, dzięki której młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Ta podróż, głównie koleją, to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy. Laureaci otrzymają od UE bilety na podróż.

      Można podróżować w  pojedynkę albo w grupie. W tegorocznej turze zostanie wybranych 60 tysięcy osób, z czego spora ilość biletów przypadnie Polsce (jako krajowi o dość wysokiej liczbie obywateli)- więc szanse na wygraną są całkiem duże! 

      Konkurs Discover EU wraca po przerwie spowodowanej pandemią, więc w przyszłym roku udział będą mogli wziąć tegoroczni 17- latkowie. Jeśli interesuje Was ta inicjatywa, zapoznajcie się z nią już teraz!

      Wszelkie informacje znajdują się pod linkiem DISCOVER EU

       

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.