W najbliższy czwartek tj. 7 grudnia odbędą się spotkania rodziców z wychowawcami i nauczycielami. Wszyscy rodzice klas 1e, 4b, 3f, 1b, 3d i 2f będą mieli zebrania w wyznaczonych salach o godzinie 16.00. Natomiast rodzice pozostałych klas będą mogli się w tym dniu spotkać z nauczycielami i wychowawcami na rozmowach indywidualnych. Nauczyciele będą dyżurować od godziny 16.00 do 18.00 w wyznaczonych salach. Przydział sal będzie wywieszony w budynku szkoły.
SPOTKANIA Z RODZICAMI
Lekcja Europejska
W dniu 28.11.2023r. w klasach 1f i 1h odbyła się Lekcja Europejska. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Kasprzyk- pracownik Urzędu Marszałkowskiego- Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Sączu. Dodatkowo klasa 1f uczestniczyła w konkursie wiedzy o funduszach europejskich ''Funduszowa Essa". Runda kwalifikacyjna w aplikacji Kahoot wyłoniła 3 uczniów, którzy awansowali do rundy finałowej. Są to: Klaudia Trojanowicz, Igor Rymanowski, Bartłomiej Mika. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale, który odbędzie się w styczniu 2024r. w Krakowie. Opiekunem klas jest mgr Mariusz Fendryk.
Jesienna akcja oddawania krwi w Kromerze!
Dzisiaj tj. 27.11.2023r 44 śmiałków zgłosiło chęć oddania krwi, nieść w ten sposób pomoc potrzebującym. Nie wszystkim się udało, bo pokonała ich choroba lub względy formalne, ale wszystkim należą się brawa za odwagę i wielkie serce. Akcję wspomogli absolwenci i nauczyciele, którzy również nie poskąpili krwi. Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej akcji na wiosnę.
9
Zdalne obserwacje astronomiczne
22 listopada uczniowie klas 4c i 2h wzięli udział w dwugodzinnych zajęciach online i zdalnych obserwacjach za pomocą teleskopu robotycznego sieci SARA w Obserwatorium Kitt Peak. Zajęcia te były możliwe dzięki trwającej od kilku lat współpracy z Instytutem Astrofizyki na Teneryfie w ramach projektu PETeR. Zajęcia prowadziły panie profesor Nayra Rodríguez Eugenio i Alejandra Goded Merino z IAC. W warsztatach oprócz naszej szkoły uczestniczyło 6 szkół hiszpańskich. Mimo, że zajęcia odbywały się w języku hiszpańskim to nie było to przeszkodą w obserwacjach galaktyk, supernowych i egzoplanet. Jest do duże wyróżnienie, gdyż jesteśmy jedną z nielicznych szkół, która ma dostęp do teleskopów robotycznych rozmieszczonych w Chile, USA i na Teneryfie, na których możemy planować i wykonywać swoje obserwacje.
9
Wystawa „Młodzieńczy entuzjazm”
Od 27 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela można obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów naszego liceum z lat. 70. i 80. ubiegłego wieku. Prace te powstały podczas zajęć koła zainteresowań prowadzonego przez ówczesną nauczycielkę wychowania plastycznego Natalię Osikowicz. Przechowane z pietyzmem przez całe lata, zostały przez panią Osikowicz oprawione i ofiarowane szkole z okazji Jubileuszu 100 – lecia w 2006 roku. Od tego czasu tworzą stałą ekspozycję w kilku salach lekcyjnych (głównie 5, 6, 22 i 24) oraz na korytarzach pierwszego i drugiego piętra.
Wystawa, poświęcona pamięci Natalii Osikowicz, została zorganizowana z inicjatywy Zarządu Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I LO w ramach realizacji zadań statutowych, do których należy podtrzymywanie tradycji szkoły, troska o jej dziedzictwo materialne oraz upowszechnianie jej dorobku w środowisku. Sprawami organizacyjnymi zajęły się Renata Kochan i Ewa Klimek, które wcześniej dokonały też inwentaryzacji obrazów. Szkoła posiada ich łącznie 79, z czego ponad 60 znalazło się na wystawie. Zarząd Stowarzyszenia wdzięczny jest pani Joannie Kalisz – Dziki, dyrektor MBP, za umożliwienie realizacji tej inicjatywy.
Szczególne zasługi w przygotowaniu wystawy ma pani Alina Zachariasz – Kuciakowska, jedna z uczennic Natalii Osikowicz, absolwentka LO z 1977 roku, a następnie Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dokonała ona renowacji części prac (głównie wymiana passe - partout) i opracowała koncepcję ich ekspozycji.
Wernisaż wystawy odbył się 27 października. Dyrektor szkoły Jan Drożdż zaprezentował postać Natalii Osikowicz jako nauczycielki, a następnie wspomnieniami na jej temat podzieliły się z uczestnikami wernisażu Renata Kochan, Alina Zachariasz – Kuciakowska i Joanna Probulska.Na wystawie można obejrzeć prace dawnych uczniów „Kromera”. Są to: Ewa Abratowska, Andrzej Augustyn, Barbara Baczyńska, Dorota Bania, Sławomir Błażewicz, Teresa Chochołek, Lidia Cieśla, Mirosław Czyżykiewicz, Jadwiga Dąbrowska, Bożena Dobek, Jan Dusza, Dominika Dzierżanowska, Lidia Fiega, Bożena Gabryel, Jacek Gajewski, Magdalena Gąsior, Iwona Golinkiewicz, Maria Grobelna, Krystyna Gryboś, Mieczysław Kamiński, Bogdan Karp, Małgorzata Karpińska, Grzegorz Karpiński, Piotr Klara, Ewa Kowalska, Małgorzata Kret, Marianna Kuska, Jacek Łuczak, Maria Makowiec, Małgorzata Mruk, Maria Musiał, Ewa Myśliwy, Janusz Narewski, Tomasz Orłowski, Marcin Przybycień, Henryk Rąpała, Maria Rogulska, Andrzej Ryba, Alicja Rybczyk, Janusz Sepioł, Zofia Skrobot, Anna Słopnicka, Lidia Stefanowska, Marek Syrociak, Marcin Ślimak, Mateusz Śmietana, Bożena Tapek, Alina Zachariasz, Tomasz Zemanek, Regina Zielińska, Małgorzata Żerańska.
Można obejrzeć również dwa obrazy autorstwa Natalii Osikowicz. Jeden z nich jest na co dzień eksponowany w szkole w sali numer 22 (dawnej pracowni wychowania plastycznego), drugi został wypożyczony z prywatnych zbiorów pani Ireny Złotek.
Wystawa jest dostępna do zwiedzania w budynku MBP do 2 grudnia br.
Natalia Osikowicz (1933 – 2020)
Urodziła się w 1933 r. w Kobylance, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Następnie uczyła się w Liceum Pedagogicznym w Gorlicach, gdzie złożyła egzamin maturalny w 1952 r. W tym też roku podjęła pracę zawodową w Szkole Podstawowej w Rozdzielu, gdzie przepracowała trzy lata, jednocześnie ucząc się w dwuletnim Studium Nauczycielskim w Katowicach. Ukończyła je w 1955 roku, uzyskując kwalifikacje do nauczania rysunku i prac ręcznych. W 1962 roku na mocy rozporządzenia Ministra Oświaty otrzymała dyplom kwalifikacyjny nauczyciela liceów ogólnokształcących przyznający jej prawo nauczania wychowania technicznego. Już jako nauczycielka LO w Gorlicach podjęła studia wyższe w Instytucie Wychowania Plastycznego Wydziału Pedagogiki UMCS w Lublinie, gdzie w 1979 roku uzyskała tytuł magisterski. Obroniła pracę magisterską o charakterze monograficznym na temat: Grafika i malarstwo Marii Gabryel – Rużyckiej. Pani Natalia całe swoje życie zawodowe intensywnie się dokształcała. W latach 1957 – 1982 ukończyła 20 kursów i plenerów malarskich organizowanych przez Centralny Ośrodek Metodyczny w Warszawie.
W LO w Gorlicach rozpoczęła pracę w 1967 roku i pracowała tam do przejścia na emeryturę w 1984 roku, czyli 17 lat. Łącznie w zawodzie nauczycielskim przepracowała 32 lata.
W latach 1966 – 1969 prowadziła sekcję rysunku i zajęć praktyczno – technicznych w Powiatowym Ośrodku Metodycznym, a w latach 1972 – 1975 pełniła funkcję wizytatora przedmiotowo – metodycznego przy Wydziale Oświaty w Gorlicach.
Była nauczycielką otwartą na nowe metody nauczania i dydaktyczne eksperymenty – w latach 60 – tych uczestniczyła we wdrażaniu w szkołach licealnych nowego przedmiotu o nazwie wychowanie techniczne. Pod jej kierunkiem odbywały się w gorlickim liceum eksperymentalne zajęcia według nowego programu, poprzedzające wdrożenie przedmiotu w całym kraju. Swoją wiedzą i doświadczeniami pedagogicznymi dzieliła się z innymi pedagogami, zamieszczając w latach 60 – tych i 70 - tych publikacje w czasopismach przedmiotowych i oświatowych.
Jej zaangażowanie nie wygasło po odejściu na emeryturę. Włączyła się w prace nad urządzeniem szkolnej Izby Tradycji, otwartej z okazji Jubileuszu 80 – lecia „Kromera” w 1986 roku. Podczas wspomnianych uroczystości jubileuszowych szkoła otrzymała pierwszy po II wojnie sztandar wykonany wg jej projektu. Zaangażowana była również w opracowanie wydanej w 1996 roku z okazji 90 – lecia liceum Księgi Pamiątkowej, do której zaprojektowała okładkę z wykorzystaniem fragmentu tableau wykonanego w 1948 r. przez absolwenta LO, późniejszego rektora ASP w Krakowie prof. Włodzimierza Kunza. Tamże zamieściła swój artykuł poświęcony wspomnianemu eksperymentowi pedagogicznemu.
Pomocą służyła także Komitetowi Organizacyjnemu Jubileuszu 100 – lecia liceum. Wtedy to dzięki jej staraniom powstała w szkole stała ekspozycja prac jej uczniów z lat 70 – tych i 80 – tych XX wieku. Przez wiele lat przechowywała je we własnym niewielkim mieszkaniu, a z okazji Jubileuszu z niemałym nakładem sił i własnych środków oprawiła je i przekazała szkole. Obecnie ekspozycja tych prac stanowi cenną pamiątkę i pozwala absolwentom wrócić wspomnieniami do lat szkolnych.
Należała do tych nauczycieli, którzy tworzyli klimat i oblicze dawnego „Kromera” i zapisali się wyraziście w dziejach Szkoły.Tekst autorstwa Pani Renaty Kochan, zdjęcia ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach.
1
Podsumowanie Tygodnia Profilaktyki Zdrowia
Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego Tydzień Profilaktyki Zdrowia pod hasłem "Serce masz tylko jedno" zrealizowanego przez p. M. Podrazę i K. Adamaczyk (Gorlice.tv)
Awans do II etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej
7 listopada 2023 odbył się I etap Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński dla uczniów klas przedmaturalnych oraz maturalnych.
Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie:
"Szkodliwa energia z energetyków"
Na zakończenie Tygodnia Profilaktyki zorganizowaliśmy happening profilaktyczny "Szkodliwa energia z energetyków". Każdy kto wymyślił pomysł, czym można zastąpić napój energetyczny aby mieć więcej energii, otrzymał w zamian owoce.
2
"Ciśnienie na zdrowie"
"Ciśnienie na zdrowie" to hasło akcji profilaktycznej badania ciśnienia tętniczego, tętna oraz saturacji, która odbyła się 16 listopada w ramach Tygodnia Profilaktyki. W akcji wzięła udział Pani Jadwiga Wójtowicz - Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Gorlicach.
Klasa 2f na warsztatach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
16 listopada klasa 2 f pod opieką Pana Bogusława Matały wzięła udział w warsztatach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach. Warsztaty zostały poprowadzone przez Panią mgr Annę Wirchniańską. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Jędrzejczykowi - Dyrektorowi Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach - "MEDYK GORLICE" za pomoc w zorganizowaniu tak ważnego przedsięwzięcia.
Święto Niepodległości w Kromerze
Dnia 10 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości . W tym roku mieliśmy zaszczyt uczcić 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademia przygotowana przez uczniów, pod kierunkiem pani Ewy Klimek i pani Katarzyny Nowak- Zabierowskiej, była nie tylko okazją do refleksji nad trudną historią naszego kraju, ale także czasem wspólnego świętowania i patriotycznego ducha, który nas łączy. W przygotowaniu akademii zaangażowani byli następujący uczniowie: Marcelina Jędrzejowska 4c, Agnieszka Król 4c, Kacper Mołda, 4c, Mateusz Łaś 4a, Karol Baran 4a, Zuzanna Cudek 4a, Dobrawa Tomasik 3e, Maksymilian Waląg 3c, Artur Bąk 3b, Kamil Machowski 2a, Dominik Ostrowski 2a, Zuzanna Stec 2a, Zofia Prorok 2b, Amelia Margraf 2d, Klara Kuklicz 2d, Wiktoria Roman 2d, Dawid Czyżyk 2f, Daria Bochenek 2h, Aleksandra Rybka 1e, Emilia Jędrzejowska 1b, Paulina Skrobot 1g, Weronika Kuklicz 1d, Rozalia Warecka 1f, Weronika Kania 1e.
O patriotyczny wystrój sali zadbała pani Joanna Nelepka- Sanek. Nagłośnieniem uroczystości zajął się pan Wojciech Tokarz, a pocztem sztandarowm,- pan Wacław Zięba.
Awans do II części I etapu OJA
Miło nam poinformować, że do II części I etapu 48 Olimpiady Języka Angielskiego zakwalifikował się uczeń klasy 4C - Jakub Pociecha. Gratulujemy Jakubowi oraz życzymy sukcesu w kolejnych etapach. Opiekunem ucznia jest p. Marzena Pachana.
Komunikat Dyrektora
16.11.2023r. wszystkie lekcje będą skrócone o 5 minut
Czas trwania lekcji w dn. 16.11.23
1. 8.00-8.40
2. 8.45-9.25
3. 9.30-10.10
4. 10.25-11.05
5. 11.10-11.50
6. 12.00-12.40
7. 12.50-13.30
8. 13.35-14.15
9. 14.20-15.00
10. 15.05-15.45
Zapraszamy na Tydzień Profilaktyki "Serce masz tylko jedno"
Zapraszamy serdecznie na Tydzień Profilaktyki w Kromerze, który rozpoczął się dzisiaj i będzie trwał do 17 listopada. Program prezentujemy poniżej.
Rzutnik dla szkoły
W dniu 31 października 2023r w gabinecie Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach miało miejsce miłe wydarzenie. W tym dniu przedstawiciele firmy Saint-Gobain Adfors przekazali naszej szkole ufundowany rzutnik. W imieniu Fundatora - Firmy Saint-Gobain Adfors przekazania dokonali Pan Janusz Sendecki, Dyrektor Zakładu Saint-Gobain ADFORS Polska , Pani Ewelina Kierońska-Kopka –Specjalista ds. szkoleń i administracji oraz Mikołaj Kowal. Serdecznie dziękujemy.
Serdecznie dziękujemy Paniom Aleksandrze Baran oraz Renacie Kochan - członkom Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Kromera - za podejmowane starania w tej sprawie.
II miejsce w Powiatowej Licealiadzie w Szachach Drużynowych
Miło nam poinformować, że nasza drużyna zajęła II miejsce w Powiatowej Licealiadzie w Szachach Drużynowych, która odbyła się w dniu 7 listopada 2023 r. w Lipinkach.
Skład drużyny: Łucja Halibożek, Katarzyna Szura, Sebastian Mikołajczyk, Olaf Witusik.
Praktyczne lekcje biologii
Klasa 3e o profilu biologiczno chemicznym po realizacji działu botanika i funkcjonowanie roślin przygotowali zielniki . Dzięki temu mogli poznać budowę i cechy charakterystyczne wielu roślin z naszego otoczenia, a przede wszystkim wykorzystać zdobytą teoretyczną wiedzę w praktyce. Oto fragmenty wybranych zielników...
13Młodzież klasy 2f o profilu biologiczno- chemicznym realizując na lekcji biologii zagadnienia dotyczące budowy i podziału systematycznego grzybów przynieśła do szkoły oryginalne okazy zebrane przez siebie. Najwięcej emocji wzbudził okrasek australijski przyciągając uwagę swoim pięknym kolorem, ale też "specyficznym" zapachem. Teoria wzbogacona o naturalne okazy zapewne lepiej się utrwali i na długo pozostanie w pamięci młodzieży.
4
Młodzież Kromera na wystawie Body Worlds w Katowicach
20.10.2023r grupa 105 uczniów z klas o profilu biologiczno -chemicznym zwiedzała naukową wystawę dotyczącą budowy człowieka w Katowicach. Ekspozycja opowiada o cudzie złożoności i kruchości ludzkiego ciała i życia. Młodzież z Kromera oprowadzana przez naszego absolwenta P. Radosława Karasia obecnego studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mogła poznać szczegóły anatomii ciala człowieka, zobaczyć to czego nie można pokazać w pracowni biologicznej w szkole. Uczniowie mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ciele od momentu poczęcia przez dorosłość aż po jesień życia. Wystawa która prezentuje autentyczne ciała ludzkie zrobiła na młodzieży duże wrażenie.
7
Wycieczka do Chorzowa i Katowic
Dnia 20.10.2023 r młodzież z klasy 2f, 2g i 3e brała udział w wycieczce do Chorzowa i Katowic , gdzie uczestniczyła w lekcji zoologii w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym położonym na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.Uczniowie mogli poznać budowę i biologię wybranych gatunków zwierząt.Klasa 2f zwiedzała również Stadion Śląski -Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, gdzie mogli zobaczyć "Kocioł Czarownic" i obejrzeć miejsca które są niedostępne podczas największych wydarzeń organizowanych na obiekcie.
4
Archiwum Aktualności