• Abiturienci Kromera 2022

     • Drodzy Abiturienci, spędziliście w naszej szkole 3 lata, które nie były łatwe choćby ze względu na pandemię i zdalne nauczanie. Dziękujemy Wam za wybranie nauki w naszej szkole, gdzie stanowiliście ważną część szkolnej społeczności. Będzie nam Was bardzo brakować!

      Życzymy Wam na nowej drodze życia powodzenia- w zdaniu egzaminów maturalnych, rekrutacji na studia i do pracy! A także powodzenia w życiu osobistym. Pamiętajcie o szkole i nauczycielach i odwiedźcie nasz czasem!

     • Zakończenie szkoły klas maturalnych 2022

     • 29 kwietnia zakończyli naukę w naszej szkole uczniowie klas trzecich po gimnazjum. Uroczystość pożegnania abiturientów odbyła się na boisku szkolnym, gdzie ciepłymi słowami pożegnali młodzież pan dyrektor Jan Drożdż, pani Renata Kochan, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kromera oraz Samorząd Szkoły. Pani Kochan w imieniu Stowarzyszenia przekazała nagrodę Cum Laude- za bardzo wysokie wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia dla Piotra Zborowskiego, ucznia 3a i Mikołaja Szeteli, ucznia klasy 3d.

      Następnie wychowawcy wraz z klasami przeszli do klas, gdzie uczniowie otrzymali świadectwa i pożegnali swoją szkołę.

      Na czas nauki w naszej szkole przypadła pandemia i nauka zdalna, więc wiemy ile na swojej drodze edukacyjnej trudności musieli pokonać uczniowie. Życzymy im osiągnięcia jak najwyższych wyników na egzaminach maturalnych oraz odnalezienia swojej ścieżki życiowej- na studiach i w pracy!

     • Żegnamy śp. panią Aleksandrę Białobok

     • 26 kwietnia b.r. dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci emerytowanej nauczycielki języka niemieckiego pani Aleksandry Białobok. Odeszła po ciężkiej chorobie w wieku 66 lat.

      Pożegnamy Ją 30 kwietnia 2022 r. (sobota) podczas żałobnej Mszy św. w Kościele Parafialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach o godzinie 14.00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym w Gorlicach.

       Pani Aleksandra Białobok  była absolwentką filologii germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę zawodową rozpoczęła w 1978 roku w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorlicach. W latach 1982 - 2006 pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w  naszej Szkole.

      Wielu rocznikom młodzieży przekazywała wiedzę z wielkim oddaniem, zaangażowaniem i poświęceniem. Zapamiętamy ją jako osobę koleżeńską,  zawsze zrównoważoną, pełną wewnętrznego ciepła i spokoju.

       

      Cześć Jej Pamięci!

     • Zajęcia lekcyjne w dniu 29.04.2022 r.

     • Informujemy, że w piątek 29 kwietnia 2022 r. lekcje w naszej szkole będą skrócone o 10 min. Uczniowie klas trzecich po gimnazjum w tym dniu nie mają już zajęć - przychodzą tylko na uroczyste zakończenie roku szkolnego na godzinę 14.00.

      Czas trwania lekcji w tym dniu przedstawia się następująco:

      1. 8.00-8.35
      2. 8.40-9.15
      3. 9.25-10.00
      4. 10.15-10.50
      5. 10.55-11.30
      6. 11.35-12.10
      7. 12.20-12.55
      8. 13.00-13.35
     • Laureat Olimpiady

     • Z dumą informujemy że Mikołaj Szetela z klasy 3d został finalistą Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", uzyskując zwolnienie ze zdawania matury z historii z wynikiem 100%!

      Serdecznie gratulujemy Mikołajowi i jego rodzicom! Opiekunką Mikołaja jest mgr Ewa Klimek.

     • Sukces w wojewódzkim finale Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

     • W wojewódzkim finale Olimpiady Wiedzy Ekologicznej wzięli udział uczniowie Julia Haberek z klasy 2e i Szymon Samsonowicz z klasy 3e4.

      Na ponad 1400 uczestników Julia Haberek zajęła VIII miejsce! Gratulujemy Julii i jej rodzicom. Opiekunem uczniów jest mgr Bogusław Matała

     • Konkurs Ekologiczny

     • Dnia 22 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera odbył się XIII Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla szkół ponadpodstawowych pod hasłem „Szanuj wodę – bez niej żyć nie możesz”. Tradycyjnie organizatorem konkursu jest Oddział LOP Gorlice. Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Gorlickiego Pani Marii Gubała.

      Wszystkich zebranych uczniów i ich opiekunów powitał Dyrektor I LO Pan Jan Drożdż. Tuż przed rozpoczęciem zmagań  uczniowie uczcili minutą ciszy ofiary wojny na Ukrainie. Konkurs poprowadziła Prezes Zarządu Oddziału LOP w Gorlicach pani Grażyna Kurzawa.

      Do konkursu przystąpiło łącznie 17 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu. Uczniowie rozwiązywali test który został przygotowany przez komisję konkursową. Po dokonaniu oceny prac komisja wyłoniła zwycięzców. Laureaci z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe.

      Podczas trwania wydarzenia uczestnicy konkursu oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji dt. zmian klimatu wygłoszonej przez pracowników Magurskiego Parku Narodowego.

      Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom dużej wiedzy ekologicznej.

     • Zajęcia MChE z biologii

     • W ramach programu Małopolska Chmura Edukacyjna realizowane są w naszej szkole zajęcia z biologii. W zajęciach uczestniczy 15-osobowa grupa uczniów z klasy 1f. Opiekę nad uczniami sprawuje dr Magdalena Semla-Kurzawa. Zajęcia z biologii prowadzone są na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, odbywają się co dwa tygodnie, dzięki nowoczesnej infrastrukturze sieciowej. Zajęcia składaj się z dwóch części. W pierwszej części zajęć uczniowie mogą posłuchać ciekawych wykładów prowadzonych przez znanych naukowców oraz obejrzeć interesujące prezentacje. Druga część zajęć to praktyczne ćwiczenia w czasie których uczniowie obserwują przebieg doświadczeń i uzupełniają karty pracy. Wybrane tematy zajęć z biologii to:

      - Zarys anatomii serca i fizjologii układu krążenia

      - Tajemnice kwasów nukleinowych – elektroforeza i izolacja DNA

      - Różnorodność stawonogów

      - Ptaki - przystosowanie do życia w różnych środowiskach

      - Adaptacja kręgowców do życia w środowisku wodnym

      - Układ kostny – czytanie z kości

      - Człowiek w świecie małp człekokształtnych

      - Pierścienice: segmentacja – przypadek i adaptacja

      - Antocyjany -indykatory pH w komórce roślinnej

      - Badanie właściwości fizykochemicznych barwników fotosyntetycznych

      - Szybkie ruchy w świecie roślin

      - Analiza jakościowa i ilościowa białek

      Udział w zajęciach z MCHE to nie tylko wiedza i doświadczenie jakie zdobywają uczniowie ale również dzięki udziałowi w programie pracownia biologiczna w naszej szkole wzbogaciła się w aparaturę badawczą i odczynniki. W ramach programu zakupiono m.in.: mikroskopy optyczne z kamerą, mikroskopy z dotykowym ekranem LCD, mikroskopy stereoskopowe, pipety automatyczne, zestawy do daktyloskopii, stetoskopy, tacki i narzędzia do preparowania, szkielet człowieka oraz modele ryby, skóry a także modele bezkręgowców zatopione w akrylu.

     • Zajęcia MChE z chemii

     • W ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna w obszarze chemia uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akademickich wykładach prowadzonych on-line. Współpracujemy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, a zajęcia prowadzone są przez wykładowców z Katedry Chemii. W zajęciach bierze udział 15-sto osobowa grupa uczniów klasy 2e.

       Poszczególne tematy zajęć dotyczą między innymi: substancji stosowanych w żywości, charakterystyki wybranych związków organicznych, substancji czynnych w lekach,  odziaływania światła widzialnego z materią,  właściwości i zastosowania środków myjących np. mydła.  Część z przeprowadzonych zajęć ma charakter praktyczny dzięki czemu uczniowie mają możliwość obserwacji na żywo prostych eksperymentów, a następnie analizowanie ich i wyciąganie wniosków, co jest szczególnie ważne w przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego z chemii. Równie istotna jest możliwość zapoznania się uczniów z aparaturą chemiczną oraz zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas wykonywania eksperymentów chemicznych.

      W ramach zajęć zaplanowany jest również wyjazd, trakcie którego uczniowie wezmą udział w ćwiczeniach laboratoryjnych oraz zostaną oprowadzeni po uczelni PWSZ.

      Należy podkreślić, że dzięki tym zajęciom uczniowie nie tylko mogą w lepszym stopniu przygotować się do egzaminu maturalnego z chemii, ale również poszerzyć swój zakres wiedzy i umiejętności w zakresie chemii oraz przedmiotów pokrewnych, a także rozwijać swoje zainteresowania.

     • Awans do III etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

     • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 3a Piotr Zborowski awansował do III etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki.

      Etap III odbędzie się 24 kwietnia 2022 r. w Krakowie .

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie finałowym.

      Opiekunem ucznia jest p Barbara Zawilińska

     • Życzenia Wielkanocne

     • Wszystkim uczniom, rodzicom, absolwentom, pracownikom oraz sympatykom naszej szkoły życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości oraz spotkań w gronie rodzinnym.

     • Godziny pracy szkoły

     • Informujemy, że w piątek 15.04.22 r. szkoła jest czynna do godziny 13, natomiast we wtorek 19.04.22 szkoła pracuje od godziny 8.00 do 15.00

     • 1 miejsce w quizie historycznym

     • W dniu 8 kwietnia w budynku Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach odbył się wykład oraz quiz historyczny pod tytułem  "Ofiara dla Polski. Zamordowani w Katyniu oraz polegli i pomordowani niezłomni Żołnierze podziemia antykomunistycznego" pod honorowym patronatem Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie. Quiz skierowany był dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Prelekcję wygłosili dr Jarosław Szarek oraz Dariusz Gorajczyk. 

      Z radością informujemy że 1 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zajęła drużyna z naszej szkoły w składzie- Michał Gliwa, Michał Radwan i Mikołaj Tarsa, z klasy 2d, przygotowani przez pana Jerzego Tomasika.

      Gratulujemy uczniom i ich rodzicom sukcesu!

     • IV miejsce drużyny dziewcząt w tenisie stołowym

     • Pragniemy poinformować, że w dniu 30.03.2022 r. w Limanowej odbył się Półfinał Małopolskiej Licealiady w Tenisie Stołowym Drużynowym Dziewcząt. W turnieju wzięło udział 7 drużyn. Po zaciętej rywalizacji nasza drużyna zajęła 4. miejsce i uzyskała awans do finału wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy!

      Skład drużyny: Julia Ligęza kl. 1e, Aleksandra Janik kl. 2c, Angelika Martuszewska kl. 2c. Opiekunem drużyny jest mgr Piotr Ciapaj.

     • Zapraszamy na koncert charytatywny

     • W ramach kontynuacji akcji " Solidarni z Ukrainą" Samorząd Szkolny serdecznie zaprasza na koncert charytatywny, który odbędzie się 8 kwietnia 2022 roku (piątek) o godzinie 16.00 w sali nr 23.

      Wstęp 10 zł. Cała zebrana kwota zostanie przekazana na pomoc Ukrainie.

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.