Nowa galeria Rekrutacja 2023/24 profile została dodana do albumu fotograficznego
Serdecznie zapraszamy ósmoklasistów do nauki w naszej szkole!
Nowa galeria Rekrutacja 2023/24 profile została dodana do albumu fotograficznego
Serdecznie zapraszamy ósmoklasistów do nauki w naszej szkole!
21 marca 2023 roku w naszym liceum odbyło się spotkanie z posłankami powiatu do Sejmu Dzieci i Młodzieży: Nicole Lizzio - uczennicą I LO im. M. Kromera i Amelią Gorzkowską, uczennicą II LO w Zespole Szkół nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, przygotowane w ramach współpracy obydwu szkół.
Licznie zgromadzona młodzież mogła dowiedzieć się, czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM), na czym polega jego działalność i kto może wziąć udział w tym projekcie edukacyjnym, organizowanym co roku przez Kancelarię Sejmu RP.
Uczennice opowiedziały o przebiegu XXVIII sesji SDiM oraz zaprezentowały swoją konkursową pracę na temat: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.” Prelegentki zdecydowały się opisać losy lokalnego bohatera z Binarowej, podporucznika Bronisława Kamińskiego ps. Golf, który był absolwentem I LO im. M. Kromera (zdał maturę w 1937 r.). W czasie II wojny światowej zrekrutował się do służby wojskowej w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy 22 DP przy 5 pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Był jednym z cichociemnych, który poświęcił swoje życie walcząc o wolną Polskę.
Poniżej zamieszczamy link do słuchowiska poświęconego postaci Bronisława Kamińskiego ps. Golf.
Uczniowie klasy 1f o profilu biologiczno - chemicznym (opiekun: p.B.Matała) wykonali modele komórek roślinnych, zwierzęcych lub grzybowych. Każdy uczeń według własnego pomysłu zaznaczył struktury zawarte w komórce.
Prezentujemy najbardziej oryginalne pomysły
W ramach akcji „Zróbmy szum wokół wody” organizowanej przez Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze z okazji Światowego Dnia Ziemi publikujemy długo wyczekiwany zwycięski film drużyny Ekobohaterów z Kromera dotyczący śladów wodnych i zmagań grupy uczniów naszej szkoły którzy w minionym roku szkolnym dzięki kampanii Podążaj za śladem – zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Ekobohaterzy.
Film z udziałem zwycięzców konkursu był nagrodą specjalną w konkursie. Udostępniamy link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=6Xx4D4G7TPU Więcej informacji na temat Ekobohaterów z Kromera obejrzycie w filmie. Życzymy miłego oglądania i fajnych wspomnień. Jak pisali sami Ekobohaterzy, „mimo, że kampania dobiega końca, nie kończy się nasza walka o lepsze środowisko dla nas wszystkich!”.
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Jest to coroczne wydarzenie które zostało ustanowione w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem związany z ilością wody w wielu krajach.
Tegoroczny Światowy Dzień Wody odbywa się pod hasłem „Przyśpieszenie zmian”. Ma on na celu przyspieszenie rozwiązania kryzysu związanego z niedoborem wody i brakiem kanalizacji. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania. To znaczy Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możemy coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w swoim życiu.
Dlatego niech każdy z nas robi co może, aby szanować wodę: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie. Pamiętajmy, że nasze wykorzystanie wody nie ogranicza się jednak tylko do czynności wykonywanych w kuchni, łazience czy ogrodzie. Codziennie przyczyniamy się do zużycia dużych ilości wody przy zakupie różnych produktów, od spożywanej żywności, papieru, ubrań, mebli, używanego sprzętu. W ten sposób pośrednio wpływamy na zasoby wodne na całym świecie.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Szkolne Koło Naukowe Medyczno- Przyrodnicze ogłasza akcję „Zróbmy szum wokół wody”. W ramach wydarzenia przygotowaliśmy:
W ramach wydarzenia ogłaszamy również szkolny konkurs dla wszystkich uczniów pod hasłem: „Wody naszej okolicy w obiektywie”. Szczegóły konkursu znajdują się na plakatach. Na zwycięzców czekają NAGRODY. A z przyniesionych zdjęć zostanie przygotowana wystawa. Na wasze zdjęcia czekamy do końca marca. Zdjęcia należy składać w sekretariacie szkoły.
Pamiętajmy, że choć od wielu lat na całym świecie realizowany jest szereg działań służących ochronie zasobów wodnych to i tak tempo jest niezadowalające, dlatego szanujmy i oszczędzajmy wodę bo bez niej nie ma życia.
21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, to nie tylko Dzień Wagarowicza,ale to także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Dlatego w dniu 21 marca założyliśmy skarpetki " nie od pary".
Z tej okazji nasi wolontariusze w poniedziałek uczestniczyli w warsztatach robienia pacynek w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Kobylance.
Nowa galeria Dzień Otwarty w gorlickim Szpitalu została dodana do albumu fotograficznego
W pierwszy dzień wiosny uczniowie klas medycznych odwiedzili nasz gorlicki szpital, gdzie mogli zobaczyć jak funkcjonuje ta placowka opieki zdrowotnej od strony pracownika. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, i mamy nadzieję że nasi uczniowie w przyszłości zdecydują się w niej pracować.
Miło nam poinformować, że pan Robert Góra - nauczyciel fizyki i wicedyrektor w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach został zakwalifikowany do udziału w warsztatach "Atomy wiedzy" w Genewie.
Zainteresowanie ministerialnym programem „Atomy wiedzy” przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, gdyż do ministerstwa wpłynęło aż 257 zgłoszeń z całej Polski. Spośród aplikujących wybrano 36 osób, które najlepiej spełniały kryteria rekrutacyjne do programu. Wybrana grupa nauczycieli fizyki pojechała do Genewy. W dniach 11-19 marca 2023 r. odbyły się zajęcia warsztatowe w Europejskim Instytucie Badań Cząstek Elementarnych CERN w Genewie. Oprócz wykładów i warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać fabrykę antymaterii oraz laboratoria i eksperymenty tam przeprowadzane.
W ciągu pierwszych dni Programu "Atomy Wiedzy" w CERN w Genewie odbywały się wykłady, wystawy, warsztaty, eksperymenty i zajęcia praktyczne, które wprowadziły uczestników w najnowocześniejszą fizykę cząstek elementarnych, nie mogło też zabraknąć nawiązań do astronomii i innych nauk przyrodniczych. Kolejne dni były równie owocne. Wszyscy uczestnicy wrócili do Polski jako ambasadorzy, którzy przekażą wiedzę na ten temat kolejnemu pokoleniu fizyków, astronomów, inżynierów, informatyków...
Kierownikiem programu ze strony CERN jest pan dr Jeff Wiener. Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych CERN, ESS, POLSA i Narodowego Centrum Badań Jądrowych, między innymi: dr Andrzeja Siemko, prof. dr hab. inż. Krzysztofa Kurka, mgr Monikę Piersa-Sillkowską, dr Arkadiusza Gorzawskiego, dr Barbarę Marię Latacz, dr Sławosza Uznańskiego (polskiego astronautę), dr Magdalenę Kowalską, dr Piotra Traczyka i dr Sebastiana Łopieńskiego. Z ramienia Ministerstwa Edukacji uczestników na miejscu wspierała pani Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej oraz przedstawiciele ORE.
Gratulujemy panu Robertowi Górze sukcesu, który w takim miejscu i takim gronie reprezentuje naszą szkołę i powiat gorlicki.
Dnia 10 marca 2023 roku, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbyły się eliminacje powiatowe dla powiatu gorlickiego 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Po wysłuchaniu 11 prezentacji w kategoriach: poezji śpiewanej, teatru jednego aktora oraz recytatorskiej komisja przyznała nagrodę wraz z kwalifikacją do udziału w eliminacjach rejonowych w Nowym Sączu za I miejsce w Turnieju Teatrów Jednego Aktora – Monice Adamczyk uczennicy klasy 1f naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy Monice i życzymy powodzenia w etapie rejonowym.
Z wielką przyjemnością informujemy że Katarzyna Smalarz z 4a zajęła 1 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Lingwistycznym Duet! Rok temu Kasia zajęła w nim 2 miejsce a w tym roku okazała się bezkonkurencyjna. Do ostatniego, ustnego etapu oprócz Kasi zakwalifikował się także Michał Sztuczka z klasy 3a.
Gratulujemy Kasi i jej rodzicom sukcesu!
Opiekunami Kasi są mgr Marcin Koczera i mgr Monika Sopala, natomiast Michała mgr Bartosz Gabriel i Iwona Boratyńska.
Na zdjęciu znajdują się finaliści konkursu lingwistycznego Duet- Katarzyna Smalarz, Michał Sztuczka, Monika Burkot, Jędrzej Chrostowski, Adrian Czapka, Jakub Dyka, Emilia Gomułka, Adam Górowski, Oliwia Gruca, Wiktoria Gubała, Ola Laskoś, Weronika Majcher, Szymon Niewola, Jakub Pociecha, Jakub Polak i Magda Wachowska Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły z języków angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.
Dzięki naszej hojności na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji zebraliśmy aż 1500 złotych! Dziękujemy w imieniu naszych przyjaciół!
" Na prośbę Młodzieżowej Rady Powiatu publikujemy poniżej link do formularza Młodzieżowej Rady Powiatu do zgłaszania uchybień w świadczeniu usług transportowych przez przewoźników komercyjnych. W formularzu można zasygnalizować spóźnienie, brak przejazdu lub niewydanie biletu zniżkowego przez firmę przewozową"
https://forms.gle/jh2gc5NxUnYdAewh9
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 4a4 Jakub Kołotyło został laureatem Olimpiady o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej z matematyki.
Uczeń w etapie finałowym uzyskał 100% punktów możliwych do zdobycia i otrzymał tytuł laureata stopnia pierwszego
Serdecznie gratulujemy Jakubowi, Jego Rodzicom oraz opiekunowi: p. B. Zawilińskiej
Miło nam poinformować, że Pan Robert Góra został zakwalifikowany do udziału w warsztatach "Atomy wiedzy" w Genewie.
Zainteresowanie ministerialnym programem „Atomy wiedzy” przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, gdyż ORE otrzymało aż 257 zgłoszeń całej Polski. Wszystkie zgłoszenia były interesujące, zaangażowane i inspirujące więc wybór najlepszych osób był bardzo trudny. Spośród aplikujących wybrano 36 osób, które pojadą do Genewy w dniach 11-19 marca 2023 r..
Zajęcia warsztatowe będą się odbywały w Europejskim Instytucie Badań Cząstek Elementarnych CERN w Genewie. Oprócz warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać fabrykę antymaterii oraz laboratoria i eksperymenty tam przeprowadzane.
Gratulujemy Panu Robertowi Górze sukcesu i mamy nadzieję, że po powrocie podzieli się z nami zdobytą tam wiedzą.
27 i 28 lutego 2023 r odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Powiatu w Siatkówce Dziewcząt i Chłopców.
Miło nam poinformować, że drużyna dziewcząt w składzie:
Joanna Cebula 4f, Wiktoria Chowaniec 4e, Olga Święch 4e, Wiktoria Siwek 3b, Aleksandra Janik 3c, Angelika Martuszewska 3c, Katarzyna Szura 2e, Iga Szczerba 2f i Anna Kudłaty 2f zajęła I miejsce w Powiecie Gorlickim!
Natomiast drużyna chłopców w składzie:
Szymon Makowski 4a, Artur Bąk 2b, Jakub Kuzia 2b, Filip Liszka 3b, Tobiasz Kordyl 3b, Kacper Ciapaj 2e, Paweł Partka 4a, Łukasz Gąsior 1e i Michał Czerhoniak 1b zajęła II miejsce.
Serdecznie gratulujemy sukcesu obu drużynom oraz prowadzącemu zespoły p. Piotrowi Ciapaj.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Kim byli „Żołnierze Wyklęci”?
„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.
„Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.
Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób.
Działania podziemia antykomunistycznego
Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania „Solidarności” – najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.
Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Powered by aSc EduPage