• Klasa 2f na warsztatach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

          • 16 listopada klasa 2 f pod opieką Pana Bogusława Matały wzięła udział w warsztatach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach. Warsztaty zostały poprowadzone przez Panią mgr Annę Wirchniańską. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Jędrzejczykowi - Dyrektorowi Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach - "MEDYK GORLICE" za pomoc w zorganizowaniu tak ważnego przedsięwzięcia.

          • Święto Niepodległości w Kromerze

          • Dnia 10 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości .     W tym roku mieliśmy zaszczyt uczcić 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademia przygotowana przez uczniów, pod kierunkiem pani Ewy Klimek i pani Katarzyny Nowak- Zabierowskiej, była nie tylko okazją do refleksji nad trudną historią naszego kraju, ale także czasem wspólnego świętowania i patriotycznego ducha, który nas łączy. W przygotowaniu akademii zaangażowani byli następujący uczniowie: Marcelina Jędrzejowska 4c, Agnieszka Król 4c, Kacper Mołda, 4c, Mateusz Łaś 4a, Karol Baran 4a, Zuzanna Cudek 4a, Dobrawa Tomasik 3e, Maksymilian Waląg 3c, Artur Bąk 3b, Kamil Machowski 2a, Dominik Ostrowski 2a, Zuzanna Stec 2a, Zofia Prorok 2b, Amelia Margraf 2d, Klara Kuklicz 2d, Wiktoria Roman 2d, Dawid Czyżyk 2f, Daria Bochenek 2h, Aleksandra Rybka 1e, Emilia Jędrzejowska 1b, Paulina Skrobot 1g, Weronika Kuklicz 1d, Rozalia Warecka 1f, Weronika Kania 1e.

            O patriotyczny wystrój sali zadbała pani Joanna Nelepka- Sanek. Nagłośnieniem uroczystości zajął się pan Wojciech Tokarz, a pocztem sztandarowm,- pan Wacław Zięba.

          • Awans do II części I etapu OJA

          • Miło nam poinformować, że do II części I etapu 48 Olimpiady Języka Angielskiego zakwalifikował się uczeń klasy 4C - Jakub PociechaGratulujemy Jakubowi oraz życzymy sukcesu w kolejnych etapach. Opiekunem ucznia jest p. Marzena Pachana.

             

             

          • Komunikat Dyrektora

          • 16.11.2023r. wszystkie lekcje będą skrócone o 5 minut

            Czas trwania lekcji w dn. 16.11.23

            1.   8.00-8.40

            2.   8.45-9.25

            3.   9.30-10.10

            4.   10.25-11.05

            5.   11.10-11.50

            6.   12.00-12.40

            7.   12.50-13.30

            8.   13.35-14.15

            9.   14.20-15.00

            10.  15.05-15.45

          • Rzutnik dla szkoły

          • W dniu 31 października 2023r w gabinecie Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach miało miejsce miłe wydarzenie. W tym dniu przedstawiciele firmy Saint-Gobain Adfors przekazali  naszej szkole ufundowany rzutnik.  W imieniu Fundatora - Firmy Saint-Gobain Adfors przekazania dokonali Pan Janusz Sendecki, Dyrektor Zakładu Saint-Gobain ADFORS Polska , Pani Ewelina Kierońska-Kopka –Specjalista ds. szkoleń i administracji oraz Mikołaj Kowal. Serdecznie dziękujemy.

            Serdecznie dziękujemy Paniom Aleksandrze Baran oraz Renacie Kochan - członkom Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Kromera - za podejmowane starania w tej sprawie.

          • II miejsce w Powiatowej Licealiadzie w Szachach Drużynowych

          • Miło nam poinformować, że nasza drużyna zajęła II miejsce w Powiatowej Licealiadzie w Szachach Drużynowych, która odbyła się w dniu 7 listopada 2023 r. w Lipinkach. 

            Skład drużyny: Łucja Halibożek, Katarzyna Szura, Sebastian Mikołajczyk, Olaf Witusik.

          • Praktyczne lekcje biologii

          • Klasa 3e o profilu biologiczno chemicznym po realizacji działu botanika i funkcjonowanie roślin przygotowali zielniki . Dzięki temu mogli poznać budowę i cechy charakterystyczne wielu roślin z naszego otoczenia, a przede wszystkim wykorzystać zdobytą teoretyczną wiedzę w praktyce. Oto fragmenty wybranych zielników...​​​

            ​​​​​​​

            Młodzież klasy 2f o profilu biologiczno- chemicznym realizując na lekcji biologii zagadnienia dotyczące budowy i podziału systematycznego grzybów przynieśła do szkoły oryginalne okazy zebrane przez siebie. Najwięcej emocji wzbudził okrasek australijski przyciągając uwagę swoim pięknym kolorem, ale też "specyficznym" zapachem. Teoria wzbogacona o naturalne okazy zapewne lepiej się utrwali i na długo pozostanie w pamięci młodzieży.

          • Młodzież Kromera na wystawie Body Worlds w Katowicach

          • 20.10.2023r grupa 105 uczniów z klas o profilu biologiczno -chemicznym zwiedzała naukową wystawę dotyczącą budowy człowieka w Katowicach. Ekspozycja opowiada o cudzie złożoności i kruchości ludzkiego ciała i życia. Młodzież z Kromera oprowadzana przez naszego absolwenta P. Radosława Karasia obecnego studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mogła poznać szczegóły anatomii ciala człowieka, zobaczyć to czego nie można pokazać w pracowni biologicznej w szkole. Uczniowie mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ciele od momentu poczęcia przez dorosłość aż po jesień życia. Wystawa która prezentuje autentyczne ciała ludzkie zrobiła na młodzieży duże wrażenie.

          • Wycieczka do Chorzowa i Katowic

          • Dnia 20.10.2023 r młodzież z klasy 2f, 2g i 3e brała udział w wycieczce do Chorzowa i Katowic , gdzie uczestniczyła w lekcji zoologii w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym położonym na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.Uczniowie mogli poznać budowę i biologię wybranych gatunków zwierząt.Klasa 2f zwiedzała również Stadion Śląski -Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, gdzie mogli zobaczyć "Kocioł Czarownic" i obejrzeć miejsca które są niedostępne podczas największych wydarzeń organizowanych na obiekcie.

          • Wycieczka w Pieniny

          • W dniach 23 i 24.10.2023r klasa IVf I LO im. M. Kromera w Gorlicach uczestniczyła w wycieczce w Pieniny. Uczniowie pokonali pieszo 13 km trasę z Palenicy do Wąwozu Homole. Następnego dnia udali się do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Opiekunami wycieczki byli Pan Robert Gniady  i Pan Robert Basista.

          • Projekt europejski w naszej szkole

          • Miło nam poinformować, że nasz wniosek w ramach Konkursu 2023 Runda 1 KA122-SCH - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej - uzyskał akceptację Agencji Narodowej programu Erasmus+.

            Przez kolejne 18 miesięcy będziemy realizować projekt ROZWÓJ KOMPETENCJI KADRY JAKO PODSTAWA KSZTAŁCENIA WE WSPÓŁCZESNYM LICEUM. Został on opracowany przez p. Alicję Honek i p. Marzenę Wójtowicz, a jego budżet wynosi 48 911,00 euro. W ramach projektu kadra pedagogiczna I LO weźmie udział w licznych szkoleniach w krajach Unii Europejskiej.

            Naszym celem jest poszerzanie wiedzy, doskonalenie umiejętności i kompetencji językowych, poznawanie innowacyjnych metod i narzędzi pracy tak, aby móc kształcić kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi, świadomych wspólnych wartości UE, potrafiących zmierzyć się z problemami jutra, wyposażonych w wiedzę i umiejętności potrzebne do funkcjonowania zarówno w lokalnej, jak i europejskiej społeczności.

          • Sukcesy w Konkursie Fotograficznym „ Mieszkańcy Beskidzkich Lasów”

          • W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „ Mieszkańcy Beskidzkich Lasów”  organizowanym przez Nadleśnictwo Łosie.

            Uczestnicy konkursu przygotowali wiele  bardzo dobrych, interesujących  i oryginalnych zdjęć, czego dowodem są wyniki konkursu. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

             

            KATEGORIA „OBIEKT PRZYRODNICZY”

            I miejsce: Szymon Krężołek   IVa

            II miejsce: Marcelina Wal  Ie

            III miejsce: Szymon Krężołek  IVa

            Wyróżnienie:  Rozalia Warecka  If

             

             KATEGORIA „KRAJOBRAZ LUB ZJAWISKO PRZYRODNICZE”

            I miejsce: Weronika Nabożna IIIb

            II miejsce: Ewa Urzędowska  IVe

            III miejsce: Ksawery Szymczyk  Ie

            Wyróżnienie: Szymon Krężołek IVa

             

            KATEGORIA DREWNO JEST Z LASU:

            I miejsce: Weronika Mucha IIe

            III miejsce: Aleksandra Świerz IIIB

            Wyróżnienie: Ksawery Szymczyk  Ie

             

            Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło podczas „Święta Rydza” w Wysowej-Zdroju w dniu 08.10.2023r. 

            Gratulujemy wygranej a wszystkim uczestnikom  serdecznie dziękujemy  za udział w konkursie.

          • Odbyło się X Spotkanie Pokoleń

          • 30 września br. w Restauracji Pod Kogutkiem odbyło się X Spotkanie Pokoleń, tradycyjna impreza organizowana corocznie od 2012 roku przez Gorlickie Stowarzyszenie Przyjaciół I LO wraz z Dyrekcją Szkoły. Celem Spotkań jest podtrzymanie więzi absolwentów ze szkołą i umożliwienie im spotkania z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy. Spotkanie ma też integrować społeczność absolwentów różnych roczników jako wielką rodzinę „Kromera”.

            W tym roku w imprezie wzięło udział 150 osób. Wśród uczestników byli zarówno absolwenci, jak i nauczyciele – czynni oraz emerytowani. Roczniki absolwentów były reprezentowane bardzo szeroko – od maturzystów z 1973 roku, obchodzących Jubileusz 50 lecia – matury (44 osoby), dość liczną grupę maturzystów z 1977 roku (25 osób), przez kilkuosobowe najczęściej grupki przedstawicieli roczników maturalnych: 1985 (10 osób), 1986 (1 osoba), 1987 (1 osoba), 1993 (1 osoba), 1994 (1 osoba), 1999 (6 osób), 2000 (3 osoby), 2001 (1 osoba), 2002 (5 osób), 2004 (1 osoba), 2005 (11 osób). Pojedyncze osoby reprezentowały też roczniki: 1969, 1978 oraz 2010.

            Chętni do odwiedzenia szkoły i zobaczenia jej po latach mogli to zrobić od godziny 15.00. W szkolnym budynku oczekiwali na nich dyrektor Jan Drożdż oraz przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia.

            Spotkanie w lokalu rozpoczęło się od części oficjalnej, czyli krótkich wystąpień Prezes Zarządu Stowarzyszenia Renaty Kochan i dyrektora I LO Jana Drożdża. Następnie do uczestników imprezy przemawiali: burmistrz miasta i jednocześnie absolwent „Kromera” Rafał Kukla, członek Zarządu Powiatu, dawny dyrektor szkoły Jerzy Nalepka oraz przewodniczący Rady Powiatu Witold Kochan. W imieniu absolwentów świętujących Jubileusz 50 – lecia głos zabrała Anna Sasinowska (z domu Pawlus). W ramach tej części programu emerytowany nauczyciel wychowania technicznego pan Józef Załęski przekazał szkole namalowaną przez siebie kopię obrazu Walentego Wańkowicza „Mickiewicz na Judahu skale”.

            Po części oficjalnej tradycyjnie z programem artystycznym wystąpili obecni uczniowie, w tym roku reprezentowani bardzo licznie, z czego zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy bardzo się ucieszyli. Na program złożyły się piosenki oraz popisy taneczne dwóch par (jeden z tancerzy, Wojtek Parysz z Tarnowa, wystąpił dla nas gościnnie).
            Piosenki:
            1. „Serduszko puka w rytmie cza – cza” (z repertuaru Marii Koterbskiej) – wykonanie Agnieszka Król
            2. „To nasze ostatnie bolero” (z repertuaru Adrianny Biedrzyńskiej) – wykonanie Marcelina Jędrzejowska
            3. „Czy czuje pani cza-czę” (z repertuaru Andrzeja Rosiewicza) – wykonanie Dominik Bogusz
            4. Tango tandresse” (z repertuaru Marzeny Trybały) – wykonanie Marcelina Jędrzejowska

            Program taneczny:
            1. Zuzanna Machowska, Wojciech Parysz (ze szkoły tanecznej Klasa Tarnów) – 1. walc angielski, 2. tango
            2. Małgorzata Niemasik, Łukasz Gawlik – 1. cha-cha, 2. jive
            3. Zuzanna Machowska, Wojciech Parysz – 1. cha-cha, 2. rumba
            4. Małgorzata Niemasik, Łukasz Gawlik – walc wiedeński

            Wokalistom towarzyszyli akompaniatorzy:
            Skrzypce: Marcelina Jędrzejowska, Amelia Margraf, Paulina Skrobot, Karol Baran
            Saksofon: Emilia Jędrzejowska, Zofia Prorok, Adrian Górski
            Trąbka: Kamil Machowski, Daria Bochenek
            Klarnet: Zuzanna Stec
            Flet: Zuzanna Cudek
            Perkusja: Artur Bąk
            Akordeon: Mateusz Łaś
            Gitara: Dominik Bogusz, Dawid Czyżyk
            Fortepian: Karolina Grzesiak

            Nad przygotowaniem piosenek, wybranych do programu przez panią Katarzynę Nowak – Zabierowską, czuwał jak zwykle pan Rafał Wrona. Pomocą przy nagłośnieniu służył nasz absolwent Krystian Kosiński, który podczas spotkania pełnił też rolę DJ-a i wykonawcy utworów do tańca.
            Spotkanie zakończyło się … późno, co cieszy organizatorów, bo jest znakiem, że uczestnicy dobrze się bawili.
            Zapraszamy serdecznie na spotkanie przyszłoroczne, o którego terminie poinformujemy później. Szczególnie zapraszamy roczniki, które w ramach Spotkania Pokoleń chciałyby obchodzić swoje jubileusze maturalne!
            Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie, a także pomoc w jej przygotowaniu.

            Do zobaczenia jesienią 2024!

          • Czas trwania lekcji w dniu 12.10.2023 r.

          • W najbliższy czwartek tj. 12.10.2023 r. wszystkie lekcje będą skrócone o 10 minut.

            Czas trwania lekcji w dniu 12.10.2023 r.

            1. 8.00-8.35

            2. 8.40-9.15

            3. 9.20-9.55

            4. 10.10-10.45

            5. 10.50-11.25

            6. 11.35-12.10

            7. 12.20-12.55

            8. 13.00-13.35

            9. 13.40-14.15

            10. 14.20 – 14.55

          • Konkurs Mieszkańcy Beskidzkich Lasów

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie fotograficznym Mieszkańcy Beskidzkich Lasów organizowanym przez Nadleśnictwo Łosie.

            Uczestnicy złożyli w konkursie około 60 interesujących i oryginalnych zdjęć.

            W kategorii Obiekt Przyrodniczy I miejsce zajął Szymon Krężołek, 4a, II miejsce Marcelina Wal, Ie, i III miejsce Szymon Krężołek, 4a. Wyróżnienie otrzymała Rozalia Warecka, 1f.

            W kategorii Krajobraz lub Zjawisko Przyrodnicze I miejsce zajęła Weronika Nabożna z 3b, II mioejsce Ewa Urzędowska 4e, III miejsce Ksawery Szymczyk, 1e. Wyróżnienie zdobył Szymon Krężołek, 4a.

            W kategorii Drewno jest z Lasu I miejsce zajęła Weronika Mucha 2e, III miejsce Aleksandra Świerz 3b. Wyróżnienie otrzymał Ksawery Ryczek, 1e.

            Prace podziwiać będzie można podczas dwudniowego wydarzenie Święto Rydza w Wysowej- Zdroju.

          • Spotkanie z dietetykiem

          • 22.09.2023r w naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetykiem.Temat wykładu: Wpływ diety na szybkie myślenie, dobre samopoczucie i kreatywność w szkole i pracy. 
            W trakcie tego spotkania młodzież zapoznała się z wpływem różnych substancji odżywczych  na proces myślenia i zapamiętywania informacji. Tym razem opis z tego wydarzenia  przygotowali w języku angielskim  Kamil Kusiak i  Eryk Potok z kl. 3a.
            Życzymy miłej lektury :)

            Lots of people nowadays search for ways to keep fit and improve their well-being. Seeing that the world unfortunately is getting more and more obese over the years might make us think that it will be very hard. That’s why it’s very important to know the rules behind healthy eating how to apply them.

            Lalonde, who was a famous researcher in this topic, determined that over 50% of our general health is only up to our decisions and lifestyle!

            To live healthy doesn’t necessarily mean being cut off from our favorite snacks, you can eat some from time to time, but they shouldn’t contribute to more than 20% of your diet.

            The current problem of obesity is mainly caused by the fact that we eat too many calories. Portions are getting bigger and bigger. To deal with this issue we need to eat smaller portions and do so regularly so that blood sugar level is stable and doesn’t fluctuate. Having a good schedule is beneficial to that. It is generally recommended to have 5 meals in a day, spaced out about 3-4 hours from each other.

            We also need to drink at least one and a half liter of water per day. Energy drinks and other high-in-sugar beverages are not a good substitute. People often underrate water, although drinking it is an important part of a healthy diet. Mineral water with lots of magnesium and calcium ions will help your physical development. Studies show that even 1% dehydration can decrease your brain activity by 15%, meaning that in order to keep the pace of your work, you should drink a glass of water every hour.

            As a fun fact, did you know that by eating healthy you can boost your productivity levels even by 20%? That’s a lot! Because of that, it’s very important for students to eat healthy if they want to study effectively.

            According to studies, most students in Poland bring self-made sandwiches to school. These are quick to make, easy to pack as lunch and are generally a good option. But a “powerful” sandwich won’t contain only ham, butter and two slices of bread. Make sure you also add some vegetables, such as lettuce, tomatoes and onion. Using whole grain, dark bread will make it even better.

             

            Coffee is one of the most popular drinks that’s supposed to give a quick energy boost, and is generally considered to be safe and healthy. But drinking it past 4 PM may cause you to become even more tired than before, quite contrary to what you would expect.

            Another thing to note is that chocolate bars or mainly snacks containing a lot of sugar only give us a short burst of energy that quickly runs away over a period of 1-2 hours leaving us even more exhausted. That’s why it’s better to eat a proper meal.

            Try to make your diet more balanced and varied, eating different types of food will supply your organism with the nutrients that it needs.

            Unhealthy lifestyle may cause a lot of health problems, such as obesity or various mental illnesses. Taking care of your diet and making conscious decisions can reduce the risk of these problems. It’s alarming to see the global obesity levels become higher and higher each year.

             

             

            ERYK POTOK

            KAMIL KUSIAK

          • Udział młodzieży w wykładzie dr hab.n.med. Piotra Kukli

          • Dnia 23.09.2023 chętna młodzież profilowanych oddziałów biologiczno-chemicznych pod opieką nauczycieli wzięła udział w wykładach prowadzonych przez dr hab.n.med. Piotra Kuklę.
            Wykłady odbyły się na terenie gorlickiego szpitala. Podczas spotkania uczniowie poznali objawy i możliwości leczenia boreliozy jak również wiele faktów i mitów na temat witamin i różnych suplemetów diety.