• Ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów
     • Ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów

     • W dniu 6 grudnia 2021 roku młodzież Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody wraz z opiekunką koła panią Mariolą Łukasiak zorganizowała w naszej szkole warsztaty: „Ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów”. W czasie zajęć można było zdobyć wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem ozdób świątecznych z papieru, wikliny, włóczki, sznurka i innych materiałów, które można zebrać podczas spaceru na łące, w lesie oraz we własnym ogrodzie.

      Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy najchętniej tworzyli różnorakie ozdoby z wikliny, wykazali się bardzo duża pomysłowością, talentem i zaangażowaniem, czego skutkiem było powstanie wielu bardzo ładnych prac.

    • Przyjdź i napisz list!
     • Przyjdź i napisz list!

     • W poniedziałek 6 grudnia odbyło się główne wydarzenie Maratonu Pisania Listów, ale pisanie jeszcze się nie skończyło! Na razie mamy napisane około 340 listów, ale może uda się nam dojść do 500?

      Wciąż możesz przyjść i napisać list w obronie wybranego przez siebie bohatera! Papier, koperty, wzory i historie bohaterów są dostępne w bibliotece w godzinach pracy. Finał akcji przewidziany jest na piątek, 10 grudnia.

      Tymczasem dziękujemy osobom zangażowanym w organizację Maratonu. Mikołaj Mikrut, Szymon Dobek, Aleksandra Gurbowicz i Szymon Kleszyk z 3d4 przez cały dzień przybliżali piszącym prawa człowieka oraz sylwetki bohaterów, a uczniowie klasy 2d pomagali przy pisaniu listów. Także uczniowie 2d przekazali ciasta do sprzedaży, z której dochód pokryje wysyłkę napisanych listów.

      Maraton organizowały panie Joanna Łopata, Alicja Honek, Joanna Nalepka- Sanek i Monika Sopala.

     • XII Maraton Pisania Listów już w poniedziałek!

     • Ta piękna siatka została zawieszona w holu szkoły z okazji zbliżającego się Maratonu Pisania Listów!

      Już 6 grudnia (poniedziałek) w godzinach 9:30 do 14:30 będziemy pisać listy w obronie praw człowieka. Miejscem pisania będzie jak zwykle nasza szkolna biblioteka. Zapraszamy wszystkich chętnych!

      Ze względu na sytuację epidemiologiczną, listy będziecie mogli pisać także w kolejne dni tygodnia, w godzinach pracy biblioteki. Materiały na temat bohaterów, papier oraz koperty będą dostępne do piątku. W ten sposób unikniemy większych zgromadzeń. Prosimy też o wchodzenie do biblioteki w maseczkach.

       

     • I miejsce w konkursie Julii Ligęzy

     • Miło nam poinformować, że Julia Ligęza uczennica kl. Ie zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych w XXVII edycji Konkursu „ZNAM  MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ” o tematyce „Ocalić od zapomnienia - rodzinna historia powiązana z dziejami Ziemi Gorlickiej”.

     • Akcja profilaktyki czerniaka pod hasłem "Znamię? Znam je!"

     • W naszej szkole trwa tydzień profilaktyki czerniaka pod hasłem "Znamię? Znam je!". Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Celem programu jest przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz uświadamianie zagrożeń i zasad profilaktyki.

      W naszej szkole wydarzenie organizowane jest przez członków Szkolnego Koła Medyczno-Przyrodniczego pod opieką dr Magdaleny Semli-Kurzawy. W ramach wydarzenia przygotowany został punkt informacyjny na temat profilaktyki czerniaka w formie gazetki na korytarzu przy wejściu do sali gimnastycznej. W wybranych klasach zostanie przeprowadzona krótka akcja profilaktyczna prowadzona przez Annę Cieślę, uczennice klasy 1f oraz Małgorzatę Wszołek, uczennicę klasy 3e4 w ramach której uczniowie mogą zobaczyć film edukacyjny oraz rozwiązać grę interaktywną „Znamię! Znam je?. Zachęcamy również do odwiedzenia FB koła – znajdziecie tam informacje na temat profilaktyki czerniaka.

      Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w organizowanych spotkaniach.

       

     • Ekobohaterzy z Kromera najlepsi w Polsce!!!


     • Z radością i dumą informujemy, że drużyna „Ekobohaterów z Kromera” pod opieką dr Magdaleny Semla-Kurzawa zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Ekobohaterzy, za przeprowadzenie na terenie naszego powiatu kampanii „Podążaj za śladem” i tym samym Kromer został najbardziej proekologiczną szkołą w Polsce.

      Gratulujemy całej drużynie, w skład której weszli uczniowie klasy 3f : Ewelina Basista, Justyna Hudzik, Marta Jankowska, Maria Jarkiewicz, Patrycja Maniak, Kamila Sekuła, Sebastian Stec, Sylwia Ślusarczyk i Urszula Ziomek.

      Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny Ekobohaterzy zorganizowany został przez Główny Instytut Górnictwa, pod patronatem Ministerstwa Klimatu, a finansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs miał na celu promowanie wśród uczniów proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju. W dniu 19 listopada 2021 roku, podczas uroczystej gali w Katowicach, ogłoszono wyniki konkursu i wręczono każdemu członkowi zwycięskiej drużyny oraz opiekunowi atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym smartfon, głośnik bezprzewodowy oraz dysk zewnętrzny. Nagrodą specjalną jest nagranie profesjonalnego filmu z udziałem Ekobohaterów z Kromera.

      Ponadto nasza szkoła otrzymała wartościowe nagrody, tj. tablicę interaktywną oraz dodatkowe wyposażenie pracowni biologicznej (m.in. mikroskopy, modele i zestawy edukacyjne). Łączna kwota otrzymanych nagród rzeczowych to ponad 25 000 zł.

      Dumni z osiągniętego sukcesu, dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania, zarówno na etapie przygotowań, jak i trwania konkursu. W szczególności dziękujemy następującym osobom: Pani Starosta Gorlicki Maria Gubała, która objęła wydarzenie honorowym patronatem, Burmistrz Miasta Gorlice Pan Rafał Kukla, Eko-doradca Urzędu Miejskiego Paulina Setlak oraz Dyrektor I LO Pan Jan Drożdż, którzy wspierali nas na każdym etapie trwania konkursu i okazali wielką pomoc w organizacji kampanii. Chcemy również podziękować –lokalnym sponsorom kampanii, tj. przedsiębiorstwom: Arpi Group, Empol i Saint Gobain, a także pozostałym instytucjom i organizacjom: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Wydział Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gorlicach, MPGK w Gorlicach, Liga Ochrony Przyrody Oddział Gorlice, GCK Gorlice.

      Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu gorlickiego oraz do szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody którzy wzięli czynny udział w naszej akcji organizując wydarzenia w swoich szkołach.

      Na zakończenie dziękujemy uczniom, młodzieży i wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, którzy śledzili nasze media społecznościowe, brali udział w wydarzeniach i wspierali nas na każdym etapie trwania konkursu. Dziękujemy lokalnym mediom: Gorlice TV, HaloGorlice, radio RDN Małopolska oraz Gazeta Gorlicka.

      Relacja z gali wręczenia nagród i odczytania wyników dostępna jest tutaj: 

      https://www.youtube.com/watch?v=g0lSK_QVmfA

     • Profilaktyczne spotkanie z funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach

     •                    

                          W dniu 15 i 17 listopada br. uczniowie klasy I a, I b, I c, I d, 3 b wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z  funkcjonariuszem z  Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.


                  Podczas spotkań z klasami pierwszymi asp. Gustaw Janas omówił zagadnienia dotyczące cyberprzemocy i cyberbezpieczeństwa. Funkcjonariusz zwrócił uwagę na fakt, iż hejt i przemoc w Internecie wśród młodzieży szkolnej są zjawiskiem  niestety powszechnym  od dawna, jednak często ukrywanym, zwłaszcza przez ofiary i świadków cyberprzemocy. W trakcie spotkania policjant edukował  uczestników na temat konsekwencji prawnych takich zachowań, a także prawidłowego zabezpieczania konta na portalach społecznościowych. Asp. Gustaw Janas radził także, jak zachować się i gdzie udać w sytuacjach, kiedy doświadczyło się lub zauważyło akt cyberprzemocy.

                  Funkcjonariusz Policji w klasie 3 b poruszył również bardzo ważny temat, jakim jest handel ludźmi.  
      W trakcie spotkania z młodzieżą policjant przedstawiał główne zagadnienia związane z handlem „żywym towarem”, metodami pozyskiwania osób, wskazując przy tym na różne formy i skalę tego zjawiska oraz sposoby niwelowania i unikania zagrożeń. Policjant przypomniał, że na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek.
      Spotkanie to było okazją do podniesienia świadomości młodych osób w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlem ludźmi oraz przekazania podstawowych informacji, jak nie stać się jego ofiarą.


       

       

         

     • Akcja charytatywna w szkole

     • W dniu 18.11.2021r. Szkolne Koło Caritas oraz Szkolny Klub Wolontariatu zorganizowały akcję charytatywną, z której całkowity dochód został przekazany uczniom naszej szkoły znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Podczas akcji zostały sprzedane 43 paczki, a łączny dochód wyniósł 427,01 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji!!!

     • Szycie chirurgiczne ran

     • 16 listopada b.r. klasy o profilu medycznym wzięły udział w spotkaniu z weterynarzem panem Jackiem Jaworkiem. Tematem zajęć bylo szycie chirurgiczne ran. Po zapoznaniu się z teorią, uczniowie ćwiczyli szycie ran.

      Zajęcia zorganizowane przez pana Bogusława Matałę pozwoliły uczniom zobaczyć w praktyce że umiejętności manualne są w zawodach medycznych często równie ważne jak nauczona się z książek teoria.

     • Uwaga konkurs!

     •  

      Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze ponawia konkurs na logo i nazwę naszego koła.

      W konkursie może wziąć udział każdy uczeń uczęszczający do I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach. Każdy uczestnik nadsyła jedną nazwę oraz jeden projekt logo. Nazwa powinna być zapisana w formacie: .doc/.docx. Każdy projekt powinien być przedstawiony w wersji elektronicznej. Projekty mogą być wykonane w dowolnej technice graficznej. Projekty graficzne powinny być zapisane w jednym z następujących formatów: *.psd/*.cdr lub *.jpg w wysokiej rozdzielczości (min. 2000x2000 pikseli), rozmiar plików nie powinien jednakże przekraczać 25MB.

      Dla autora najlepszej nazwy i grafiki przewidziana jest nagroda!!

      Więcej szczegółów szukajcie na plakacie oraz w regulaminie, który dostępny jest w sekretariacie szkoły oraz u opiekuna koła dr Magdaleny Semli-Kurzawy.

     • „ZNAM MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ”

     • Miło nam poinformować, że Julia Ligęza uczennica kl. I e zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych w XXVII edycji Konkursu „ZNAM  MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ” o tematyce „Ocalić od zapomnienia - rodzinna historia powiązana z dziejami Ziemi Gorlickiej”.

       Gratulujemy serdecznie uczennicy.  Opiekunem Julii była Pani Elżbieta Góra.

     • Obchody Święta Niepodległości

     • W dniu 10 listopada, nasza szkoła uczciła Święto Niepodległości, dołączając do akcji Szkoła do Hymnu. Uczniowie zaśpiewali wspólnie hymn oraz wysłuchali montażu słowno- muzycznego upamiętniającego wydarzenie listopada roku 1918. 

      Pamiętajmy że Polska wciąż potrzebuje naszego patriotyzmu. Dziś nie przejawia się on w potrzebie walki i obrony naszego kraju, ale w wypełnianiu obowiązków obywatela, dbaniu o siebie nawzajem, godnego reprezentowania naszego środowiska i kraju w Unii Europejskiej i na świecie.

      #szkoładohymnu  #11listopada

     • Awans do II etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

     • 5 listopada w odbył się I etap Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński dla uczniów klas przedmaturalnych oraz maturalnych.

      Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie:

      • Kajetan Borowicz – III e4
      • Alicja Bednarz – III e4
      • Kornelia Łacny – III e4
      • Nina Rębisz– III e4
      • Katarzyna Padoł – III e4
      • Jakub Bednarz – III e
      • Anna Nowak – III e
      • Kacper Rak – III e
      • Anna Wieściecińska – III e

      Opiekę nad uczniami sprawują mgr Jolanta Szymczyk i dr Anna Knapik. Gratulujemy uczniom i ich rodzicom i życzymy powodzenia w następnym etapie, który odbędzie się 10 grudnia 2021.

       

     • Zmiana czasu trwania lekcji w dniu 12.11.2021 r.

     • W związku z trudnościami komunikacyjnymi, w dniu 12.11.2021r. lekcje będą skrócone. Zajęcia będą odbywały się wg następującego planu:

      1. 8.00-8.35
      2. 8.40-9.15
      3. 9.25-10.00
      4. 10.15-10.50
      5. 10.55-11.30
      6. 11.35-12.10
      7. 12.20-12.55
      8. 13.00-13.35
      9. 13.40-14.15
     • Zajęcia z MChE

     • W paźdzerniku bieżącego roku rozpoczeła się kolejna, 3 już edycja zajęć Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Uczniowie rozpoczęli swoją przygodę z fizyką, chemią i biologią. Na pierwszych zajęciach został im przedstawiony progam zajęć.

      Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt realizowany przez Powiat Gorlicki przy wsparciu Unii Europejskiej.

     • Uczenie się metodą aktywizującą na lekcjach biologii

     • W październiku uczniowie klas medycznych 3e, 3e4 i 3b wzięli udział w lekcjach, podczas których wykonali sekcję ryby. Uprzednio zapoznali się z budową tych zwierząt podczas zajęć, jednak zobaczenie narządów wewnętrznych oraz wyizolowanie ich własnoręcznie to zupełnie inna sprawa.

      Dlatego ważne jest żeby uczyć się w sposób aktywny. Wiedzieli to już starożytni uczeni- „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” te słowa wypowiedział Konfucjusz w V wieku przed naszą erą.

      Uczniowie pracowali pod kierunkiem mgr Bogusława Matały.

    • Zajęcia terenowe z biologii
     • Zajęcia terenowe z biologii

     • W dniu 07 października 2021r. klasa II e udała się na wycieczkę naukową w ramach projektu prowadzonego przez Nadleśnictwo Gorlice „Mała retencja – więcej wody dla przyrody”. Miejscem szkolenia były okolice Wołowca w Beskidzie Niskim. Kierownikiem naukowym wyjazdu był pan profesor Bogusław Matała, nauczyciel biologii.
      Po przybyciu na miejsce młodzież udała się na obserwacje naukowe prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Gorlice. Projekt budowy małych zbiorników retencyjnych w Beskidzie Niskim wychodzi naprzeciw racjonalnej gospodarce wodnej, a także służy rozwojowi flory i fauny w okolicznych lasach. Wartym podkreślenia jest fakt, iż tego rodzaju ingerencja człowieka w ekosystem bardzo pozytywnie stymuluje bio odnawialność i bioróżnorodność zasobów przyrodniczych. Rzecz w tym, że małe zbiorniki retencyjne, mimo iż są dziełem inżynierii leśnej, czyli zostały zaprojektowane i sztucznie utworzone przez człowieka, doskonale naturalizują się w leśnym otoczeniu. Dla młodzieży była to zatem niezwykle cenna obserwacja świadcząca o sensowności i celowości prowadzenia zrównoważonej i przemyślanej gospodarki leśnej. 
      Pracownicy Nadleśnictwa w sposób wyrazisty i przekonujący zaprezentowali zjawisko mądrego działania ludzi w obszarze kontaktu człowieka z naturą. 
      Uczniowie klasy II e z zainteresowaniem śledzili podejmowane zagadnienia. Na  pewno sporym uatrakcyjnieniem wyjazdu były przeprawy przez występujące na trasie wycieczki cieki wodne. Nie obyło się bez niegroźnych delikatnych „kąpieli”. Na szczęście w pojedynczych przypadkach. Było więc także sporo uśmiechów, zwłaszcza, że sprzyjała pogoda i przyroda obdarowała estetów wspaniałym widokiem złotej polskiej jesieni. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko zorganizowane przez niezwykle gościnnych gospodarzy tych terenów, to znaczy leśników z Nadleśnictwa Gorlice.
      A wszystko to można było poznać i przeżyć zaledwie kilkanaście kilometrów od Gorlic. Drugi opiekun wycieczki - wychowawca klasy II e – Wacław Zięba, nauczyciel języka polskiego podsumował całość słowami gorlickiego poety epoki romantyzmu, Wincentego Pola „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

    • Spotkanie z lekarzem
     • Spotkanie z lekarzem

     • 29 października  2021 roku odbyło się  spotkanie uczniów naszej szkoły z Panem Wojciechem Przybytniem  - lekarzem medycyny  rodzinnej, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego .

      Zgromadzona młodzież z klas przede wszystkim biologiczno – chemicznych (np.  III b 4, IIIe, IIIe4) mogła poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób bakteryjnych i wirusowych, poznając ich drogi zarażenia, objawy i działania profilaktyczne. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość pomiaru ciśnienia, osłuchania pracy serca  i sprawdzenia saturacji.  
      Uczniowie dzięki zastosowaniu aktywizujących metod prowadzenia zajęć, ciekawej prezentacji, przykładom z życia i dyskusji zdobyli wiedzę, która pozostanie na długo w pamięci uczestników tego spotkania. 

      Spotkanie zorganizował mgr Bogusław Matała

     • Szkoła Pamięta

     • W październiku 2021r. nasze liceum bierze udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła Pamięta. 

      W jej ramach uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w różnych aktywnościach:

      • Nasi uczniowie pod opieką pana Piotra Ciapaja odwiedzili cmentarz wojenny nr 91 na Górze Cmentarnej w Gorlicach. Pod Gorlicami miała miejsce jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej. Zostało po niej w regionie kilkaset cmentarzy.
      • Klasy I przygotowały materiały o znanych i nieodkrytych miejscach, ważnych postaciach i wydarzeniach z naszego regionu. Zorganizowana została wystawa w bibliotece szkolnej. Materiały i wystawa opracowane były przez uczniów pod opieką pani Joanny Nalepki- Sanek.
      • W tym roku świętujemy odzyskanie Godła skradzionego z naszej szkoły przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Godło eksponowane jest aktualnie w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach, a obejrzeli je uczniowie pod opieką pani Joanny Nalepki- Sanek.
      • W trakcie spacerów po centrum miasta uczniowie pod opieką pań Alicji Honek i Joanny Łopaty obejrzeli nowe murale- piękne owady, upamiętniające kolekcję księdza Bronisława Świeykowskiego, burmistrza Gorlic w czasie Bitwy pod Gorlicami.
      • Tablice upamiętniające nauczycieli i uczniów poległych w czasie I i II wojny światowej mijamy codziennie na szkolnym korytarzu. Czasami warto się przy nich zatrzymać. Po szkole uczniów oprowadziła pani Joanna Nalepka- Sanek.

      #SzkołaPamięta

     • Licealiada Szachowa dla Kromera!

     • W dniu 28.10.2021r. na terenie Gorlickiego Klubu Szachowego "Kornuty" w Gorlicach odbyła się Licealiada  Szachowa organizowana przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Bieczu.

      Drużyna I LO im. M. Kromera w Gorlicach w składzie: Anna Wieściecińska, Wiktoria Liana, Katarzyna Szura oraz Wiktoria Wszołek zajęły I miejsce zdobywając Mistrzostwo Powiatu. Teraz drużynę czeka udział w Mistrzostwach Województwa, które odbędą się w Myślenicach. Gratulacje!!! Opiekunem grupy jest mgr Robert Gniady.

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.