23 października 2025 r. w naszej szkole odbył się Dzień Zero Waste – wyjątkowe wydarzenie promujące świadome, ekologiczne i odpowiedzialne działania na co dzień. Jego głównym celem było kształtowanie postaw proekologicznych, ograniczanie ilości odpadów, ponowne wykorzystywanie surowców oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.
Organizatorami wydarzenia były Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze, Szkolne Koło Ekologiczne, przy współpracy z Samorządem Uczniowskim. W przedsięwzięcie aktywnie włączyli się także uczniowie klasy 2b i 1f przygotowując stoiska konkursy edukacyjne.
Cele wydarzenia:
· rozwijanie odpowiedzialności za środowisko naturalne,
· promocja idei Zero Waste – „mniej odpadów, więcej działania”,
· ograniczenie marnowania żywności poprzez edukację i dobre praktyki,
· zachęcanie do recyklingu i upcyklingu, czyli ponownego wykorzystywania materiałów.
Podczas trwania wydarzenia uczniowie przynieśli do szkoły niepotrzebne tkaniny (np. stare T-shirty, bawełniane materiały) oraz foliowe reklamówki i szklane słoiki lub butelki. Zamiast trafić do kosza –otrzymały drugie życie. Na stanowiskach można było:
· uszyć torby na zakupy ze starych koszulek,
· wykonać gumki do włosów z materiałowych resztek,
· stworzyć eko-pojemniki z foliowych reklamówek,
· ozdobić szklane słoiki i butelki metodą decoupage.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska tematyczne z praktycznymi rozwiązaniami Zero Waste. Uczestnicy mogli się dowiedzieć m.in.:
· jak wykorzystać fusy z kawy jako naturalny nawóz,
· dlaczego zmielone skorupki jaj są źródłem wapnia,
· jak przygotować odżywkę do roślin ze skórek banana,
· jak zrobić naturalny peeling i maseczki,
· jak przygotować eko-pastę do czyszczenia butów.
Nie zabrakło także konkursów z nagrodami – do wygrania były m.in. naturalne mydełka wykonane przez uczniów i torby na zakupy wykonane z niepotrzebnych materiałów.
Podczas Dnia Zero Waste w wybranych klasach odbyły się inspirujące spotkania uczniów z Wiktorią Mikrutą z klasy 3h oraz Zuzanną Burkot z klasy 3a. Dziewczyny przybliżyły ideę ruchu Zero Waste, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia dla środowiska wynikające z niewłaściwego gospodarowania odpadami.
Wydarzenie koordynowały Panie Alicja Honek, Paulina Szymańska i Magdalena Semla-Kurzawa.