W dniu 4 października w auli naszej szkoły odbyły się VI Kromerowskie Spotkania z Historią poświęcone 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Na początku spotkania Dyrektor Szkoły Jan Drożdż przywitał przybyłych gości m.in. Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Tadeusza Mikruta, członka zarządu Powiatu Gorlickiego Pana Marka Ludwina, prelegenta dr hab. Andrzeja Olejko oraz obecnych na sali uczniów klas 1d, 3d i 3e. Przedstawił też tło historyczne wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w 1944 r. Następnie Pan Jerzy Tomasik nauczyciel historii I LO im. Marcina Kromera, pomysłodawca i współorganizator Kromerowskich Spotkań z Historią przypominał, że celem Spotkań jest pokazanie punktów (wydarzeń i ludzi), gdzie historia naszej „małej ojczyzny” spotyka się z historią naszego Narodu i Państwa, stając się jej integralną częścią.
Zgromadzeni na sali uczestnicy spotkania poznali historię powstańców warszawskich i warszawiaków, których los połączył z naszym miastem. Wymienieni zostali: Eugeniusz Radomski ps Zając żołnierz szarych szeregów, a w czasie powstania batalionu Parasol. Rodowity warszawiak, od 1946 r. obywatel Gorlic. Pani Janina Miodek warszawianka, która po upadku powstania zmuszona została do opuszczenia Warszawy i zamieszkania w Gorlicach, podobnie jak Pani Lucyna Świątek. Janina Załęska tytułowa sanitariuszka z piosenki powstańczej „Sanitariuszka Małgorzatka”, która przed wojną przez jakiś czas mieszkała niecałe sto metrów od budynku „Kromera” na ulicy Jagiełły w kamienicy Tarczyńskich. Ten nieznany fakt wydobyła na światło dzienne Urszula Karasińska autorka książek o Gorlickich ulicach. Ziemię Gorlicką z Powstaniem Warszawskim połączyli też polscy lotnicy, którzy niosąc pomoc walczącej stolicy zginęli w katastrofach lotniczych zestrzelonych przez Niemców samolotów w Banicy 27/28.08. 1944 oraz w Olszynach 16/17 sierpnia koło Biecza.
Fascynującą historię tych i innych polskich lotników niosących pomoc powstańcom warszawskim przedstawił w swoim pełnym ekspresji wykładzie dr hab. Andrzej Olejko, historyk wojskowości i lotnictwa, Przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Dywizjonu 303 im. Jana Zumbacha.
Pamięci warszawskim bohaterom poświęcona była krótka część artystyczna, która wprowadziła klimat sierpnia 1944 roku. Wsłuchaliśmy trzech piosenek w wykonaniu naszych artystów z klasy 3e i 1d : „Miasto 1944” – wyk. Wiktoria Ziobrowska, akompaniament Emila Stawiarska, „Dziś idę walczyć mamo” - wyk. Zuzanna Kordzikowska, Beata Kamyk, Julia Kaleta, Klaudia Dyląg, „Sanitariuszka Małgorzatka” – wyk. Natalia Pyrcioch, akompaniament Dominik Turek. Wiersze deklamowali Patryk Ziółkowski (kl. 3e) oraz Szymon Jędrzejowski (kl. 2d). W rolę powstańców wcieli się: Jakub Gryga, Jakub Gryboś, a w rolę sanitariuszki Małgorzatki Emilia Szurek. Wzruszającą powstańczą scenografię przygotowała Pani Joanna Nalepka – Sanek.
Tematem kolejnych VII Kromerowskich Spotkań z Historią będzie Kazimierz Pułaski i jego związki z Ziemia Gorlicką.