• Sukces w debacie oksfordzkiej poświęconej Łukasiewiczowi

          • 15 czerwca (środa) w I LO im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, odbyła się debata oksfordzka poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi. Czas i miejsce jej przeprowadzenie nie były przypadkowe. Rok 2022 został przez Sejm RP ustanowiony „Rokiem Łukasiewicza”, a uczniem szkoły organizatora debaty czyli ILO w Rzeszowie ( w latach 1832 – 1836, wtedy popijarskiego gimnazjum) był właśnie Ignacy Łukasiewicz. Zaproszenie naszej szkoły do debatanckiej potyczki na argumenty, też miało swoje uzasadnienie. Gorlice to miasto nieodłącznie związane z postacią wielkiego polskiego wynalazcy lampy naftowej i procesu destylacji nafty oświetleniowej – stąd „Gorlice Miasto Światła”.

               Teza debaty była następująca: „Działalność Ignacego Łukasiewicza na rzecz społeczeństwa polskiego była ważniejsza niż jego wkład w postęp technologiczny”. Miejscem przeprowadzenia debatanckiej rozgrywki był zabytkowy, kameralny dziedziniec rzeszowskiego liceum.

                Nasza reprezentacja w składzie Aleksandra Gurbowicz, Mikołaj Mikrut, Szymon Dobek - wszyscy z klasy 3d4 oraz Michał Buźniak z klasy 2d wylosowała stronę „Opozycji”- argumenty przeciw tezie, drużyna przeciwna czyli reprezentacja szkoły gospodarza stronę „ Propozycji” – argumenty za tezą. Debatę oceniało trzyosobowe profesjonalne jury.  Przebieg debaty był emocjonujący,  z niespodziewanymi zwrotami akcji i zaskakującym doborem argumentów. Zgromadzona widownia nie miała prawa się nudzić. Na widowni byli przedstawiciele najwyższych władz Rzeszowa, uczniowie i nauczyciele ILO im. S. Konarskiego na czele  z Dyrektorem Piotrem Wanatem. Byli również członkowie naszego Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich z jego  opiekunem Jerzym Tomasikiem oraz Dyrektorem Janem Drożdżem. (Wyjazd tak licznej grupy z Gorlic był możliwy dzięki zasponsorowaniu przez Miasto Gorlice środka transportu w postaci autobusu). Po zakończonej debacie jury ogłosiło wynik. Zwycięzcą debaty jednogłośnie zostało I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Kończąc spotkanie swoje wielkie uznanie i podziw dla zwycięzców debaty za poziom, kulturę wypowiedzi, argumentację i debatancki profesjonalizm wyraziła pani  Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Krystyna Stachowska Wiceprezydent  Miasta Rzeszowa.

            Gratulujemy sukcesu i godnego reprezentowania Naszej Szkoły i Miasta Gorlice!

             

          • Zajęcia z fizyki w ramach MCHE na AGH w Krakowie

          • W dniu 22.03 uczniowie klasy 2a wraz z nauczycielami: Robertem Górą i Sławomirem Dedą uczestniczyli w warsztatach z fizyki na AGH w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Tematem zajęć był „Model Einsteina zapoczątkowujący ścisłą kosmologię relatywistyczną”. Podczas wykładu prowadzonego przez dr Tomasza Płazaka uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat podstaw kosmologii relatywistycznej.

             Po wykładzie dr Tomasza Płazaka uczniowie wzięli udział pod kierunkiem dr inż. Pawła Janowskiego w zajęciach w pracowni fizycznej.  Podczas zajęć praktycznym mogli wykonywać doświadczenia z zakresu między innymi z akustyki, drgań, ruchu falowego, optyki, elektromagnetyzmu i prądu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami jakie wykonują studenci podczas zajęć w ramach pracowni fizycznej.  Zajęcia były bardzo ciekawe i poszerzające wiedzę uczniów z zakresu astronomii i fizyki.

          • Małopolska chmura- zajęcia z fizyki 2021/22

          • W bieżącym roku szkolnym 2021/22 w naszej szkole realizujemy zajęcia w ramach projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach”. Głównym celem projektu w tym roku szkolnym jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach w zakresie chemii, biologii, fizyki i informatyki przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych. W zajęciach on-line z fizyki uczestniczy 15 uczniów.

            W ramach zajęć on-line z fizyki prowadzonych przez pracowników AGH w Krakowie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w cyklu wykładów  dotyczących świata mikro i nanotechnologii  z dużą ilością ciekawych doświadczeń związanych z praktycznym zastosowaniem nanomateriałów  przeprowadzonych przez dr inż. Jana Michalika, wykładach i doświadczeniach prowadzonych przez dr inż. Pawła Janowskiego dotyczących fizyki jądrowej, ruchu drgającego i zjawiska polaryzacji oraz  zajęciach z kosmologii prowadzonych przez dr Tomasza Płazaka.

            Zajęcia te pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę z zakresu fizyki i astronomii.

          • Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy „Międzygwiezdny pył”

          • W III etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego z elementami astronomii i kosmologii „Międzygwiezdny pył”, konkurs wiedzy 2021/22 wzięli udział uczniowie naszej szkoły uzyskując wysokie wyniki. Finalistami zostali uzyskując wysokie miejsce tuż za podium:

            4 miejsce w Polsce ex aequo zajęli Oliwia Gruca z kl.2a i Szymon Krężołek z kl.2a

            5 miejsce Zuzanna Cudek z kl.2a

            W III etapie uczestniczyli też uczniowie:

            Mateusz Łaś, Małgorzata Brach, Weronika Majcher i Marcelina Jarek – wszyscy z kl.2a

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym

          • Zajęcia w ramach MCHE na UR w Krakowie

          • W dniu 25.05 uczniowie klasy 1f wraz z nauczycielem dr Magdaleną Semlą-Kurzawą uczestniczyli w warsztatach z biologii na Uniwersytecie Rolniczym w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Tematyka zajęć dotyczyła układu kostnego i „czytania” z kości. W pierwszej części zajęć uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat anatomii człowieka. Na zajęciach dowiedzieli się jak zbudowana jest kość, jakie kości budują szkielet człowieka, jak pracuje antropolog, jakie różnice są między archeologiem a antropologiem. W drugiej części zajęć uczniowie nauczyliśmy się rozróżniać kości i wskazywać na szkielecie. Na zakończenie zajęć przybliżono metodykę prac terenowych i przedstawiono możliwości analiz specjalistycznych, które poszerzają naszą wiedzę o zmarłych, ich wyglądzie, budowie ciała, diecie, przebytych lub trapiących ich chorobach, jak i ostatecznie o przyczynach ich śmierci. Zajęcia były bardzo ciekawe i ważne dla dalszej edukacji uczniów realizujących przedmiot biologia w zakresie rozszerzonym.

          • Dzień Otwarty

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy dotarli do naszej szkoły w dniu 31 maja 2022r. na nasz Dzień Otwarty. Pokazaliśmy Wam naszą szkołę i nas samych, zachęcając do dołączenia do naszego grona już we wrześniu. Czekamy na Was! :-)

            Zdjęcia- Karolina Oświęcimska, Zuzanna Kopka i Joanna Łopata.

          • Wyróżnienie w konkursie fotograficznym

          • W XII Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Osobliwości ziemi gorlickiej" nasza uczennica Weronika Nabożna zdobyła wyróżnienie w kategorii "Moja najlepsza fotografia". Gratulujemy Weronice sukcesu w dziedzinie artystycznej!

          • Sukcesy matematyczne

          • Miło nam poinformować, że w konkursie Kangur Matematyczny edycja 2022 który odbył się w naszej szkole 17 marca b.r. nasi uczniowie odnieśli sukcesy.

            Najlepszy wynik-  bardzo dobry- uzyskał Maciej Pyznar z klasy 1a (B. Zawilińska)

            Siedmiu uczniów uzyskało wynik wyróżniony, a są to:

            1. Kacper Szarłowicz 1a
            2. Michał Stępień 1a
            3. Zuzanna Cudek 2a
            4. Piotr Zborowski 3a
            5. Jakub Kołotyło 3a4

            są to uczniowie p. B. Zawilińskiej

            1. Zuzanna Czeluśniak 1b – p. Edyta Augustyn
            2. Vanessa Staroń – 1e – p. Maciej Bajorek

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej

          • Dnia 25.05.2022 r. na stadionie OSiR w Gorlicach drużyna chłopców zajęła II miejsce w Mistrzostwach powiatu w piłce nożnej. Gratulujemy.


            Skład drużyny:

            Kacper Wójtowicz

            Patryk Śleziak

            Jakub Tumidajski

            Krystian Kostrzewa

            Bartłomiej Knych

            Jan Apolla

            Michał Gliwa

            Mateo Trybek

            Wojciech Zakrzewski


            Gratulujemy !

          • Sukces w siatkówce plażowej

          • Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły zdobyły II miejsce w zawodach powiatowych w siatkówce plażowej.

            Skład drużyny:
            Aleksandra Janik  2c
            Angelika Martuszewska 2c
            Iga Szczerba 1f

          • Klasa 2b w Toruniu i Bydgoszczy

          • W dniach 28.04-01.05 klasa 2B pod opieką wychowawczyni pani Ewy Orchel i pani Teresy Niemiec, udała się na wycieczkę do Torunia i Bydgoszczy

            Relacja uczennicy Wiktorii Gąsior:  W pierwszy dzień po kilku godzinach drogi mieliśmy czas tylko na zakwaterowanie oraz spacer po okolicy. Mieszkaliśmy w samym centrum Torunia, co było dużym ułatwieniem, ponieważ wszędzie było blisko. 

            Następny dzień rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który oprowadził nas po starówce i przedstawił nam ważne punkty, opowiadając historię Torunia. Wstąpiliśmy też na seans do planetarium, a następnie do domu Mikołaja Kopernika. Przez idealną lokalizację mogliśmy dotrzeć pieszo w każde interesujące nas miejsce. 

            W trzeci dzień pojechaliśmy pociągiem do Bydgoszczy, gdzie przewodnik przedstawił nam urok tego miasta. Wstąpiliśmy też do muzeum oraz na punkt widokowy, a tam podziwialiśmy panoramę Bydgoszczy. Byliśmy tam w czasie majówki, więc dopisywały nam dodatkowe atrakcje zorganizowane przez miasto. 

            Czwarty dzień był również ostatnim. Byliśmy w Domu Eskenów, czyli muzeum historii Torunia. Następnie udaliśmy się na dłuższy spacer, aby pożegnać się z pięknym miastem. Później udaliśmy się na pociąg powrotny do domu. Pogoda naprawdę dopisała, a klasa na pewno bardzo miło zapamięta ten wyjazd :)

          • 2 miejsce w Powiatowych Zawodach w Halowej Piłce Nożnej

          • Dnia 4 kwietnia b.r. odbyły się powiatowe zawody dziewcząt w halowej piłce nożnej. Nasza drużyna w składzie:

            Małgorzata Więcek 3a, Julia Fryczek3e4, Daria Skoczeń 3e4, Magłorzata Niemasik 2e, Aleksandra Grad 2e, Angelika Martuszewska 2c, Anna Kudłaty 1f, Patrycja Trybus 2d, Wiktoria Gubała 2c i Marta Wiejaczka z 2d

            zajęła 2 miejsce!

            Gratulujemy! Opiekę nad drużyną sprawowała pani Lidia Mieszek.

          • Podsumowanie udziału w projekcie LIFE- IP EKOMAŁOPOLSKA

          • W dniach 16-18.02.2022 uczniowie klas 1f, 2f i 3c4 uczestniczyli w lekcjach online przeprowadzonym przez Panią Gabrielę Mazur, doradcę ds. klimatu i środowiska w Powiecie Gorlickim. Podczas ciekawej prelekcji uczniowie mogli dowiedzieć się jak konsumpcjonizm wpływa na środowisko, na czym polega świadoma konsumpcja, dlaczego gospodarka odpadami jest ważna i jak na co dzień możemy ograniczać odpady. Spotkanie odbyło się w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA "Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego" realizowanego przez Powiat Gorlicki. Dnia 22 kwietnia miało miejsce podsumowanie udziału w projekcie podczas którego szkoła otrzymała kosze na odpady segregowane i żarówki energooszczędne.  

            Udział naszej szkoły w projekcie koordynowała dr Magdalena Semla-Kurzawa.

          • Młodzieżowa Rada Powiatu Gorlickiego

          • W dniu 04 maja 2022r, Starosta Gorlicki-Pani Maria Gubała - zarządziła wybory

            do Młodzieżowej Rady Powiatu Gorlickiego.

            Zgodnie ze Statutem celem działania Młodzieżowej Rady jest:

            1) upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży oraz zwiększenie aktywności

            młodych ludzi w środowisku lokalnym,

            2) reprezentowanie interesów młodzieży,

            3) współpraca z samorządami uczniowskimi,

            4) działania na rzecz ochrony praw i godności ucznia,

            5) promocja kultury, ochrony środowiska, kształtowania i utrwalania postaw

            demokratycznych,

            6) inicjowanie działań dotyczących życia młodych ludzi, a w szczególności w zakresie nauki,

            kultury i sportu.

            Do zadań Młodzieżowej Rady należy:

            1) prowadzenie działań upowszechniających ideę samorządu wśród młodzieży,

            2) opiniowanie projektów uchwał Rady Powiatu Gorlickiego dotyczących młodzieży,

            3) koordynacja i inspirowanie inicjatyw młodzieżowych,

            4) występowanie do uprawnionych podmiotów z wnioskami o podjęcie inicjatywy

            uchwałodawczej na zasadach określonych w Statucie Powiatu Gorlickiego,

            5) udział w opracowaniu działań strategicznych Powiatu Gorlickiego na rzecz młodzieży,

            6) monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych Powiatu Gorlickiego na rzecz

            młodzieży,

            7) podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji

            obywatelskiej,

            8) organizowanie imprez kulturalnych i spotkań młodzieżowych, propagujących cele

            Młodzieżowej Rady.

            Dla młodzieży naszego Liceum są przewidziane 3 mandaty.

            Kandydatów na członków Młodzieżowej Rady mogą zgłaszać:

            1) zespoły klasowe danej Szkoły,

            2) grupy uczniów (co najmniej 10 osobowe),

            3) sami zainteresowani (zgłoszenia indywidualne). W przypadku zgłaszania indywidualnego,

            kandydat musi przedstawić listę poparcia zawierającą minimum 10 podpisów uczniów danej

            Szkoły.

            Kandydatów na radnych zgłasza się do powołanej przez Dyrektora Szkolnej Komisji

            Wyborczej w podanym przez nią terminie.

            Wybory odbędą się w dniu 25 maja 2022r

          • Sukcesy w biegach dziewcząt

          • Dnia 29 kwietnia 2022r.  odbyły się powiatowe drużynowe biegi przełajowe dziewcząt.

            Drużyna w składzie Aleksandra Janik, Paulina Kicilińska, Anna Kudłaty, Ewa Łazarek, Angelika Martuszewska, Roksana Pajdzik, Iga Szczerba, Katarzyna Szura i Patrycja Trybus zajęły 1 miejsce.

            Natomiast w biegu indywidualnym 1 miejsce zajęła Paulina Kicilińska.

            Gratulujemy dziewczętom wygranej!

            Opiekunką drużyny jest pani Lidia Mieszek.

          • Podsumowanie Ekotygodnia

          • Z okazji Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole odbyły się liczne wydarzenia pod wspólnym hasłem „Ekotydzień w Kromerze” zorganizowane przez Szkolne Koło Naukowe Medyczno-Przyrodnicze oraz SL LOP których celem było kształtowanie proekologicznych postaw.

            W akcji pod hasłem „Posprzątaj miasto po zimie” organizowanej przez Ekodoradcę przy Urzędzie Miasta w Gorlicach udział wzięli uczniowie klasy 2e pod opieką Pani Iwony Boratyńskiej i Pana Macieja Bajorka oraz uczniowie klasy 3c4 wraz z wychowawcą Panią Magdaleną Semlą-Kurzawą. Za udział w wydarzeniu uczniowie otrzymali roślinkę.

            W ramach Ekotygodnia w naszej szkole prowadzona była zbiórka makulatury. Łącznie udało się zebrać 925,1 kg makulatury!!! Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji. W ramach wydarzenia rozstrzygnięto konkurs w dwóch kategoriach. Miło nam poinformować, że w kategorii I - uczeń który zgromadził najwięcej makulatury, zwyciężyła Natalia Szelewa z klasy 1a. W kategorii II - klasa, która zgromadziła największa ilość makulatury – zwyciężyła klasa 1a. Gratulujemy zwycięzcom !!

            Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom którzy przyłączyli się do akcji. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do uczniów, członków szkolnych kół, którzy pomogli w  organizacji wydarzeń, tj. Magdalenie Bambrowicz, Wiktorii Podwice, Aleksandrze Chrobak, Klaudii Sokołowskiej, Beacie Sowie, Wiktorii Klisiewicz - uczennicom klasy 2f oraz uczennicom klasy 1e, tj. Martinie Czekaj i Milenie Kalisz.

            Organizację i przebieg Ekotygodnia koordynowała dr Magdalena Semla-Kurzawa.