21 września 2021 uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera, z klasy IIIe o profilu biologiczno- chemicznym, pod opieką pani Anny Knapik i pana Bogusława Matały, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących produkcji leków nowej generacji- przeciwdepresyjnych i przeciwnowotworowych.
Zajęcia odbyły się na Politechnice Krakowskiej, a prowadziła je wraz ze swoim zespołem dr inż. Jolanta Jaśkowska. Młodzi naukowcy z Politechniki zajmują się poszukiwaniem innowacyjnych metod syntezy znanych leków oraz tworzeniem nowych,głównie z obszaru chorób ośrodkowego układu nerwowego. W czasie warsztatów młodzież zapoznała się z nową technologią, która bazuje między innymi na zastosowaniu promieniowania mikrofalowego oraz ultradźwięków jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji leków, obecnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Ta nowa metoda jest uniwersalna- można ją wykorzystać do produkcji leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych. W przypadku antydepresantów czas otrzymania produktu zostaje skrócony nawet o 90 %.
Koncerny farmaceutyczne wykorzystując tę technologię będą mogły znacznie obniżyć koszty produkcji, co przełoży się również na niższy koszt leku, który trafi do pacjenta. To rozwiązanie ułatwi życie wielu osobom ciężko chorym na depresję czy nowotwory.
Dr Jaśkowska zwróciła uwagę młodzieży na fakt, iż wykorzystanie ultradźwięków pozwala również na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Mniejsze zużycie energii oraz możliwość zastąpienia toksycznych rozpuszczalników, np. wodą, będą zapewne czynnikami bardziej przyjaznymi dla naszego i tak zanieczyszczonego środowiska.