• "Ciśnienie na zdrowie"

"Ciśnienie na zdrowie" to hasło akcji profilaktycznej badania ciśnienia tętniczego, tętna oraz saturacji, która odbyła się 16 listopada w ramach Tygodnia Profilaktyki. W akcji wzięła udział Pani Jadwiga Wójtowicz - Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Gorlicach.

• Święto Niepodległości w Kromerze

Dnia 10 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości . W tym roku mieliśmy zaszczyt uczcić 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademia przygotowana przez uczniów, pod kierunkiem pani Ewy Klimek i pani Katarzyny Nowak- Zabierowskiej, była nie tylko okazją do refleksji nad trudną historią naszego kraju, ale także czasem wspólnego świętowania i patriotycznego ducha, który nas łączy. W przygotowaniu akademii zaangażowani byli następujący uczniowie: Marcelina Jędrzejowska 4c, Agnieszka Król 4c, Kacper Mołda, 4c, Mateusz Łaś 4a, Karol Baran 4a, Zuzanna Cudek 4a, Dobrawa Tomasik 3e, Maksymilian Waląg 3c, Artur Bąk 3b, Kamil Machowski 2a, Dominik Ostrowski 2a, Zuzanna Stec 2a, Zofia Prorok 2b, Amelia Margraf 2d, Klara Kuklicz 2d, Wiktoria Roman 2d, Dawid Czyżyk 2f, Daria Bochenek 2h, Aleksandra Rybka 1e, Emilia Jędrzejowsk

• Komunikat Dyrektora

16.11.2023r. wszystkie lekcje będą skrócone o 5 minut

Czas trwania lekcji w dn. 16.11.23

1. 8.00-8.40

2. 8.45-9.25

3. 9.30-10.10

4. 10.25-11.05

5. 11.10-11.50

6. 12.00-12.40

7. 12.50-13.30

8. 13.35-14.15

9. 14.20-15.00

10. 15.05-15.45

• Rzutnik dla szkoły

W dniu 31 października 2023r w gabinecie Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach miało miejsce miłe wydarzenie. W tym dniu przedstawiciele firmy Saint-Gobain Adfors przekazali naszej szkole ufundowany rzutnik. W imieniu Fundatora - Firmy Saint-Gobain Adfors przekazania dokonali Pan Janusz Sendecki, Dyrektor Zakładu Saint-Gobain ADFORS Polska , Pani Ewelina Kierońska-Kopka –Specjalista ds. szkoleń i administracji oraz Mikołaj Kowal. Serdecznie dziękujemy.

• Praktyczne lekcje biologii

Klasa 3e o profilu biologiczno chemicznym po realizacji działu botanika i funkcjonowanie roślin przygotowali zielniki . Dzięki temu mogli poznać budowę i cechy charakterystyczne wielu roślin z naszego otoczenia, a przede wszystkim wykorzystać zdobytą teoretyczną wiedzę w praktyce. Oto fragmenty wybranych zielników...​​​

• Młodzież Kromera na wystawie Body Worlds w Katowicach

20.10.2023r grupa 105 uczniów z klas o profilu biologiczno -chemicznym zwiedzała naukową wystawę dotyczącą budowy człowieka w Katowicach. Ekspozycja opowiada o cudzie złożoności i kruchości ludzkiego ciała i życia. Młodzież z Kromera oprowadzana przez naszego absolwenta P. Radosława Karasia obecnego studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mogła poznać szczegóły anatomii ciala człowieka, zobaczyć to czego nie można pokazać w pracowni biologicznej w szkole. Uczniowie mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ciele od momentu poczęcia przez dorosłość aż po jesień życia. Wystawa która prezentuje autentyczne ciała ludzkie zrobiła na młodzieży duże wrażenie.

• Wycieczka do Chorzowa i Katowic

Dnia 20.10.2023 r młodzież z klasy 2f, 2g i 3e brała udział w wycieczce do Chorzowa i Katowic , gdzie uczestniczyła w lekcji zoologii w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym położonym na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.Uczniowie mogli poznać budowę i biologię wybranych gatunków zwierząt.Klasa 2f zwiedzała również Stadion Śląski -Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, gdzie mogli zobaczyć "Kocioł Czarownic" i obejrzeć miejsca które są niedostępne podczas największych wydarzeń organizowanych na obiekcie.

• Wycieczka w Pieniny

W dniach 23 i 24.10.2023r klasa IVf I LO im. M. Kromera w Gorlicach uczestniczyła w wycieczce w Pieniny. Uczniowie pokonali pieszo 13 km trasę z Palenicy do Wąwozu Homole. Następnego dnia udali się do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Opiekunami wycieczki byli Pan Robert Gniady i Pan Robert Basista.

• Projekt europejski w naszej szkole

Miło nam poinformować, że nasz wniosek w ramach Konkursu 2023 Runda 1 KA122-SCH - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej - uzyskał akceptację Agencji Narodowej programu Erasmus+.

Przez kolejne 18 miesięcy będziemy realizować projekt ROZWÓJ KOMPETENCJI KADRY JAKO PODSTAWA KSZTAŁCENIA WE WSPÓŁCZESNYM LICEUM. Został on opracowany przez p. Alicję Honek i p. Marzenę Wójtowicz, a jego budżet wynosi 48 911,00 euro. W ramach projektu kadra pedagogiczna I LO weźmie udział w licznych szkoleniach w krajach Unii Europejskiej.

• Odbyło się X Spotkanie Pokoleń

30 września br. w Restauracji Pod Kogutkiem odbyło się X Spotkanie Pokoleń, tradycyjna impreza organizowana corocznie od 2012 roku przez Gorlickie Stowarzyszenie Przyjaciół I LO wraz z Dyrekcją Szkoły. Celem Spotkań jest podtrzymanie więzi absolwentów ze szkołą i umożliwienie im spotkania z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy. Spotkanie ma też integrować społeczność absolwentów różnych roczników jako wielką rodzinę „Kromera”.

• Konkurs Mieszkańcy Beskidzkich Lasów

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie fotograficznym Mieszkańcy Beskidzkich Lasów organizowanym przez Nadleśnictwo Łosie.

Uczestnicy złożyli w konkursie około 60 interesujących i oryginalnych zdjęć.

W kategorii Obiekt Przyrodniczy I miejsce zajął Szymon Krężołek, 4a, II miejsce Marcelina Wal, Ie, i III miejsce Szymon Krężołek, 4a. Wyróżnienie otrzymała Rozalia Warecka, 1f.

• Spotkanie z dietetykiem

22.09.2023r w naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetykiem.Temat wykładu: Wpływ diety na szybkie myślenie, dobre samopoczucie i kreatywność w szkole i pracy.
            W trakcie tego spotkania młodzież zapoznała się z wpływem różnych substancji odżywczych na proces myślenia i zapamiętywania informacji. Tym razem opis z tego wydarzenia przygotowali w języku angielskim Kamil Kusiak i Eryk Potok z kl. 3a.
            Życzymy miłej lektury :)