• Małopolska Chmura Edukacyjna- rekrutacja

          • Rusza rekrutacja do projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach – IV edycja”.

            Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach w zakresie: chemii, biologii i fizyki przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych.

            Grupę docelową stanowią uczniowie klas I, II, III i IV, którzy wykazują zainteresowanie w/w obszarami oraz posiadają kompetencje umożliwiające opracowanie materiału wykraczającego poza podstawę programową.

            Beneficjenci projektu uczestniczyć będą w zajęciach on-line prowadzonych przez nauczycieli akademickich/doktorantów za pomocą wideokonferencji w czasie rzeczywistym przy udziale nauczycieli ze Szkoły, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z młodzieżą.

            Zakłada się, że w projekcie weźmie udział 45 uczniów/uczennic.

            Planuje się realizację następujących form wsparcia:

            - 30 godzin zajęć on-line z chemii

            - 30 godzin zajęć on-line z biologii

            - 30 godzin zajęć on-line z fizyki

            Formy wsparcia realizowane w ramach projektu obejmowały będą również wyjazdy na zajęcia stacjonarne na uczelnie (po 1 wyjeździe dla każdej grupy).

            Szczegółowe informacje dotyczące procesu rekrutacji oraz uczestnictwa znajdują się w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie  „Małopolska Chmura Edukacyjna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach – IV edycja”.

            Regulamin_rekrutacji_i_uczestnictwa_w_projekcie_MCHE_-_IV_edycja.pdf​​​​​​​


            Okres realizacji projektu:      12.09.2022 r. – 30.06.2023 r.

            Całkowita wartość projektu wynosi:         32.760,00 zł

            w tym współfinansowanie z UE:               27.846,00 zł

            Beneficjent:       Powiat Gorlicki

          • Wycieczka naukowo- przyrodnicza Kraków

          • Nowa galeria Wycieczka naukowo- przyrodnicza Kraków została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 22 września uczniowie klas czwartych o profilach z rozszerzoną biologią uczestniczyli w wycieczce naukowo-przyrodniczej do Krakowa. Program wycieczki obejmował:

            1.      Poznanie oferty edukacyjne Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z poznaniem specyfiki pracy w pracowni histopatologicznej. Zajęcia zorganizował Prodziekan Wydziału Biologii Pan dr hab. Janusz Fyda, prof. UJ, absolwent Kromera.

            2.      W dalszej części wycieczki uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. "Niesamowity świat zwierząt" podczas której uczniowie mogli poznać przystosowania zwierząt do życia w różnych środowiskach.

            3.      Zmęczeni ale wciąż chętni na dalsze przygody uczniowie udali się do Muzeum Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzeum Anatomii nie jest typową jednostką muzealną. Jest to właściwie jeden z elementów nauczania anatomii dla studentów medycyny i pokrewnych kierunków. Eksponaty, preparowane ludzkie ciała (niektóre wizualnie szokujące) służą właśnie temu celowi. Aby je właściwie obejrzeć, ze zrozumieniem, nieodzowna jest wcześniej przyswojona wiedza anatomiczna, co najmniej na średnim poziomie oraz dojrzałość emocjonalna.

            4.      Na zakończenie wycieczki uczniowie wzięli udział w zajęciach w Ogrodzie Botanicznym których tematyka dotyczyła przystosowania roślin do różnych środowisk życie.

            Organizatorem wycieczki byli nauczycieli biologii i chemii mgr Bogusław Matała, mgr Jolanta Szymczyk i dr Magdalena Semla-Kurzawa.

          • I i II miejsce w Powiatowych Biegach Przełajowych

          • W ostatnich dniach września na stadionie OSiR odbyły się Powiatowe sztafetowe drużynowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców.

            Drużyna dziewcząt zajęła 1 miejsce. Skład drużyny: Aleksandra Janik, Magdalena Sudyk, Julia Cetnarowska, Roksana Pajdzik, Daria Wszołek, Martyna Markowicz. Rezerwowe Laura Luksa i Emilia Szurek. Opiekunką drużyny jest mgr Lidia Mieszek,

            Drużyna chłopców zajęła 2 miejsce. Skład drużyny: Wojciech Kudławiec, Szymon Połeć, Daniel Hołub, Bartosz Jerzak, Bartosz Trzaskoś, Kacper Sarkowicz, Wojciech Zakrzewski. Opiekunem drużyny jest mgr Piotr Ciapaj.

            Gratulujemy!

             

          • Małopolski Carolus - edycja trzecia

          • Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie "Małopolski Carolus - edycja trzecia".

            To małopolskie wyróżnienie otrzymywać będą uczniowie jako nagrodę dla swojej systematycznej pracy nad rozwijaniem swoich zdolności, zainteresowań i pasji.

            Tytuł „Małopolski Carolus” przyznawany będzie w czterech dziedzinach:

            • gemma gemmarum (omnibus edukacyjny)

            • artificem commendat opus (kultura i sztuka)

            • mens sana in corpore sano (sport)

            • littera scripta manet (literatura)

             Na tytuł „Małopolskiego Carolusa” składają się: nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł, statuetka i okolicznościowy dyplom. Zostanie również przyznane wyróżnienie w danej dziedzinie w kwocie 2.000 zł i dyplom.

            Na zgłoszenia czekamy do 12 maja 2023 roku.

            Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie.

          • Wykład "Fakty i mity żywieniowe"

          • Nowa galeria Wykład "Fakty i mity żywieniowe" została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu wczorajszym grupa uczniów z klasy 3e i 3f pod opieką p dr Magdaleny Semli- Kurzawy i p. Bogusława Matały wzięła udział w wykładzie pana profesora Piotra Kukli w gorlickim szpitalu. Bardzo ciekawy wykład dotyczył mitów i faktów żywieniowych.

          • Dobre praktyki z Finlandii w naszej szkole

          • W ostatnim tygodniu sierpnia pani Anna Więcek, wzięła udział  w tygodniowym kursie z zakresu nowoczesnych metod i technik kształcenia ”Flipped Classroom and Distance Learning: Following Finland” w stolicy Finlandii Helsinkach. W międzynarodowej grupie nauczycieli z Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Węgier, Czech, Słowacji i Polski poznała metody, narzędzia cyfrowe i dobre praktyki uczenia przedmiotów ścisłych w szkołach w Finlandii.

            Pani Więcek serdecznie pozdrawia całą społeczność Kromera!Udział w kursie odbywa się w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu POWER ” Nauczyciel kompetentny i zmotywowany to nauczyciel skuteczny i przyjazny uczniom”.